7 روند در سفرهای 2023

به گزارش دنیای راه راه، مجله بریتانیایی واندرلاست (WanderLust)، برای سال 2023 هفت روند را برای سفرها برآورد می نماید که در سال نو آغاز به کار خواهند کرد. این شکل سفر از تجربه غذاخوردن گرفته تا مقصد لوکیشن یک فیلم یا سفر بدون پرواز را در برمی گیرد.

7 روند در سفرهای 2023

سفر بدون پرواز

میل به کاهش انتشار کربن، لذت بردن از تجربه یک سفر محلی و علاقه مندی به سفرهای آهسته و طولانی تر باعث شد تا علاقه به سفرهای بدون پرواز افزایش پیدا کند. تابستان 2022 با فرودگاه های پر از هرج و مرج، لغو پروازها و گم شدن چمدان ها همراه بود. این امر منجر به این فکر در بین مسافران شد که آیا در سفرهای خود احتیاج به پرواز دارند یا خیر. این موضوع باعث شد تا استفاده از حمل ونقل جایگزین به یک ضرورت تبدیل گردد. اخیرا فرانسه در ممنوعیت پروازهای کوتاه پیشرو بوده است. در پاسخ به این میل تازه در سفرها، شرکت های مسافرتی مثل همواره گزینه های تازهی را معرفی می نمایند، به عنوان مثال، دنیا را کشف کنید، طیف جالبی از سفرهای ریلی اروپا، مانند یک اودیسه سه هفته ای به دایره قطب شمال و یک سفر 13 روزه را ارائه می نماید.

سفر به کشورهای کوچک اروپا با عنوان بای وی که در سال 2020 راه اندازی شد، یک پلتفرم برنامه ریزی سفر برای سفرهای بدون پرواز است که همکاری خود را با شرکت مسافرتی اینترپاید (Intrepid Travel) برای ارائه برنامه های سفر به مشتریان خود شروع نموده اند. این انتظار وجود دارد که بسیاری از شرکت های مسافرتی آن را به عنوان یک گزینه در سال آینده انتخاب نمایند. علاوه بر سفرهای جادویی با قطار، سفرهای آبی مانند سفر با قایق نیز می تواند گزینه تازهی برای سفرهای بدون پرواز باشد.

پیاده روی به عنوان سبک امروزی

همه ما فواید پیاده روی را می دانیم که چقدر برای سلامت جسمی و روحی انسان مفید است. قرنطینه های سال های اخیر باعث شد که بیشتر قدر آن را بدانیم و افراد بیشتری را برای لذت بردن از پیاده روی به عنوان راهی برای ارتباط مجدد با طبیعت آشنا کنیم. این فرصتی را به وجود آورده تا مقاصد نیز از مجذوب کنندهیت مسیرهای پیاده روی مطلع شوند و مسیرهای تازهی ایجاد و مشخص نمایند. بعلاوه، این مسیرها اغلب راهی برای فراهم کردن مزایایی برای جوامع در طول مسیر هستند و بازتماشامایندگان را با جنبه های معتبرتر یک مکان آشنا می نمایند. از معروف ترین مسیرهای پیاده روی می توان به مسیر تازه پکوی سریلانکا که درحدود 200 مایل از میان تپه های چای عبور می نماید، مسیر 403 کیلومتری تراس بوتان که زمانی تنها راه عبور از این کشور بوده و به تازگی بازسازی شده است و راه تازه آستونگ کارا به طول 132 کیلومتر در بالی اشاره نمود. متخصصان در حوزه پیاده روی همانند موسسه مکس ادونتور (MacsAdventure)، گزارش می دهند که رزرو در بعضی از مسیرهای پیاده روی نسبت به سال 2019 تا 100درصد افزایش یافته است. بعلاوه انگلیس در حال حاضر مسیر پیاده روی رسمی خود را دارد؛ مسیر لندن به والیسنگهام یکی از محبوب ترین سفرهای زیارتی مسیحیان در دنیا است و اکنون قرار است نسل تازهی از پیاده روان کنجکاو از آن لذت ببرند.

تجربیات بومی

تقریبا 30 سال قبل، واندرلاست درباره شوک فرهنگی و تفاوت های فرهنگی می نوشت، در حالی که 10 سال پیش این نگرانی به سمت همگن سازی پیش رفت. اما در حال حاضر علاقه زیادی به تجربیات بومی با مسافران فرهنگی وجود دارد که می خواهند بینشی از جوامع محلی به دست آورند. شرکت سفر آدلی تجربیات بومی را برای سال 2030 متمرکز نموده است که بر اساس آن سفرهای تازه از جمله سفر در بریتیش کلمبیا، همراه با راهنمایان نسل اول تلاتلاسیکوالا (Tlatlasikwala)، یک روز تجربه زندگی بربر در مراکش یا اقامت با جامعه ایبان در ئورنئو مالزی را در برنامه های خود گذاشته است. شرکت مسافرتی اینترپاید بیش از 100 تجربه بومی را در سال 2023 از یک برنامه پیاده روی 5روزه در اوئینزلند تا یک برنامه سفر مایا در آمریکای مرکزی و یک پیاده روی در پارک های ملی یوتا با راهنمای بومی ارائه خواهد نمود.

کار از راه دور

همه گیری ما را مجبور نموده به اینکه در کجا و چگونه کار نموده ایم، فکر کنیم در نتیجه اکنون می توان بسیاری از مشاغل را از هر کجا انجام داد. برای بهره برداری از این امر، ویزای تازه عشایری دیجیتال به وسیله بسیاری از کشورها مانند آرژانتین، اکوادور و اخیرا اسپانیا ارائه شده است که بر اساس گزارش ها، به ویژه مشتاق جذب زنان هستند. بنا به گزارش ها، اندلس یک میلیون یورو هزینه می نماید تا مردم شمال اروپا را برای ماندن و کار در طول ماه خارج از محیط کاری جذب کند. تعدادی از هتل ها در سطح دنیا با ارائه نرخ های ویژه و فضاهای همکاری در کوشش برای جذب نیروی کار هستند. صرف نظر از گذراندن چند ماه در کشوری متفاوت و کار کردن از آنجا، تمدید یک سفر کاری منجر به لذت بردن از یک مقصد درکنار تمدید تعطیلات به محل کار و در نتیجه، گرایش به ترکیب کار و مسافرت می گردد.

سفر به فیلم ها

تصاویر بزرگ و کوچک مدت ها الهام بخش افراد برای سفرها بوده اند، چه مستندهای واقعی از دیوید آتنبرو، مایکل پیلین و سایمون ریو، چه فیلم های پرفروشی مانند جیمزباند. بازتماشامایندگان هنوز هم به تونس برای تماشای سایت های فیلم پیشتازان فضا (Star Trek) یا نیوزیلند در جست وجوی خاورمیانه سفر می نمایند. با افزایش سریال های تلویزیونی که در مکان های عجیب و غریب فیلم برداری می شوند، حتی افراد بیشتری تحت تاثیر قرار می گیرند تا در پی مکان های محلی که فیلم ها در آن ساخته شده اند، باشند. صحنه های زیبای فیلم نیلوفر سفید (The White Lotus) الهام بخش رزرو برای سفر به سیسیل است. در حالی که یلوستون هزاران علاقه مند به گاوچرانی دارد که می خواهند یک کلاه استتسون بپوشند و مونتانا را کشف نمایند. اما مجموعه مستند تلویزیونی که باعث شد شوق سفر در افراد جاری گردد و به اطلس برسند، استنلی توچی: در جست وجوی ایتالیا بود. همه در این سفر می خواهند فقط خود استنلی آنها را همراهی کند.

تجارب خوراکی های خوشمزه

تجربه خوردن غذاهای محلی برای مدت طولانی، بخش مهمی از سفرها بوده و به یک فرهنگ تبدیل شده است. اما، اکنون از یافتن رستوران محلی فراتر رفته ایم و می خواهیم تجربه های همه جانبه تری برای غذا خوردن داشته باشیم. دیگر در سفرها می توانید، چند ساعتی را صرف یادگیری ساختن یک تاجین عالی در رستوران ریاد مراکش یا مرغ تند در هتل جامائیکا کنید. با یک سرآشپز محلی از بازار غذا در گویان تماشا کنید و سپس طرز تهیه غذاها را یاد بگیرید. یک تور غذایی در خیابان های پورتو یا بانکوک داشته باشید و در جایی که مردم محلی غذا می خورند غذا بخورید. در یک خانه محلی در باهاما یا ویتنام شام بخورید. صدف ها را در سوئد برداشت کنید یا در جنگل های استونی در پی قارچ و انواع توت ها بگردید.

با هدف سفر کنید

در روزهای تاریک سال 2021، ما قول دادیم که دیگر هرگز سفر را امری بدیهی و پیش پا افتاده درنظر نگیریم. اکنون سفرها مجددا بازگشته است، و انتظار بیشتری از آن داریم که مملو از تجربیات عمیق و غنی باشد. تجربیات در حال توسعه که فکر را دگرگون کند. باید این احساس به وجود بیاید که می خواهیم از این سفر سود ببریم، اما در عین حال معنایی برای زندگی ما به وجود آورد. در کنار آن سفر باید به گونه ای باشد که ما با انتخاب های اخلاقی خود تاثیر مثبتی داشته باشیم. از این رو، گرایش به سفرهای طولانی تر و آهسته تر، تجربه با جامعه محلی، غذا خوردن محلی، و حمایت از طرح های اجتماعی افزایش می یابد. سفر به عنوان یک محرکه نیروبخش هیچ گاه تا این میزان مجذوب کننده نبوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 دی 1401 بروزرسانی: 29 دی 1401 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1920

به "7 روند در سفرهای 2023" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 روند در سفرهای 2023"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید