آشنایی با جاذبه های گردشگری سرعین

به گزارش دنیای راه راه، در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری خبرنگاران شما را با جاهای دیدنی سرعین اردبیل که یکی از محبوبت ترین شهرهای ایران است آشنا خواهیم کرد.سرعین یکی از شهرهای زببا استان اردبیل است که به شهر چشمه های همواره جوشان، معروف است که به علت حضور آثار باستانی، جاذبه های خیره کننده طبیعی سبلان و چشمه های آب گرم در بین گردشگران از معروفیت و محبوبیت فراوانی برخوردار است. ارتفاع میانه شهر از سطح دریا 1650 متر می باشد.بعلاوه سرعین یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان اردبیل می باشد.سرعین به زبانی ترکی (سریین) به معنای محل خنک می باشد سرعین در فرهنگ لغات عربی به معنی سرچشمه می باشد. در ادوار گذشته ازاین منطقه به نام های ساری قیه، سرائین یادکرد می شده است برای سفرهای تابستانی خود حتما به چشمه های آب گرم سرعین سر بزنید و لذت ببرید.

آشنایی با جاذبه های گردشگری سرعین

با توجه به بیشتر شدن حجم سفرهای داخلی در فصل تابستان، یکی از مکان هایی که بیشترین حجم مسافر و گردشگر را به خود می بیند سرعین اردبیل است. بسیاری از مردم ماشین شخصی را برای رفتن به سرعین و شهر اردبیل انتخاب می نمایند و بسیاری دیگر از تورهای چندروزه تخفیفان استفاده می نمایند. البته تعداد کسانی که به وسیله تورهای داخلی سفر می نمایند نسبت به قبل خیلی بیشتر شده است، زیرا سفر گروهی را تجربه می نمایند و بعلاوه نگران پیدا کردن جهت درست نیز نیستند.

رزرو تورهای داخلی از جمله کارهایی است که امروزه در میان جوانان و حتی میانسالان رواج پیدا نموده است و مردم بیشتر به ایرانگردی روی آورده اند. یکی از مقاصد پربازدید دیگر در فصل تابستان که هوادار بسیار دارد شهر سرعین است. زیبایی های خطه شمال کشور فصل نمی شناسد و مشتاقان طبیعت با رزرو تور سرعین تخفیفان خود را به دست طبیعت می سپارند و از بودن در منطقه ها زیبای ایران لذت می برند.

درباره اردبیل بیشتر بدانید :

اردبیل مرکز استان اردبیل در شمال غربی کشور است این شهر در قبل و پس از اسلام مرکز آذربایجان بوده است که دارای طبیعت زیبا، کوهستان های راسخ، تاریخی کهن و آثار تاریخی ارزشمند است واژهٔ اردبیل یک واژه ایرانی است که ریشه در اوستایی دارد که از واژه آرتا (به معنی مقدس که در فارسی میانه تبدیل به ارد شده است و در کلماتی نظیر اردشیر، اردوان، اردستان، اردکان آمده است) و ویل به معنی شهر تشکیل شده استکه در کنار فرهنگ اصیل، غنی و میهمان نوازی ساکنینش، به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در ایام مختلف سال بویژه بهار و تابستان تبدیل شده است

در فرهنگ لغات فارسی واژه سرعین به معنای سرچشمه است و شاید حضور چشمه های متعدد آب گرم در این منطقه باعث شده است که این شهر زیبا و دوست داشتنی به این نام معروفیت یابد. البته در گذشته و دوران های مختلف به نام های دیگری همانند سرای قیه، سارقین، سرائین و سرقین نیز شناخته می شد.

تپه باستانی آناهیتا

در غرب شهرستان سرعین اردبیل ، اثری تاریخی و کهن وجود دارد که به تپه باستانی آناهیتا شناخته می گردد. براساس تحقیقات و کاوش های اجرا شده در این منطقه ارزشمند باستانی، اشیا و لوازم تاریخی نیز یافت شده است که می توان به سفالینه هایی که دارای قدمتی متعلق به اواخر هزاره اول و دوم پیش از میلاد مسیح است، اشاره نمود. البته این منطقه به نام های دیگری از جمله آناهیتا، سارقین و زرتشت نیز شناخته می گردد و به نظر می رسد که در آن معابد و آتشکده های متعددی برای عبادت و انجام فرایض دینی عالمان و مرتاضان زرتشتیان وجود داشته است. از معابد و آتشکده هایی که در این منطقه برجای مانده است می توان به آناهیتا و آتشکده آذرفریق اشاره نمود. آثار تاریخی ارزشمندی نیز از دوران حکومت قراقویونلوها، آق قویونلوها، ایلخانان و سلجوقیان در این منطقه یافت شده است که نشان دهنده سلطه و حکومت ایشان در این سرزمین است.

دهکده صخره ای ویند کلخوران

در مجاورت و نزدیکی جاده اردبیل به نیر، دهکده ای باستانی و صخره ای مشاهده می گردد که در 5 کیلومتری جنوب و جنوب غربی شهرستان سرعین واقع شده است. ویژگی جالب این دهکده حضور خانه های سنگی در این منطقه است که با معماری کهن، خارق العاده و کم نظیر احداث شده است. هرچند که تحقیقات گسترده و قابل قبولی در این ناحیه از کشور صورت نگرفته است اما با توجه به آثار تاریخی کشف شده مانند تعدادی سفال، آثار معماری اجرا شده در خانه های سنگی و نوع ساخت آن ها به نظر می رسد که دارای پیشینه ای متعلق به دوران اشکانی، ساسانیان و اسلامی است.

قدمت دهکده صخره ای ویند کلخوران، متعلق به دوران حکومت اشکانیان ساسانیان و اسلامی است

قوس های جناقی که در کنده کاری های صخره ای مشاهده می گردد شباهت بسیاری به آثار دوران حکومت ساسانیان دارد. با توجه به کشف تمامی آثار ذکر شده، به نظر می رسد که این منطقه در ادوار مختلف تا دوران اسلامی همانند حکومت تیموریان، صفویان و سلجوقیان، آباد و مسکونی بوده است.

آب گرم سبلان سرعین

آب گرم سبلان، یکی از بزرگ ترین و مهم ترین آب گرم با خاصیت درمانی در کل خاورمیانه است که به همت مسئولان استان اردبیل و شهرستان سرعین اردبیل ، به صورت مجتمع آب درمانی مشغول خدمت رسانی به مردم است. در این مجموعه ارزشمند امکاناتی از قبیل انواع استخرهای سرپوشیده، سوانی خشک و بخار، انواع دوش و وان های تک نفره و … در زمینی به مساحت 7 هزار متر مربع و در دو طبقه احداث شده است. این مجموعه آب درمانی در داخل شهر سرعین است و با امکانات و تسهیلات ویژه می تواند یکی از جاذبه های گردشگری در نظر گرفته گردد.

پیست اسکی آلوارس

در 24 کیلومتری سرعین، در نزدیکی روستای آلوارس و در دامنه مرتفع کوه سبلان، پیست اسکی به نام آلوارس وجود دارد که به یکی از جاذبه های طبیعی و تفریحی استان اردبیل تبدیل شده است. از ویژگی های منحصر به فرد این مجموعه ورزشی و تفریحی می توان به دایر بودن آن در طول 6 الی 8 ماه از سال به علت ارتفاع زیاد از سطح دریا و سرمای مطلوب برای جلوگیری از ذوب شدن زودهنگام برف اشاره نمود که در کشور کم نظیر بوده و عنوان نخست را کسب نموده است.

پیست اسکی آلوارس، 6 تا 8 ماه از سال دایر است و لقب نخست را در بین پیست های اسکی دیگر در کشور، به خود اختصاص داده است

بعلاوه در این منطقه در کنار دیدنی های زمستانی می توان اسکان عشایر، آب و هوای مطلوب و دلچسب، حضور گیاهان و گل های متنوع و زیبا، دشت های چشم نوازی از گل های شقایق کوهی، گون، گل ختمی و نیز وجود جاده های مناسب برای رسیدن به قله سبلان، از دیگر امتیازات این منطقه از سرعین است که گردشرگان و مسافران با حضور در آن، لحظاتی ناب و دوست داشتنی را تجربه خواهند کرد.

روستای آتشگاه

در فاصله چند کیلومتری از شمال شهرستان سرعین، روستایی کهن و تاریخی به نام آتشگاه که به نام آغ مام نیز معروفیت یافته است، وجود دارد که به علت حضور تپه باستانی و معابد و آتشکده های کهن در کنار طبیعت سرسبز و زیبا و حضور بارگاه امامزاده عبدالله، بسیار دیدنی و مجذوب کننده است. در این روستای تاریخی آثار و نشانه هایی از معبد و آتشکده ای کهن وجود دارد که از آن به نام آتشکده آذرفریق یاد می گردد. این اثر تاریخی روی تپه ای باستانی واقع شده است که متاسفانه در عصر حاضر تنها ویرانه هایی بیش از آن باقی نمانده است. جالب است بدانید که روایات و اسناد متعددی در خصوص این اثر تاریخی وجود دارد و به نظر می رسد که در دوران مختلف بویژه در زمان حکومت ساسانیان، یکی از مراکز مهم و ارزشمند دین زرتشت بوده است. در زیر تپه غاری وجود دارد که به نام کهل لر معروفیت یافته و با وجود باز بودن بعضی از ورودی های آن، کسی به داخل آن نمی رود. بازدید از این تپه باستانی و آتشکده کهن، خالی از لطف نخواهد بود.

روستای شایق

از دیگر روستاهای زیبا با طبیعتی چشم نواز و آب وهوایی مطبوع، روستای شایق است که در 7 کیلومتری غربی شهرستان سرعین اردبیل، واقع شده است. این روستا، عنوان بزرگ ترین روستاهای شهرستان سرعین را به خود اختصاص داده است که می تواند به یکی از جاذبه های گردشگری در این منطقه از کشور تبدیل گردد. جهت دسترسی به پیست اسکی آلوارس از این روستا با استفاده از جاده روستای آلوارس فراهم شده است و گردشگران می توانند پس از بازدید از ناحیه زیبا، به روستای آلوارس و پیست اسکی نیز مراجعه نمایند. وجه تسمیه این روستا به شایق به علت حضور طایفه ای به نام شایقی در این منطقه و در حدود 250 سال پیش است. تماشای طبیعت زیبا و استنشاق آب و هوای مطلوب در این روستای کهن در کنار بازدید از تپه های زال تپه سی و کلک لر تپه سی برای مسافران جالب و هیجان انگیز خواهد بود.

شهرستان سرعین که به علت حضور چشمه های آب گرم متعدد با خاصیت درمانی و دارویی فراوان در بین مردم سراسر ایران معروفیت دارد، مملو از جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی است که معرفی تمامی آن ها در یک مقاله امکان پذیر نخواهد بود. از دیگر جاذبه های مشهور و مهم در این منطقه از کشور می توان به آب گرم بش باجلار سرعین، آب گرم گاومیش گلی سرعین، آبشار الوارس، روستای لاطران، روستای ورنیاب و … اشاره نمود که بازدید از آن ها بسیار دیدنی و خاطره انگیز است.

منبع: تاپ تراول
انتشار: 18 شهریور 1401 بروزرسانی: 18 شهریور 1401 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1858

به "آشنایی با جاذبه های گردشگری سرعین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاذبه های گردشگری سرعین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید