قطره استامینوفن برای نوزادان؛ مزایا، عوارض و نحوه مصرف

به گزارش دنیای راه راه، هنگامی که نوزاد از درد دندان یا تب واکسن ناآرام است، قطره استامینوفن همچون نوشدارو آرامش را به او و شما باز می گرداند. اما در چه شرایطی مجاز به استفاده از قطره استامینوفن برای نوزادان هستید؟ در صورت استفراغ بعد از خوردن قطره استامینوفن چه باید کرد؟ دوز مصرفی آن برای نوزادان چه مقدار است؟ و استفاده زیاد از این دارو چه عوارضی دارد؟

قطره استامینوفن برای نوزادان؛ مزایا، عوارض و نحوه مصرف

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - استامینوفن دارویی است که برای درمان تب و درد، استفاده می گردد. دارویی که اگر به درستی استفاده گردد، مسئله ای ایجاد نمی نماید. اما اگر به مقدار زیاد استفاده گردد، ممکن است سلامت کودک را به خطر بیاندازد. مصرف بیش از حد استامینوفن، موجب آسیب کبد و در موارد نادر، منجر به مرگ می گردد. بنابراین مقدار مصرف آن بسیار مهم است. اگر در خصوص نحوه استفاده از قطره استامینوفن برای نوزادان خود سوالی دارید، حتما از پزشک مشورت بگیرید و به بچه ها زیر 2 سال هیچ دارویی بدون تشخیص پزشک ندهید.

نام های دیگر قطره استامینوفن برای نوزادان

استامینوفن نام عمومی این دارو است. در بعضی از کشورها، این دارو با نام پاراکتامول نیز شناخته می گردد. قطره استامینوفن پاراکید و قطره استامینوفن تایلانول که با نام قطره تایلانول نیز معروف است، دو برند هستند که این قطره را فراوری می نمایند.

اشکال دارویی استامینوفن برای نوزادان

برای نوزادان و بچه ها، استامینوفن به شکل مایع سوسپانسیون و قرص های جویدنی موجود است. قرص های جویدنی برای بچه ها بالای 2 سال تجویز می گردد و برای نوزادان خطر خفگی را بدنبال دارد. شیاف استامینوفن نیز برای بچه های که قادر به خوردن دارو نیستند یا آن را بالا می آورند، تجویز می گردد.

از چه زمانی می توان به کودک استامینوفن داد؟

دکتر وندی اسوانسون، پزشک بیمارستان بچه ها سیاتل می گوید: هنگامی که نوزادان و بچه ها دندان در می آورند، گوششان عفونت نموده یا آسیبی جزیی دیده اند، استامینوفن بهترین دارو برای کاهش درد آنان است. به گفته او، هنگامی که کودکی سرماخورده یا عفونتی دارد، استامینوفن بهتر از ایبوپروفن اثر نموده و عوارض جانبی ندارد. ایبوپروفن ممکن است باعث بروز مسائل گوارشی و دردهای شکمی در کودک گردد.

در نوزادان کوچکتر از 3 ماه، اگر نشانه های تب را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا دادن استامینوفن بدون مراجعه به پزشک ممکن است خطراتی را به دنبال داشته باشد. اگر عفونتی در بدن نوزاد وجود داشته باشد، به سرعت به تمام نقاط سرایت می نماید و خطری جدی به همراه خواهد داشت. پزشک با معاینه نوزاد، علت تب را تشخیص داده و دوز مناسب دارو را مشخص می نماید.

در نوزادان 6 ماهه و بالاتر، یک یا دو روز تب خطر چندانی را متوجه شان نمی نماید. اما اگر تب بیشتر از 3 روز ادامه یافت، باید به پزشک مراجعه کرد.

دادن قطره استامینوفن، پیش از واکسیناسیون

دکتر اسوانسون می گوید: تا پیش از این، پزشکان توصیه می کردند که قبل از واکسن به نوزادان استامینوفن دهید تا از درد و تب بعد از واکسیناسیون جلوگیری کند. اما تحقیقات جدید نشان داده که دادن استامینوفن پیش از واکسن، ممکن است ایمن سازی واکسن را کاهش دهد.

تب ملایمی که نوزاد پس از واکسن زدن دارد، به دلیل فعال شدن سیستم ایمنی بدن است و احتیاجی به درمان ندارد. اگر نوزاد پس از واکسن بیقراری و ناآرامی کرد، آنگاه می توانید به او استامینوفن بدهید.

نحوه دادن قطره استامینوفن به نوزادان

 • قبل از استفاده از قطره استامینوفن برای نوزادان و بچه ها، به نمودار مصرفی بر روی دارو توجه نموده و دوز صحیحی از دارو را به کودک بدهید.
 • تاریخ مصرف دارو را پیش از استفاده آنالیز کنید. اگر تاریخ آن گذشته است، دارو را دور بیاندازید، به داروخانه رفته و داروی جدید تهیه کنید.
 • مطمئن شوید که کودک داروی حاوی استامینوفن دیگری مصرف نمی نماید. استفاده از استامینوفن در دارو های سرماخوردگی، سرفه و آلرژی رایج است. اگر کودک یکی از این دارو ها را مصرف می نماید، پیش از دادن استامینوفن با دکتر مشورت کنید. مصرف زیاد استامینوفن باعث آسیب به کبد کودک می گردد.
 • آنالیز کنید که دوز مصرفی مورد احتیاج کودکتان چقدر است. دوز مصرفی را با قطره چکان، سرنگ یا پیمانه موجود در بسته بندی دارو، به او بدهید. اینگونه مطمئن می شوید که مقدار صحیحی دارو به کودک داده اید.
 • اگر برای کاهش تب کودک، استامینوفن به او می دهید، دمای بدن و سن او را در نظر بگیرید. اگر نوزاد کمتر از سه ماه دارید و دمای مقعد او 38 درجه سانتی گراد یا بیشتر است، سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر کودک 3 ماهه تا 3 ساله دارید و دمای بدن او 39 درجه سانتی گراد یا بیشتر است، با پزشک تماس بگیرید و شرایط کودک را شرح دهید.
 • استفراغ بعد از خوردن قطره استامینوفن: اگر کودک تا قبل از 20 دقیقه پس از خوردن استامینوفن استفراغ کرد، می توانید بار دیگر آن دوز را تکرار کنید. اگر بعد از 20 دقیقه استفراغ کرد، دوز بعدی را چهار ساعت بعد به او بدهید.
 • معمولا بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد تا استامینوفن در بدن کودک اثر کند.
 • استامینوفن را با توجه به احتیاج کودک، هر 4 یا 6 ساعت بدهید. اما بیش تر از 5 دوز در 24 ساعت به کودک ندهید.
 • داروی مایع را پیش از مصرف به خوبی تکان دهید.
 • اگر تب، بیش از 3 روز و درد بیش از 5 روز ادامه یافت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

میزان دوز مصرفی با توجه به وزن کودک

 • پزشکان توصیه می نمایند، برای مشخص دوز مورد احتیاج استامینوفن، وزن کودک را به جای سن او ملاک قرار دهید.
 • برگه راهنمای دارو را به دقت مطالعه نموده و براساس جدول وزنی، مقدار دوز مصرفی را مشخص کنید.
 • قبل از دادن استامینوفن به کودک، میزان دوز مصرفی را با پزشک هماهنگ کنید.

در صورت استفاده زیاد از حد

 • در صورت استفاده زیاد از دارو یا قطره استامینوفن برای نوزادان، ممکن است بیهوشی یا مشکل تنفسی حاد پیش بیاید. در این شرایط سریعا به اورژانس اطلاع دهید.
 • نشانه های مصرف زیاد: حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، تعرق زیاد، درد شکمی، خستگی زیاد، زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها و تیره شدن ادرار است.

دارو را همیشه دور از دسترس بچه ها و در جای خشک و خنک نگه دارید.

برگرفته از: kidshealth و the bump

منبع: setare.com
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1113

به "قطره استامینوفن برای نوزادان؛ مزایا، عوارض و نحوه مصرف" امتیاز دهید

1 کاربر به "قطره استامینوفن برای نوزادان؛ مزایا، عوارض و نحوه مصرف" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطره استامینوفن برای نوزادان؛ مزایا، عوارض و نحوه مصرف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید