تور ارزان هند: آمادگی دانش بنیان های ایرانی برای حضور در نمایشگاه های فناوری هند با حمایت صندوق نوآوری

به گزارش دنیای راه راه، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از آمادگی شرکت های دانش بنیان ایرانی برای حضور در نمایشگاه های فناوری هند اطلاع داد و گفت: ایران در بالاترین سطوح، توسعه اقتصاد دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده است.

تور ارزان هند: آمادگی دانش بنیان های ایرانی برای حضور در نمایشگاه های فناوری هند با حمایت صندوق نوآوری

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور ارزان هند ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، صبح امروز، یک شنبه یکم خرداد ماه امسال، سی ویکمین رویداد از سلسله رویداد های یکشنبه های صادراتی صندوق نوآوری با حضور هیاتی تجاری و فناوری از کشور هند و نیز جمعی از شرکت های دانش بنیان ایرانی فعال در حوزه های کشاورزی، صنایع غذایی، ماشین آلات بسته بندی، دارو، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، تجهیزات برق و الکترونیک و مواد پیشرفته در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گردید.

در این رویداد سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوی و شکوفایی، به معرفی اکوسیستم دانش بنیان در ایران و حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی از این اکوسیستم پرداخت. او گفت: ما در دهه های گذشته در ایران کوشش های زیادی در جهت توسعه علم و فناوری و بومی سازی آن در کشورمان نموده ایم.

ملکی فر اضافه نمود: ایران در دهه های گذشته اکوسیستم غنی از علم و فناوری و نوآوری را فراهم نموده که در سطح منطقه اگر نگوییم غنی ترین، اما یکی از غنی ترین ها در این زمینه است.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی پس از این به معرفی زیرساخت های علمی و نوآوری در ایران پرداخت و گفت: در بسیاری از دانشگاه های ایران، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ایجاد شده اند که شاهدی بر اهمیت توسعه فناوری در ایران است. امروز جمعیت دانشجویی ایران به حدود 3 میلیون و 200 هزار نفر رسیده است و سومین کشور از نظر دارا بودن جمعیت فارغ التحصیل رشته های مهندسی در دنیا شناخته می شود.

ملکی فر بعلاوه با اشاره اینکه اکنون 6 هزار و 700 شرکت دانش بنیان در ایران در حال فعالیت هستند، ادامه داد: وظیفه صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت از این شرکت هاست. تشکیل صندوق به تصویب یک قانون در سال 89 بازمی شود، قانونی به نام حمایت از موسسات و شرکت های دانش بنیان که امروز به برکت آن قانون، شاهد شکل گیری 6 هزار و 700 شرکت فعال در حوزه های مختلف فناوری هستیم و تعداد آن ها رو به رجحان است.

ایران در بالاترین سطوح تصمیم گیری، توسعه اقتصاد دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده است

معاون توسعه صندوق نوآوری بعلاوه با اشاره به ابلاغ قانون جهش فراوری دانش بنیان، اظهار کرد: اخیرا قانونی به نام جهش فراوری دانش بنیان در مجلس ایران به تصویب رسید که امیدواریم یک گام جدی در توسعه اقتصاد نوآوری در ایران باشد. تصویب این قانون نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطوح تصمیم گیری، توسعه اقتصاد دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده است.

وی درباره توانمندی های شرکت های دانش بنیان ایرانی نیز بیان نمود: بخش قابل توجهی از شرکت های دانش بنیان ایران به توانمندی های صادراتی خوبی دست پیدا نموده و وارد بازار های دنیای شده اند. این شرکت ها در حوزه های مختلف فناوری اطلاعات، برق و الکترونیک، داروسازی، فرآورده های شیمیایی، تجهیزات پزشکی و ابزارآلات کشاورزی در حال فراوری محصول هستند.

ملکی فر بعلاوه به خدمات چهارگانه صندوق نوآوری برای حمایت از شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و گفت: شرکت های دانش بنیان ایرانی می توانند با حمایت هایی که صندوق نوآوری از آنان به عمل می آورد وارد نمایشگاه های هند شده و ضمن مذاکره با صنایع هندی، با آن ها تفاهم نامه منعقد نمایند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در خاتمه اظهار امیدواری کرد که این نشست بتواند زمینه های توسعه روابط میان شرکت های دانش بنیان ایرانی با صنایع هند را فراهم آورد.

در ادامه این جلسه نیز سید مجتبی قدمگاهی، مدیر مرکز فناوری های پیشرفته ایران در هند به صورت مجازی در جلسه حضور یافت و به معرفی بازار هند برای شرکت های دانش بنیان پرداخت. او گفت: بازار هند فرصتی بسیار مغتنم برای شرکت های دانش بنیان ایرانی است. مزایای بزرگ این بازار یک میلیارد و 500 میلیون نفری در نزدیکی کشور ما بسیار بهتر از بازار هایی است که در جهت های دور و با چالش های بیشتر قرار دارند.

قدمگاهی ادامه داد: بازار هندوستان در دسترس ایران است. ما امروز بنادر بسیاری داریم که به راحتی می توانند سکوی خوبی برای انتقال کالا به هندوستان باشند.

به گفته وی، بندر چابهار به تازگی به یکی از بنادر صادراتی به هند تبدیل شده که به طور هفتگی سه کشتی تجاری محصولات ایران را به هند می برند.

مدیر مرکز فناوری های پیشرفته ایران در هند بعلاوه اطلاع داد که در سال گذشته حجم تراکنش تجاری میان دوکشور به سه میلیارد دلار رسیده که از این اندازه سهم ایران در صادرات بیشتر بوده است. او گفت که عمده محصولات صادراتی هند به ایران را برنج و چای و بعضی دیگر اقلام کشاورزی شکل می دهند و از ایران نیز پسته و آمونیاک و متانوم بیشتر از محصولات دیگر به هند صادر می شود.

قدمگاهی بعلاوه بیان نمود: هندی ها در زمینه پلیمر، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و ماشین سازی و بعلاوه شاخه های نفت و پتروشیمی، مشتریان بسیار خوبی برای شرکت های دانش بنیان ایرانی هستند.

وی بعلاوه اظهار کرد که هند در میان کشور های آسیایی و آفریقایی به عنوان کشوری خوشنام در تجارت شناخته می شود. قدمگاهی ادامه داد: تجار هندی شناخت بسیار خوبی از ایران دارند؛ آن ها هم شهر های ما را می شناسند هم با بسیاری از شرکت ها و تجار ایرانی کار نموده اند.

در این جلسه بعلاوه آقای گاتوم خورانا، وکیل ممتاز هند و مدیر دفتر IOL و شریک تجاری پایگاه صادراتی ایران و هند، به سخنرانی درباره ظرفیت های تعاملی شرکت های دانش بنیان ایرانی و هندی و معرفی پایگاه های صادرات دانش بنیان ایران در هند پرداخت.

بعلاوه بعضی دیگر از تجار و مقامات هندی در این جلسه در سخنرانی هایی نسبت به توسعه همکاری های ایران و هند در زمینه های مختلف فناوری ابراز امیدواری کردند.

در این جلسه بعلاوه اویس رضوانیان، وکیل پایه یک دادگستری و مدیر مرکز منطقه ای داوری تهران برای شرکت های دانش بنیان ایران از باید ها و نباید های حقوقی در مذاکرات تجاری گفت و نکات اولیه انعقاد قرارداد های تجاری و مسائل دیگر حوزه تجارت بین الملل را برای شرکت های دانش بنیان ایرانی که قصد صادرات محصول خود را دارند توضیح داد.

لازم به ذکر است در حاشیه سی ویکمین رویداد یکشنبه های صادراتی صندوق نوآوری و شکوفایی، نمایشگاهی از دستاورد ها و محصولات بعضی شرکت های دانش بنیان ایرانی برپا و در پی آن جلسات B2B این شرکت ها با تجار هندی برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 تیر 1401 بروزرسانی: 13 تیر 1401 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1807

به "تور ارزان هند: آمادگی دانش بنیان های ایرانی برای حضور در نمایشگاه های فناوری هند با حمایت صندوق نوآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان هند: آمادگی دانش بنیان های ایرانی برای حضور در نمایشگاه های فناوری هند با حمایت صندوق نوآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید