بچه ها را در وان کف آلود، حمام نکنید

به گزارش دنیای راه راه، همچنین التهاب مجرا در زمینه عوامل شیمیایی و عفونت های ادراری از عوامل شایع سوزش ادرار هستند. در مطالعه ها نشان داده شده است که انجام ختنه در دوره نوزادی ممکن است از التهاب و عفونت ادراری در پسربچه ها جلوگیری کند ولی باید در نظر داشت که اگر عمل ختنه به خوبی انجام نشود و با التهاب زیادی همراه شود، امکان دارد خود به تنگی

بچه ها را در وان کف آلود، حمام نکنید

بچه ها را در وان کف آلود، حمام نکنید

نویسنده:دکتر علیرضا ناطقیان*

شایع ترین علل سوزش ادراری در بچه ها، التهاب پوست ناحیه کهنه شیرخوار (محل پوشک گرفتن) در اثر عفونت های قارچی و التهاب های پوستی ناشی از حساسیت های تماسی است.

همچنین التهاب مجرا در زمینه عوامل شیمیایی و عفونت های ادراری از عوامل شایع سوزش ادرار هستند. در مطالعه ها نشان داده شده است که انجام ختنه در دوره نوزادی ممکن است از التهاب و عفونت ادراری در پسربچه ها جلوگیری کند ولی باید در نظر داشت که اگر عمل ختنه به خوبی انجام نشود و با التهاب زیادی همراه شود، امکان دارد خود به تنگی مجرای پسربچه ها منجر شود که از عوامل سوزش ادراری است. برای جلوگیری از سوزش ادرار بچه ها می توان به والدین توصیه هایی داشت. مهم ترین توصیه، رعایت مسایل بهداشتی و رفتاری بچه ها است. رعایت شست وشوی دختربچه ها از سمت جلو به عقب پس از اجابت مزاج، عدم نشاندن کودک در وان کف حین حمام کردن و بررسی کامل قبل از خروج از حمام و اجتناب از باقی ماندن کف صابون در ناحیه تناسلی از نکات مهم هستند.

برخی از مطالعات نشان داده که نشستن بچه ها، به خصوص دختربچه ها، در وان پر از کف، خطری برای بروز عفونت ادراری است. جدا از این، باقی ماندن کف صابون یا تماس آن با مخاط مجرا و ناحیه تناسلی چه در پسرها و چه در دخترها می تواند به سوزش ادرار موقتی منجر شود. پوشاندن لباس های تنگ زیر یا شلوارهای خیلی تنگ هم از آنجا که باعث ایجاد تعریق زیاد و التهاب ناحیه تناسلی می شود، می تواند به سوزش ادرار و احیانا عفونت های ادراری منجر شود. پس لباس های زیر بچه ها باید گشاد انتخاب شود. در انتخاب جنس پوشک هم باید دقت کرد. این موضوع به خصوص برای شیرخواران و بچه های با پوست حساس و خشک از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا مواد جاذب پوشک ها از نظر کیفیت متفاوت بوده و در مورد استفاده از کهنه ها هم باید در نظر داشت که باقی ماندن کف مواد پاک کننده در پارچه می تواند مسائل زیادی را به همراه داشته باشد. بهتر است جنس این پارچه ها را هر چه می توان لطیف تر انتخاب کرد و با صابون بچه آنها را شست و کاملا آبکشی کرد.

در مورد شیرخواران کم سن وسال هم از آنجا که علل مختلفی برای گریه کردن آنها وجود دارد، نمی توان به خصوص در چند ماه اول زندگی به راحتی به تشخیص مسائل ادراری رسید. از طرف دیگر، به خصوص در شیرخواران مذکر، تنگی های سر آلت مجرای تناسلی یا تنگی ها و پرده های ناقص که گاهی به طور مادرزادی در جهت مجرای ادرار وجود دارد، ممکن است به ادرار کردن قطره ای و درد حین ادرار کردن منجر شود که بسیار مهم است و باید به موقع تشخیص داده شده و درمان شود؛ وگرنه به تدریج کلیه های کودک را تحت فشار قرار می دهد. پس هر درد و ناراحتی حین ادرار را جدی بگیرید و پیگیری کنید.

پی نوشت ها :

* فوق تخصص بیماری های عفونی بچه ها

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1525

به "بچه ها را در وان کف آلود، حمام نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها را در وان کف آلود، حمام نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید