پیشنهاد خواهرخواندگی شیراز با شهری از شیلی

به گزارش دنیای راه راه، مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس پیشنهاد آنالیز امضای پیمان خواهرخواندگی بین شیراز و یکی از شهرهای کشور شیلی را در ملاقات با معاون مجلس سنای شیلی بیان کرد.

پیشنهاد خواهرخواندگی شیراز با شهری از شیلی

در ملاقات سناتور خیدو خیراردی معاون مجلس سنای شیلی با مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، او پیشنهاد امضای پیمان خواهرخواندگی یکی از شهرهای شیلی و شیراز را با هماهنگی شهرداری شیراز مطرح نمود.

امیری به ظرفیت های گردشگری فرهنگی، مالی، طبیعی استان فارس و شهر شیراز اشاره و بر لزوم همکاری های دوجانبه در آینده نزدیک تأکید کرد.

او بعلاوه از آمادگی در زمینه های مختلف برای همکاری دوجانبه، بخصوص در حوزه گردشگری، فرهنگی و صنایع دستی اطلاع داد.

سناتور خیدو خیراردی معاون مجلس سنای شیلی نیز یکی از پایه های اساسی ارتباط دو کشور را بخش فرهنگی دانست.

او با اشاره به فرهنگ و تمدن غنی ایران و شیراز به عنوان مهد این تمدن و شگفت زده شدن از شکوه مجموعه جهانی تخت جمشید و دیگر آثار تاریخی- فرهنگی استان فارس، گفت:

پیشنهاد برگزاری یک نمایشگاه بزرگ در کاخ ریاست جمهوری شیلی برای نشان دادن این جاذبه ها و فراهم کردن زمینه سفر مردم شیلی به ایران در جلسه ای با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح شده است.

وی بعلاوه درباره بحث خواهرخواندگی شیراز با یکی از شهرهای شیلی، گفت که این موضوع با حساسیت بالایی آنالیز خواهد شد تا بتوان شهری از کشور شیلی را که هم تراز با شهر تاریخی-فرهنگی شیراز باشد، به شهرداری شیراز معرفی و از این فرصت برای تعامل بیشتر استفاده کنیم.

شیراز پیش از این با پنج شهر از کشورهای دیگر پیمان خواهرخواندگی امضا نموده است. شهر نیکوزیا در قبرس از سال 1999، دوشنبه در تاجیکستان از سال 1980، چونگ کینگ در چین از سال 2005، شهر پچ مجارستان از 2016 ، هر چند شهر وایمار آلمان نیز در فوریه 2009 با شیراز پیمان خواهرخوانندگی امضا کرد، اما این پیمان در ژوئن همان سال به وسیله شیراز قطع شد.

بعلاوه تیرماه سال جاری توافق های اولیه برای امضای پیمان خواهرخواندگی بین شیراز و شهر نانجینگ کشور چین انجام شد. از سوی دیگر، شهرهای رامسر و خوی از ایران از سال 2013 پیمان خواهرخواندگی با شیراز امضا نموده اند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1683

به "پیشنهاد خواهرخواندگی شیراز با شهری از شیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد خواهرخواندگی شیراز با شهری از شیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید