الزامات حفظ اشتغال موجود؛ دو ضعفی که بازار کار را تهدید می نماید

به گزارش دنیای راه راه، به رغم اینکه در سال گذشته به طور خالص حدود 460 فرصت شغلی ایجاد شد، کارشناسان معتقدند، اگر دو ضعف عمده برای توسعه بازار کار برطرف نشود قطعاً سال آینده با ریزش فرصت های شغلی مواجهیم.

الزامات حفظ اشتغال موجود؛ دو ضعفی که بازار کار را تهدید می نماید

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ بروشور در تهران از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش، در دو سال گذشته دولت در هر سال اشتغال یک میلیونی را هدف گذاری کرد؛ اهدافی که هم از سوی رئیس جمهور به عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور و هم از سوی نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان دستگاه مجری تأمین اعتبارات بار ها در محافل مختلف اعلام شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه دیماه سال 96 در نشست خبری خود با خبرنگاران از تجهیز 327 هزار و 700 میلیارد تومان منابع برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار شغل (جزئیات خبر) برای سال 97 اطلاع داد.

مشاغلی که به گفته نوبخت با اجرای برنامه های سیاست های فعال بازار کار، طرح های اشتغالزایی خرد، اشتغال حمایتی، طرح های بخش کشاورزی، صنایع کوچک و خوشه های صنعتی اشتغال زا، تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی، حمل و نقل درون شهری، حمل و نقل برون شهری، مسکن و حوزه گردشگری پیش بینی شده بود.

وعده ایجاد یک میلیون شغل برای امسال نیز با پیش بینی در قانون بودجه دیده شده بود. نوبخت در اردیبهشت امسال با اشاره به هدف گذاری اشتغال یک میلیونی تا انتها امسال از برنامه ریزی برای جلوگیری از ریزش نیروی کار هم اطلاع داد. (جزئیات خبر)

با این حال به استناد گزارش مرکز آمار ایران، در سال گذشته 464 هزار فرصت شغلی به صورت خالص در کشور ایجاد شده است. رئیس جمهور نیز روز گذشته در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی با بیان اینکه ما سالانه 500 هزار اشتغال خالص داشتیم، گفت: در حالی که در دولت های قبل از ما، در کل دوره 8 ساله، اشتغال خالص آن ها در سال 10 یا 12 هزار بوده است..

اما نکته قابل تأمل در اجرای برنامه های اشتغال تخصیص منابع است که کارشناسان نیز معتقدند باید اقدام اساسی در زمینه تجهیز منابع صورت گیرد.

در همین زمینه علی امینی از کارشناسان سابق سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگر بازار کار، گفت: بر اساس برآورد های اجرا شده توسط امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه، در سال گذشته یک میلیون و 119 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شده بود، اما به دلیل اینکه تعداد زیادی از فرصت های شغلی از بین می فرایند، مجموع اشتغال خالص کشور به مراتب کمتر از میزان ایجاد شده است. به عبارتی با احتساب ریزش مشاغل آنچه به طور خالص ایجاد شده، 464 هزار فرصت شغلی است.

این پژوهشگر بازار کار با بیان اینکه هر چند ایجاد یک میلیون شغل رقم قابل دسترسی است، اما قطعاً در صورت تداوم سیاست های موجود قطعاً قابل تحقق نخواهد بود.

وی با اشاره به عدم تناسب امکانات و منابع با هدف ایجاد یک میلیون شغل، تاکید نمود: با توجه به اینکه در سال گذشته یک میلیون و 119 هزار شغل ناخالص ایجاد شده است پس هدف گذاری اشتغال یک میلیونی غیرقابل دسترس نیست، اما الزاماتی دارد و متناسب با آن باید امکانات و منابع تجهیز شوند.

وی درباره الزامات تحقق هدف ایجاد یک میلیون شغل گفت: بخش عمده اشتغال کشور بر اثر مکانیزم ها و سازوکار های جاری اقتصاد ایجاد شده است و واحد های صنفی و صنعت کارخانه ای بنا به احتیاج خود نسبت نیروی کار جذب کردند که حتی بخشی از این اشتغال، فرصت های شغلی غیررسمی و کم کیفیت است.

وی اضافه نمود:، اما با توجه به اینکه بخش اشتغال غیررسمی کشور اشباع شده این هشدار را از اکنون می دهیم قطعاً در صورتی که الزامات اجرای برنامه های سیاستی توسعه بازار کار فراهم نگردد در سال بعد با ریزش اشتغال روبرو خواهیم بود.

این پژوهشگر بازار کار با تاکید بر اینکه دولت باید یک همت جدی در زمینه فراهم کردن زیرساخت های اشتغالزایی داشته باشد، گفت: بر اساس برآورد ها در سال 96 عملاً اعتباری از منابع بانکی برای اشتغال جذب نشد و در سال 97 نیز از 20 هزار میلیارد تومان منابع بانکی اشتغال، کمتر از 8 درصد یعنی حدود 1،600 میلیارد تومان جذب شد؛ ضمن اینکه در حوزه اجرای سیاست های فعال بازار کار در دو سال گذشته فقط 100 میلیارد تومان منابع تخصیص پیدا کرد که این فرایند باید اصلاح گردد.

این کارشناس مالی با بیان اینکه باید برای اجرای برنامه های اشتغال تمرکززدایی گردد و صرفاً وزارت کار مسئول اجرای برنامه های سیاستی بازار کار نباشد، ادامه داد: علاوه بر تجهیز منابع، الزام دیگر تحقق هدف اشتغال یک میلیون نفر ورود جدی دستگاه های اجرایی به مقوله اشتغال است و هر دستگاه باید متناسب با نوع فعالیت برنامه های اشتغال را با جدیت تدوین نمایند.

علی امینی پژوهشگر بازار کار گفت: با توجه به عملکرد برنامه های اشتغال در سال 97 می توان به این نتیجه رسید که نقش برنامه های اشتغال در ایجاد فرصت های شغلی جدید در اقتصاد پایین است و این مسئله، ضعف سیاستگذاری، مدیریت، راهبری و اجرا را نشان می دهد.

منبع: مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 395

به "الزامات حفظ اشتغال موجود؛ دو ضعفی که بازار کار را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزامات حفظ اشتغال موجود؛ دو ضعفی که بازار کار را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید