بوستان جمشیدیه تهران؛ پارکی از جنس سنگ در شمال مرکز

به گزارش دنیای راه راه، اگر در مرکز زندگی می کنید و بدنبال طبیعتی خاص برای گشت و گذار می گشت، پارک و بوستان های بسیاری را پیش روی خود خواهید یافت که هر کدام جاذبه و زیبایی های خاصی دارند. در این مقاله بوستان جمشیدیه تهران را توصیف خواهیم کرد که مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است. با ما در این مقاله مجذوب کننده و خواندنی همراه باشید تا بدانید پارک جمشیدیه تهران کجاست و از شماره تلفن پارک جمشیدیه آگاهی یابید.

بوستان جمشیدیه تهران؛ پارکی از جنس سنگ در شمال مرکز

لیست مطالب

موقعیت جغرافیایینگاهی اجمالیراه رسیدنجاذبه های گردشگری و دیدنیامکانات موجود

موقعیت جغرافیایی

در خصوص بوستان جمشیدیه تهران میتوان گفت که در اصل از دسته بوستان هایی است که در بخش شمالی تهران واقع شد. بطور دقیق تر میتوان ادعا کرد که اگر خیابان شهید باهنر را تا خاتمه امتداد دهیم، این پارک روبروی ما ظاهر خواهد شد. به عبارت دیگر، محله نیاوران در تهران این بوستان را در دل خود جای داده است. جهات اصلی بوستان جمشیدیه تهران یعنی شمال، جنوب، شرق و غربش به مکانی دیگر برخورد خواهند کرد که به این صورت هستند: از شمال به قله کلکچال، از جنوب به باغ دولو، از غرب به جاده کلکچال و از شرق به خیابان جمشیدیه.

نگاهی اجمالی

وسعت بوستان جمشیدیه تهران تقریبا 10 هکتار گزارش شد. براساس مقاله پارک جمشیدیه تهران کجاست باید بدانید که برای وارد شدن به این بوستان زیبا از 4 ورودی بنابر سلیقه خود می توانید بهره ببرید. اگر بخواهیم ارتفاع در ورودی اول را نسبت به سطح دریا بسنجیم، عددی بالغ بر 1820 متر بدست خواهد آمد. بیشتر افرادی که از شهرستان یا حتی کشورهای دیگر به تهران سفر و از مردم آدرس بوستان های خوب را درخواست می نمایند، بیشتر افراد در ابتدا پارک ملت و پس از آن پارک جمشیدیه را پیشنهاد خواهند کرد.

هنگامیکه در بوستان جمشیدیه تهران قدم بزنید، بدون شک زیبایی آن چشمان شما را مسحور خود خواهد نمود. براساس مقاله پارک جمشیدیه تهران کجاست باید بدانید که این زیبایی ها تراوشات فکر فردی به نام کامران دیبا هستند و امروزه در واقعیت هر فردی را مجذوب خود می نمایند. از جمله مواردی که معروفیت و زیبایی این پارک را چند برابر نموده است، آبشار مصنوعی و حوض چشمگیری بوده که در آن قرار گرفته اند. اگر به عکاسی و چشم اندازهای رویایی علاقمندید، با تماس با شماره تلفن پارک جمشیدیه و کسب آگاهی خود را به بخش های بالایی بوستان جمشیدیه تهران برسانید تا با تصویری افسانه ای از مرکز روبرو شوید.

راه رسیدن

برای رسیدن به بوستان جمشیدیه تهران و خلق خاطراتی خوش از یک پارک متفاوت از چندین راه می توانید بهره ببرید که به سلیقه شما بستگی دارد. اگر وسیله نقلیه شخصی ندارید، می توانید به راحتی با استفاده از مترو یا بی آر تی خود را به میدان تجریش برسانید. اگر از مترو استفاده کردید، باید سوار قطارهای خط یک شوید و اگر از بی آر تی یاری گرفتید، بی آر تی هایی که در خط راه آهن-تجریش رفت و آمد می نمایند، به دردتان خواهند خورد. البته، ناگفته نماند چنانچه هوادار وسایل نقلیه عمومی نظیر مترو و بی آر تی نبودید، تاکسی ها هم در گزینه های انتخابی شما قرار خواهند گرفت.

پس از رسیدن به میدان تجریش، به میدانی به نام میدان قدس رفته و سوار تاکسی هایی شوید که مقصدشان بوستان جمشیدیه تهران است. نکته ای دیگر در رسیدن به این پارک، این است که اگر در خیابان نیاوران هستید و قصد رفتن به این بوستان سنگی را کردید، به وسیله دو خیابان به نامهای فیضیه و امیدوار این خواسته شما برآورده خواهد شد. بعلاوه، به وسیله تماس با شماره تلفن پارک جمشیدیه می توانید اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

جاذبه های گردشگری و دیدنی

آبشار و دریاچه رویایی

هنگامیکه در دل این بوستان پر شور و نشاط قدم بزنید، یکی از مواردی که چشمان شما را مسحور خود خواهد نمود، وجود آبهایی است که در هر گوشه از این پارک به نحوی زیبایی خود را به رخ طبیعت می کشند. اگر به دریاچه این پارک مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که تمام آبهایی که در گوشه کنار این پارک به چشمتان خورده، زیبایی جادویی خود را به این دریاچه هدیه نموده اند. براساس مقاله پارک جمشیدیه تهران کجاست ناگفته نماند که در کنار این دریاچه دلنشین و خاطره ساز، آبشاری هم قرار خواهد گرفت. پس از کمی قدم زدن در کنار طبیعت سرسبز و آبی بوستان، برای استراحت و نشستن جایی بهتر از نیمکت هایی که در کنار آب تعبیه شده اند، نیست.

با نشستن بر روی این جایگاه و نیمکت ها، چشم اندازی پیش روی شما قرار خواهد گرفت که حس عجیبی را منتقل می نماید. این چشم انداز خالق بسیار ماهری در خلق خاطرات تهرانگردی است. گذراندن دقایقی در کنار صدای آب و پرندگان شناور در آب، از معدود لحظاتی بوده که حس آرامش را به هر آدمی هدیه می نمایند.

مجسمه ها و جانوران موجود

یکی از شاخصه های اصلی در شناخت و نشانی دادن از این پارک، مجسمه و تندیس هایی هستند که از جنس سنگ بوده و یکی پس از دیگری در رقابت برای نشان دادن زیبایی های خود برخاسته اند. این مجسمه ها و تندیس ها در اصل تخته سنگ هایی بوده اند که به وسیله نیروهای انسانی شکل اولیه خود را از دست داده و به شکل امروزی تبدیل شده اند. این تخته سنگ های زیبا بقدری زیاد و جالب هستند که به شکل یک باغ وحش از جنس سنگ در آمده اند. برای رسیدن به این باغ وحش، باید 600 پله را بالا رفت. اگر به این پارک رفته باشید، این نکته را می دانید که در کنار این مجسمه های حیوانات، مجسمه های دیگری هم بچشم خواهند خورد که نگاه کردن به هریک از آنها ما را در حال و هوای خاص خود فرو می برد.

بوستانی به نام فردوسی

در خصوص ساخت این بوستان میتوان گفت که طی دو بار بازسازی که بر روی پارک جمشیدیه در تهران انجام گرفت، پا به دنیای واقعیت گذاشت و احداث شد. قدمت و سال احداث این بوستان به سالهای 1374 تا 1375 باز می شود و وسعتش 600 هکتار به ثبت رسید. در خصوص فضا و شکل این باغ باید گفت که علاقمندان به گل و گیاه می توانند با قدم زدن در دل بوستان فردوسی به این علاقه خود پاسخ خوب و کاملی بدهند.

کوهنوردی

یکی از ویژگی های پارک جمشیدیه در تهران که امروزه با آمدن نام این پارک خود به خود به فکر افرادی خطور می نمایند، پیاده روی و کوهنوردی هستند. در خصوص پیاده روی در فضای این پارک باید گفت که زمین و پیچ و خم های موجود بقدری زیبا بوده که هر آدمی را با هر سنی به قدم زدن و پیاده روی در آغوش خود تحریک می نماید. براساس مقاله پارک جمشیدیه تهران کجاست باید بدانید که اگر فقط برای حضور در یک زمین بازی برای بچه ها مراجعه می کنید، این پارک گزینه خوبی نخواهد بود، چرا که زمین بازی در این بوستان رویایی بچشم نمی خورد. به جای زمین بازی، شما شاهد تم افسانه ای از گل و گیاهان و تندیس های مختلف سنگی خواهید بود که همه این موارد دست به دست یکدیگر داده اند تا فضا را برای پیاده روی خاص و متفاوت نمایند.

افرادی که به کوهنوردی و گذراندن ساعاتی از روز تعطیل خود در دل ارتفاعات علاقه دارند، این پارک در اصل آغاز جهت کوهنوردی خواهد بود. پناهگاهی به نام کلکچال برای آغاز این سرگرمی بچشم می خورد که کوهنوردان همواره همسبتگی در اجتماع را در این مکان به خوبی حس خواهند کرد. با رفتن به این پناهگاه سنگ بنایی توجه شما را به خود جلب خواهد نمود که سال احداث و نصبش درست به زمان بعد از کودتای 28 مرداد باز می شود. از آن موقع تا امروزه، این سنگ بنا در میان مردم فریبندگی می نماید و معروفیت خاصی را از آن خود نموده است.

آلاچیق های جمشیدیه

یکی از سرگرمیاتی که در رگ و خون ایرانیان جریان دارد، نشستن در آلاچیق یا فضای سبز یک پارک و بوستان بکر است. پارک جمشیدیه مکان مناسبی برای آفرینش خاطرات این چنینی هست. آلاچیق های زیبایی که در آن بچشم می خورند، انسان را وا می دارند تا حداقل یک وعده از غذای خود را در دل این طبیعت آرامش بخش میل کند و با گوش روح، پای حرف های طبیعت بنشیند.

کافه گردی

بعد از یک پیاده روی مفصل، وقت آن رسیده است تا کمی استراحت کنید. چه چیز بهتر از اینکه استراحت در یک رستوران یا کافه ای باشد که چشم اندازش را ارتفاعات تهران و درختان این بوستان زیبا تشکیل داده اند. رستوران هایی در آغوش این بوستان خود را جای داده اند که در هر یک از آنها غذایی خوشمزه و ویژه را خواهیم یافت؛ اعم از غذاهای ترکی، کردی، سنتی و مدرن.

امکانات موجود

این پارک امکانات بسیاری را در خود جای داده که عبارتند از: رستوران، سالن آمفی تئاتر، سطل زباله، نیمکت، آب نما، سرویس بهداشتی، آلاچیق، جنگل و تیرهایی جهت روشنایی در شب که تعداد این تیرها به 175 عدد می رسد.

آدرس پارک جمشیدیه: حصارک، جهت کلکچای

شماره تلفن پارک جمشیدیه: 22277793

در ادامه بخوانیددر تهران آخر هفته کجاها برویم؟منبع: همگردی
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1431

به "بوستان جمشیدیه تهران؛ پارکی از جنس سنگ در شمال مرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوستان جمشیدیه تهران؛ پارکی از جنس سنگ در شمال مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید