بازآرایی تاسیس مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی متناسب با ماموریت ها

به گزارش دنیای راه راه، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت بهداشت، در ادامه گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور همایش کلیات برنامه های مرکز توسعه و هماهنگی تحقیقات با موضوع بازآرایی تاسیس مراکز تحقیقاتی در قالب کارگروهی برگزار گردید.

بازآرایی تاسیس مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی متناسب با ماموریت ها

دکتر شقایق حق جوی رئیس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات با استفاده از طوفان فکری از معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی خواست تا نظراتشان در قالب سه کارگروه، تجمیع و بهینه سازی ساختارهای موجود، سیاستگذاری و مدیریت توسعه ساختارهای تازه و سیاستگذاری و مدیریت مراکزی که از روندهای رشد مورد انتظار برخوردار نیستند، را اعلام نمایند.

در ادامه هر کارگروه جمع بندی از نظرات حاضران، چالش ها و راهکارها خاطرنشان کرد.

سپس دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت پس از استماع صحبت های حاضران گفت: در گذشته مراکز تحقیقاتی متناسب با برنامه ها و مدل قدیمی که بر پایه امور آموزشی بود فعالیت می کردند و در نتیجه به سمت چاپ مقاله سوق پیدا کردند در حالیکه اکنون این مسئله با روح مراکز تحقیقاتی فعلی سازگار نیست.

پناهی با تاکید بر اینکه تغییر و تحول در ساختار و نگرش ذاتا یک موضوع تحقیقاتی است، اضافه کرد: در وزارت بهداشت قصد نداریم در ساختار دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دخالت کنیم. دانشگاه ها ماموریت های خود را خاطرنشان کردند و اکنون ما انتظار داریم که معاونت های تحقیقات دانشگاه ها متناسب با ماموریت مراکز تحقیقاتی خود را متمرکز نمایند.

وی با اشاره به اینکه شیوع کووید-19 به ما نشان داد که مقاله نویسی کافی نیست، اضافه کرد: در این جمع کسی نیست که مخالف چاپ مقاله باشد این یک راستا است ولی هدف غایی در تحقیقات، مقاله نیست بلکه تمایل داریم به محصول و فناوری برسیم. به ثروت آفرینی برای کشور برسیم تا به یک قدرت مالی در منطقه تبدیل شویم.

معاون وزیر بهداشت گفت: نباید بقیه سازمان ها ما را به عنوان مصرف نماینده قلمداد نمایند. باید با یاری شرکت های دانش بنیان داروسازی و تجهیزات پزشکی فراوری نماینده باشیم.

وی اضافه کرد: در اینکه باید تغییر و تحول داشته باشیم هیچ شکی نیست؛ تحول لازمه رشد است. ولی این نگرش نباید تخریبی باشد. دانشگاه علوم پزشکی که مرکز تحقیقاتی دارد و در راستای ماموریت هایش متمرکز است و برای ما ارزش اضافه کرده دارد باید به آن بها بدهیم.

وی پیشنهاد کرد: برای بقای مراکز تحقیقاتی به نگرش تازه و معیارهای تازه در کشور احتیاج است که انتظار داریم دانشگاه ها با توجه به شرایط موجود این معیارها را مطرح و جمع بندی نمایند و به آن پایبند باشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1660

به "بازآرایی تاسیس مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی متناسب با ماموریت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازآرایی تاسیس مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی متناسب با ماموریت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید