تحلیل عطوان از اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه

به گزارش دنیای راه راه، فارس نوشت: نویسنده مشهور دنیا عرب تأکید کرد که تصمیم آمریکا برای اعزام صدها نظامی به عربستان سعودی، ریاض و ابوظبی دو متحد دیرینه آمریکا را ناامیدتر نموده است.

تحلیل عطوان از اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه

عبدالباری عطوان با اشاره به تصمیم آمریکا برای اعزام صدها نظامی به عربستان سعودی نوشت که این تصمیم احتمال اقدام نظامی برای پاسخ به حمله به تأسیسات نفتی بقیق و خریص وابسته به آرامکو را کاهش داده است؛ حمله ای که زلزله ای بی سابقه در بازارهای انرژی و مالی در سطح دنیا به وجود آورد.

عطوان در مقاله ای در روزنامه رأی الیوم با اشاره به این سخن مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا که گفته بود اعزام این نظامیان بنا به درخواست عربستان و امارات با هدف تقویت توانمندی های دفاعی، هوایی و موشکی دو کشور صورت می گیرد، نوشت که این سخنان اسپر پیغام رئیس جمهور آمریکا به مسئولان سعودی را تأیید می نماید و آن پیغام این بود که شما بجنگید ما از شما حمایت خواهیم کرد... تعهدی برای حمایت از شما نمی دهیم... پرداخت بهای حمایت باید مقدم باشد و حمایت مجانی نخواهد بود.

وی می افزاید که این موضع آمریکا باعث تشدید ناامیدی عربستان و امارات از متحد آمریکایی خود خواهد شد چرا که سران سعودی انتظار نداشتند آمریکا به حمله به تأسیسات نفتی آن با اعزام صدها سرباز پاسخ دهد بلکه آن ها انتظار شلیک صدها موشک ها و پاسخ قاطع را به آنچه تجاوز ایران خوانده می گردد، داشتند به گونه ای که به نابودی تأسیسات هسته ای یا نفتی و یا هر دوی آن منجر گردد، اما خواسته رهبران سعودی یک چیز است و آنچه ترامپ به دنبال آن است چیز دیگری است.

به گفته عطوان، زمانیکه ترامپ به صراحت به سعودی ها می گوید شما بجنگید و ما از شما حمایت می کنیم این بدان معناست که مأموریت پاسخگویی بر عهده سعودی ها و هواپیماهای مدرن آمریکایی است و ریاض به تنهایی مسئول هر گونه جنگ آینده علیه ایران خواهد بود.

نویسنده در ادامه می نویسند که مقامات سعودی طی چند روز گذشته سعی کردند حمله به تأسیسات نفتی را به یک بحران بین المللی تبدیل نمایند و لذا تأکید می کردند که این حمله تنها عربستان و تأسیسات نفتی آن را هدف قرار نداده بلکه تأمین انرژی و نظام مالی دنیای را هدف گرفته است و لذا بایستی پاسخ به آن نیز دنیای و به ویژه از سمت آمریکا و کشورهای غربی باشد.

عطوان نوشت که با دقت و تأمل در حادثه حمله به تأسیسات بقیق و واکنش ها نسبت به آن دو نکته اساسی دیده می گردد:

نخست: شکست سامانه دفاعی آمریکا اعم از موشک های پاتریوت و رادارهای مدرن و پیشرفته آن که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز به این شکست اشاره نموده و از عربستان خواست تا از تجهیز به سلاح های آمریکایی به تجهیز سلاح روسی روی آورد.

دوم: شکست راهبرد آموزش و آمادگی نیروهای سعودی، فرماندهان و ژنرال های آن ها توسط کارشناسان آمریکایی در دانشکده های نظامی آمریکایی وست پوینت.

عطوان با اشاره به این دو نکته می نویسد که اعزام صدها نظامی آمریکایی برای نظارت بر مدیریت سامانه های دفاعی عربستان سعودی، تلاشی برای جبران این دو شکست و آرام کردن خشم سعودی هاست گرچه بعضی اهداف جانبی نیز برای آمریکایی ها دارد از جمله اینکه نهاد نظامی عربستان سعودی را ضعیف و ناتوان برای حمایت از این کشور نشان می دهد.

این نویسنده مشهور عرب همچنین طرح آمریکا برای سوق دادن عربستان و امارات به جنگ با ایران را آنگونه که درباره عراق در زمان صدام در سال 1980 رخ داد، بعید ندانست و نوشت که در صورت تحقق این امر هر دو کشور تضعیف شده و آمریکا بر ذخایر مالی عظیم و صنایع نفتی برای دهه های آینده، سیطره می یابد.

عطوان در ادامه با اشاره به ناکارآمدی تحریم های مالی علیه ایران که با هدف وادار کردن آن به بازگشت به میز مذاکرات صورت می گیرد، نوشت: ترامپ در باتلاق واقعی گرفتار شده و بحران با ایران ثابت کرد که او ببر کاغذی است و نتوانست ایران را به زانو درآورد، او حتی جرأت تهاجم به ونزوئلا را ندارد و ترسوتر از آن است که انتقام سرنگونی پهپاد آمریکایی بر فراز تنگه هرمز را بگیرد یا از متحدان سعودی و اماراتی خود حمایت کند یا از توقیف نفتکش دوستان انگلیسی خود جلوگیری کند، نهایت کاری که آمریکا برای حفظ آبرو و سرپوش گذاشتن بر شکست هایش انجام می دهد، تحمیل تحریم هایی است که هزینه های سنگینی برای دولت آمریکا دارد و گذشته از آن این تحریم ها نیز شکست خورده و نتایج عکس داشته است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 99

به "تحلیل عطوان از اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل عطوان از اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید