مجوزی که نباید صادر می شد

به گزارش دنیای راه راه، رابعه تیموری ـ خبرنگار: مسائلشان یکی، دو تا نیست. سال هاست با کمبودها و مسائل دست و پنجه نرم می نمایند، اما معرکه ای را که سازنده مجتمع برای ساختمان سازی در فضای سبز و زمین بازی بچه ها راه انداخته، امانشان را بریده است.

مجوزی که نباید صادر می شد

آنها در مجتمع مسکونی 301 واحدی زندگی می نمایند که حدود 20 سال پیش ساخته شده، ولی هنوز باید از چندمتر فضای سبز انتهای مجتمع مراقبت نمایند تا سازنده، آن را به برجی بلندقامت تبدیل نکند. این روزها اختلاف ساکنان و سازنده مجتمع مسکونی شفق بالا گرفته و مدیران شهری منطقه برای حل مشکل کوشش می نمایند.

در یکی از کوچه های بن بست محله وصفنارد قرار گرفته و همسایه دیوار به دیوار بوستان بهاران است، ولی درختان کهنسال سرو و چنار و سبزه های پژمرده باغچه های حیاط آن از سرسبزی و طراوت این بوستان نشانی ندارند. مجتمع مسکونی شفق، شهرکی کوچک است که 301 خانواده در پناه واحدهای آپارتمانی 57 مترمربعی آن زندگی می نمایند. امکانات این شهرک قدیمی به سوپرمارکتی جمع وجور خلاصه می گردد و تاب و الاکلنگی قدیمی و زهواردررفته تنها وسیله بازی و سرگرمی بچه ها قدونیم قد آن است. این وسایل بازی نه چندان جذاب در زمین خاکی کم دار و درخت انتهای مجتمع واقع شده است. در نقشه مجتمع شفق این زمین به عنوان قسمتی از حیاط و مشاعات آن مشخص شده و در زمان واگذاری آپارتمان ها به خریداران وعده داده اند که در آینده ای نزدیک به فضای سبز و زمین بازی بچه ها تبدیل می گردد. از ساخت مجتمع حدود 20 سال می گذرد و به گفته اهالی، سازندگان نه تنها به وعده خود عمل ننموده اند، بلکه به قطع درختان کهنسال اطراف زمین کمر همت بسته اند تا در این زمین مجتمع مسکونی دیگری بسازند.

  • توافق شهردار وقت منطقه و سازندگان

    عباسعلی محمدیها 16 سال پیش یکی از واحدهای مجتمع را خریداری نموده و برای حفظ این قطعه زمین راه و نیمه راه های بسیاری رفته است. او در پیگیری های خود درباره قوانین ساخت وساز اطلاعات زیادی به دست آورده و می گوید: براساس قوانین شهرسازی، سازندگان مجتمع های مسکونی موظفند 10 درصد از مساحت ملک را به سرانه های رفاهی و خدماتی اختصاص دهند. در پلاکاردی که زمان ساخت و پیش فروش واحدهای مجتمع در این زمین نصب شده بود سازندگان قول کاشت درخت و نصب وسایل بازی بچه ها را در این زمینه داده بودند. در نقشه مجتمع شفق هم هزار و 600 مترمربع انتهای ملک به عنوان سرانه مجتمع مشخص شده بود و ساکنان مجتمع، مالک آن هستند، ولی سازندگان سندی دارند که براساس آن شهرداری مالکیت این زمین را به آنها واگذار نموده و حق ساخت وساز دارند. این سند در همان زمان ساخت مجتمع در اختیار سازندگان قرار گرفته و به پشتوانه آن بارها برای ساخت زمین، خیز برداشته اند. عیسی میناوند از نخستین ساکنان مجتمع است. او می گوید: هر بار که سازندگان برای آغاز ساخت وساز در این قطعه وارد مجتمع می شدند اهالی اجازه نمی دادند میان زمین و مجتمع تیغه بکشند، ولی مدتی پیش با جرثقیل به اینجا آمدند تا با تهدید و ترساندن ما به هدفشان برسند. سازندگان هفته گذشته شبانه و با دستگاه های مجهز وارد مجتمع شده و مشغول هموار کردن زمین شده اند. کوشش اهالی برای جلوگیری از قطع درختان و اجرای خواسته آنها باعث زد و خورد و درگیری شده است.

  • اینجا ریه شفق است

سیدحسین مسگر از ساکنان مجتمع است که هنگام جلوگیری از ورود سازندگان، آسیب دیده است. او می گوید: ساکنان مجتمع اجازه ندادند سازندگان وارد شوند. آنها هم به زور متوسل شدند و به برخی از اهالی مجتمع توهین کردند. او جانباز شیمیایی است و در محل های شلوغ و پرازدحام دچار مشکل تنفسی می گردد. می گوید: این مجتمع پرجمعیت است و فضای سبز زیادی ندارد. اگر در این زمین هم آپارتمان بسازند آلودگی هوا چند برابر می گردد و ما حتی نمی توانیم نفس بکشیم. اهالی مجتمع بارها از شهرداری درخواست نموده اند در این زمین کفپوش و وسایل بازی ایمن نصب نمایند، ولی بلاتکلیفی ملک پیگیری های آنها را بی ثمر نموده است. صغری چگینی از ساکنان مجتمع شفق است. او می گوید: اینجا خاکی و بدون کفپوش است و بچه ها بارها هنگام بازی آسیب دیده اند. تاب و سرسره ای هم که سال ها پیش نصب شده، آهنی و فرسوده است و چفت وبست محکمی ندارد. در زمان واگذاری واحدها تأمین 300 پارکینگ وعده داده شده، ولی مجتمع فقط 150 پارکینگ دارد. چگینی می گوید: 150واحد بدون پارکینگ تحویل داده شده و بسیاری از ساکنان مجتمع از این زمین به عنوان پارکینگ استفاده می نمایند. اگر این قطعه از مجتمع جدا گردد آنها هم مجبورند خودروهای خود را در کوچه و خیابان پارک نمایند و محله شلوغ تر می گردد.

  • سند مالکیت نداریم

    حفظ این قطعه زمین تنها دغدغه ساکنان مجتمع شفق نیست و مسائل آنها مثنوی هفتاد من کاغذ است. میناوند می گوید: در زمان ثبت نام و پیش فروش واحدها در سال 1375 به ازای هر واحد 100 هزار تومان هزینه صدور سند پرداخت کردیم، ولی برای هیچ یک از واحدها سند صادر نشد و آپارتمان های مجتمع با قولنامه خرید و فروش می گردد. بدون سند بودن آپارتمان ها باعث کاهش قیمت آنها شده و زمینه کلاهبرداری و سوءاستفاده سودجویان را فراهم نموده است. میناوند می گوید: برخی از واحدها به چند نفر فروخته شده که شکایت و پیگیری شان هم به جایی نرسیده و هنوز بلاتکلیفند. 301 خانواده ساکن مجتمع شفق با مسائل دیگری مانند نداشتن آسانسور، متصل نشدن مجتمع به شبکه فاضلاب شهری و تقسیم بدون قانون و ضابطه مشاعات ملک دست به گریبان هستند. چگینی می گوید: به مالکان برخی از واحدها 2 انباری فروخته شده و تعدادی از واحدها انباری ندارند. کمبود روشنایی حیاط مجتمع و معابر اطراف آن باعث ناامنی اهالی شده است. چگینی می گوید: کوچه ما بن بست است و بوستان بهاران در انتهای آن قرار گرفته به همین دلیل دنج و کم رفت وآمد است و به دلیل کمبود روشنایی بارها بچه ها در کوچه مورد زورگیری قرار گرفته اند.

  • معاون معماری و شهرسازی شهردار منطقه 17: برای حفظ سرانه های مجتمع کوشش می کنیم

دامنه دار شدن اختلاف سازندگان و اهالی مجتمع شفق سبب شد محمود کلهری شهردار و مهدی یوسفی معاون معماری و شهرسازی شهردار منطقه از این مجتمع بازدید و مسائل آنها را پیگیری نمایند. یوسفی می گوید: برای حل اختلاف مالکیت باید جنبه های حقوقی توافق شهردار وقت و سازندگان مجتمع آنالیز گردد. در گفت وگوی زیر یوسفی به راه و روش های حل مسائل این مجتمع پرداخته است.

قطعه زمین انتهای مجتمع مسکونی شفق بخشی از فضای سبز محله وصفنارد است. قطع درختان این محل منع قانونی ندارد؟

در هر جوازی که برای ساخت مجتمع های مسکونی صادر می کنیم 10 درصد مساحت ملک به عنوان سرانه خدماتی و فضای سبز مشخص می گردد. مجتمع مسکونی شفق هم از این قانون مستثنا نیست و در زمان صدور مجوز، قطعه تفکیکی انتهای ملک جزو سرانه ها در نظر گرفته شده، ولی سال 1378 شهردار وقت مالکیت این قطعه را به سازندگان واگذار و آن را از ردیف سرانه ها خارج نموده است.

بنابراین سازندگان مجاز هستند درختان را قطع نمایند و در زمین ساختمان بسازند؟

سازندگان سندی در دست دارند که آنها را در این زمین صاحب حق می نماید. ما جنبه های حقوقی این سند را آنالیز و راهکار قانونی مشکل را پیدا می کنیم. مدیریت شهری منطقه برای حفظ درختان و فضای سبز محله اهمیت ویژه ای قائل است و با هدف احقاق حقوق ساکنان مجتمع موضوع را پیگیری می کنیم.

از ساخت مجتمع شفق 20 سال می گذرد. چرا هنوز برای آپارتمان های آن سند مالکیت صادر نشده است؟

دریافت انتها کار ساختمان از شرایط صدور سند مالکیت است و این ملک به دلیل تخلف و رعایت نکردن اصول ایمنی و استحکام بنا انتها کار دریافت ننموده است.

در شرایط موجود و با گذشت این زمان طولانی، به نظر نمی رسد سازندگان برای دریافت انتها کار اقدام نمایند. برای سنددارشدن واحدهای مجتمع چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

در مواردی که سازندگان از انجام وظایف خود شانه خالی نمایند خریداران و مالکان باید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک فرم الزام به سند را پر و به وسیله مراجع قضایی مراحل صدور سند ملک خود را پیگیری نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 192

به "مجوزی که نباید صادر می شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوزی که نباید صادر می شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید