یامکن کاری یا اگر کردی تمامش کن همی

به گزارش دنیای راه راه، خبرنگاران سید محمد سادات محقق تاریخ و باستان شناسی:چند وقت پیش خبری در سایت های خبری از جمله همین سایت ایبنا از قول مسوولین کتابخانه مجلس شورای اسلامی مبنی یر ارایه خدمات دیجیتالی کردن کتاب های مورد نیاز محققان در دوران کرونا منتشر شد که در آن بیان شده بود که مسوولین کتابخانه مجلس در راستای حمایت از محققان و جلوگیری از راکدماندن امورتحقیقاتی و تردد فیزیکی افراد و مباحث کرونایی اقدام به دیجیتالی کردن منابع مورد نیازمحققان به سفارش آنها می کند و بطوررایگان در اختیار آنها قرار می دهد.

یامکن کاری یا اگر کردی تمامش کن همی

بسیار مشعوف شدم وبا خود گفتم الحمدالله بلاخره در این واویلای بی اعتنایی به مسایل فرهنگی و علمی جایی پیدا شده که بفکر مقوله پژوهش و تحقیق و محققان افتاده است لذا سری به تارنمای کتابخانه مجلس زدم و درقسمت ارایه خدمات دیجیتالی کتاب قوانین ارایه کتب دیجیتالی را خواندم ازتعجب دهانم واماند. در یکی از موارد نوشته بود فقط 20 درصد هر کتاب بصورت دیجیتالی ارایه می شود، باخود گفتم نکند اشتباه نوشتاری است اما کنکاش بیشتری کرده دیدم حقیقت دارد. آنگاه بر خیال باطل خود خندیدم و یاد بیتی از حافظ خوش الحان افتادم:

مازیاران چشم یاری داشتیم

خودغلط بود آنچه ما پنداشتیم

لذا چندین فرضیه در ذهنم شکل گرفت: ابتدا فکر می کنم مسوولین کتابخانه، این مکان را با کتابفروشی و انتشارات اشتباه گرفته اند زیرا این طریق کار در داخل و خارج کشور فقط مخصوص سایت های فروش کتاب برای آگاهی نسبی خوانندگان و مشتریان از محتوای یک کتاب و ترغیب آنها به خرید صورت می گیرد که کار بسیار درستی هم است.

دوم اینکه بنظر می آید دست اندرکاران این طرح کلا با امور پژوهش و تحقیق بیگانه هستند زیرا نمی دانند که گاهی یک محقق برای نوشتن یک سطر از تحقیق خود باید کل یک کتاب چندصد صفحه ای را مرور کند حال چطور می شود که مثلا با 20 صفحه از یک کتاب 100 صفحه ای مطلبی را پیدا کرد.

سوم اینکه محقق قبل از رجوع به منابع آنها را شناسایی می کند و آگاهی کلی از محتوای کتاب دارد بنابر این به آن رجوع می کند تا دقیق تر از محتوا و مطالبی که برای تحقیقش مفید است آگاهی یابد پس دیگرنیاز به آشنایی کلی با محتوا ندارد که 20 درصد یک کتاب را برایش دیجیتال کنند.

چهارم چنین استنباط می شود که مسئولین خواسته اند از سر رفع تکلیف کاری کرده باشند و به قولی نه این تمام نه آن تمام درضمن بامکاتبه ای که با دوستان کتابخانه داشتم بیان کردند برای رعایت حق مولف و تالیف و... این کارا می کنند که این هم عذر بدتر از گناه است. اگر کاری خلاف است که از پایه نباید انجام شود چه یک درصد چه 100درصد. فقط می توان درصفحه مخصوص کتاب درسایت کتابخانه جلد و شناسنامه کتاب و فهرست مطالب رادرج کرد که این کار در همه جا معمول است درخصوص کتاب هایی که با مساله حق تالیف روبرو هستند بهترین و رایج ترین راه حل دیجیتالی کردن و مطالعه برخط(آنلاین) آنها در سایت کتابخانه مجلس بدون توانایی دانلودا ست که این امر همانند مطالعه فیزیکی کتاب در محیط کتابخانه است و در کل جهان هم مرسوم است. اما این که بیایند باتوجیه این مساله پژوهشگران و اهل تحقیق را بسخره گرفته واین چنین رفتاری بکنند . بسیارکاری نابخردانه و سخیف وبدور از شان محققان و یک نهاد قدیمی و بزرگ علمی و فرهنگی مانند این کتابخانه است که یدکش پسوند ملی است و داعیه دارجهانی و مرجع بودن را دارد.

بقول قدما:

یامکن کاری یا اگر کردی تمامش کن همی...

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 976

به "یامکن کاری یا اگر کردی تمامش کن همی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یامکن کاری یا اگر کردی تمامش کن همی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید