تفریحات هیجان انگیزی که می توانند جایگزین آفرود شوند

به گزارش دنیای راه راه، تاریخچه پیدایش آفرود که از آن تحت عنوان رانندگی خارج از جاده یاد می شود به مسابقات اتوموبیل رانی برمی شود. در گذشته، این مسابقات اغلب در راستاهای سخت مانند گل، کویر، کوهستان ها و… برگزار می شد، به تدریج این نوع مسابقات رونق گرفته و از آنجاکه، راستا آن زیبا و بکر بود مورد توجه گردشگران نیز نهاده شد.

تفریحات هیجان انگیزی که می توانند جایگزین آفرود شوند

هیجان انگیز بودن این شاخه گردشگری مهم ترین ویژگی آن است، در این سرگرمی از خودروهای شاسی بلند (SUV) استفاده می گردد که توانایی راننده در کنترل و راهنمایی خودرو در جهتهای صعب العبور حرف اول را می زند.

ویژگی برجسته آفرود رانندگی دسته جمعی با ماشین های خاص است که هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد که همین مساله چالش هایی را برای این سرگرمی لاکچری به وجود آورده است. یکی از مهمترین چالش های موجود که انتقادهای فراوانی را با خود به همراه دارد، آسیب زدن این فعالیت به محیط زیست است؛ با این وجود این مسابقات هنوز هم طرفدارانی دارد.

رانندگی با طعم هیجان

ویژگی اصلی منطقه ها جنگلی دربرداشتن بیشه زارها، آبشارها، گونه های نادر و کمیاب گیاهی و جانوری به عنوان یک ذخیره گاه است که اهمیت بسزایی دارد. این در حافهرست که، امروزه آفرودبازان با فعالیت های خود آسیب هایی جدی به عرصه های جنگلی وارد نموده اند. به عنوان مثال در منطقه هیرکانی که به تازگی جهانی شده است، مسابقات آفرود گونه های نادر جانوری و گیاهی را به خطر انداخته، وخامت این موضوع تا آنجاست که منتقدان این مقوله معتقدند فعالیت های بی قاعده و بی ضابطه آفرودبازان، جنگل های هیرکانی را از فهرست ثبت جهانی خارج خواهد نمود. فعالیت های تهدیدآمیز در یک منطقه بکر می تواند ضربات مهلکی به محیط زیست، موجودات و حیوانات آن وارد کند که همین امر موجب بروز نگرانی هایی در این زمینه شده است.

چراکه، بنابر نظر کارشناسان مربوطه هنگامی که ماشین یا جسم سنگینی وارد جنگل می گردد باعث کوبیده شدن زمین شده و شرایط رشد گیاهان منطقه حتی علف ها و گیاهان خودرو را هم به خطر می اندازد. به همین دلایل است که فعالان محیط زیست آفرود را به عنوان یک ورزش یا حتی گردشگری و طبیعت گردی هیجان انگیز به رسمیت نمی شناسند.

علاوه بر همه اینها ورود ماشین های شاسی بلند با دو دیفرانسیل نه تنها به خاک منطقه و گونه های گیاهی و جانوری آن آسیب می زند، بلکه شب زنده داری، روشن کردن آتش و… که به واسطه حضور رانندگان این ماشین ها در منطقه اتفاق می افتد نیز سبب بروز مسائلی می گردد. این حضور انسان ها دز طبیعت حتی نحوه و فرآیند جفت گیری حیوانات وحشی مانند یوز را هم به مخاطره انداخته و در بلندمدت باعث انقراض نسل آنها می گردد.

با تاملی کوتاه می توان اینگونه نتیجه گرفت که مهمترین آفت برگزاری مسابقات آفرود در طبیعت ایران بی برنامگی و بی ضابطه بودن آن است که سبب ایجاد مسائل بسیاری برای طبیعت و حیات وحش شده است. بنابراین، اگر مکان خاصی برای آفرودسواری در نظر گرفته گردد، با فرهنگ سازی و آموزش آفرودسواران آسیب های کمتری به محیط زیست وارد شده و خسارات به مقدار چشمگیری کاهش خواهد یافت.

بنابراین، اکنون که این فعالیت ها متوقف نمی گردد، اگر نهاد و سازمانی متولی برگزاری این مسابقات گردد، می تواند با برخورد قانونی، به مقدار چشمگیری شدت آسیب های آن را کاهش دهد.

البته در سال های گذشته پیشنهادهایی پیرامون این مقوله مطرح شده که یکی از آنها، پیشنهاد تشکیل کمیته ساماندهی آفرودسواران بود؛ البته تا کنون شاهد وقوع اتفاق مثبتی در این زمینه نبوده ایم.

چگونه تهدیدات مسابقات آفرود را کاهش دهیم؟

در کنار همه مطالب یاد شده رعایت نکاتی از سوی رانندگان این ماشین ها قطعا می تواند آسیب های وارد شده به محیط زیست و حتی آفرودبازان را کاهش دهد که در ادامه می آید:

 • آهسته برانید: با رانندگی ایمن هم از جان خود محافظت کنید و هم ضمن اینکه آسیب کمتری به خاک منطقه می زنید، از زیبایی طبیعت اطراف خود نیز لذت ببرید.
 • روی جاده تمرکز داشته باشید: دقت در رانندگی همواره حرف اول را می زند که در این نوع رانندگی اهمیت آن دوچندان می گردد، پس متوجه این موضوع باشید که بی احتیاطی شما ممکن است عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.
 • وارد منطقه ها بکر یا حفاظت شده نشوید: جانوران جاده را به عنوان یک منطقه خطرناک می شناسند و از آن عبور نمی نمایند. زمانی که خودرو خارج از جاده یا همان آفرود حرکت می نماید، غافلگیر شدن حیوانات باعث می گردد زیر چرخ این ماشین ها له شوند. زیرا حیوانات نمی دانند که قرار است ماشینی از این منطقه ها عبور کند.
 • به اصول و قواعد احترام بگذارید: اگر به این حوزه علاقه مند هستید باید متعهد باشید و به صورت هدفمند و قانونمند فقط در مکان هایی که برای طبیعت و حیات وحش آسیب جدی ایجاد نمی نماید، فعالیت کنید.

چگونه لذت هیجان را تجربه کنیم؟

در کنار همه مطالبی که به آنها اشاره کردیم در اینجا فهرستی از ورزش ها و سرگرمیات هیجان انگیزی که می توانند جایگزین آفرود شوند را برای شما آماده نموده ایم. اگر هیجان انگیز بودن ورزش یا سرگرمیی که به سراغ آن می روید برایتان اهمیت دارد، با انتخاب این موارد که البته هرکدام ضابطه و اصول خود را می طلبد، می توانید هم لذت هیجان را تجربه کنید و هم آسیب کمتری به طبیعت بزنید. البته باید توجه داشته باشید که امکان انجام بعضی از آنها در ایران وجود ندارد و برای تجربه کردن آنها باید به آن سوی مرزهای کشور سفر کنید.

 • اسکی: اسکی یکی از ورزش های هیجان انگیزی است که به علت داشتن قوانین و ضابطه و وجود منطقه ها خاص انجام آن آسیب چندانی به محیط زیست نمی زند و به مقدار آفرود و حتی بیشتر از آن هیجان انگیز است.
 • بانجی جامپینگ: شاید از نظر بسیاری از افراد سقوط آزاد عقلانی نباشد. اما به جرات می توان گفت این یکی از مجذوب کننده ترین سرگرمیاتی است که می توانید در کل عمرتان تجربه اش کنید. مخصوصا که تجهیزات آن در ایران، تعبیه شده و می توانید به راحتی و با صرف هزینه ای معقول آن را امتحان کنید.
 • چادرزدن در منطقه ها خاص: اگر عاشق کمپ کردن و چادرزدن در طبیعت هستید، به شما توصیه می کنیم با در اختیار داشتن تجهیزات لازم و رعایت نکات ایمنی این بار چادرزدن بالای درخت و یا روی صخره را نیز امتحان کنید. با انجام چنین کاری قطعا خاطرات طبیعت گردیتان به یادمادنی خواهند شد.
 • کاستیرینگ یا ساحل نوردی: اگر عاشق هیجان هستید، به شما کاستیرینگ یا همان ساحل نوردی را توصیه می کنیم. بنابراین، در ابتدا ضروری است برنامه سفر به یک شهر ساحلی را بچینید و در آنجا یک ساحل صخره ای مناسب پیدا کنید. چراکه، کاستیرینگ ترکیبی از سرگرمیاتی مثل شنا کردن، شیرجه زدن و صخره نوردی است که برای تجربه آن، احتیاج به تجهیزات ایمنی کامل و قدرت بدنی بالا دارید.
 • کوهنوردی: بدون شک کوهنوردی مورد علاقه ماجراجویان است. برای هیجان انگیز کردن این ورزش یک جهت و یک کوهستان جالب را برای کوهنوردیتان انتخاب کنید. قطعا غافلگیر خواهید شد!
 • هنگ گلایدینگ: هنگ گلایدینگ نوعی چترسواری است که با یاری آن می توانید آزادانه در آسمان پرواز نموده و احساس پرنده بودن را با تمام وجود حس کنید.
 • پاراسیلینگ: پاراسیلینگ نام سرگرمیی است که در آن یک نفر با یک چتر از طریق یک طناب به قایق موتوری وصل و با یاری آن به روی دریا کشیده می گردد.
 • بالن سواری: شاید رمانتیک ترین و رویایی ترین سرگرمیی که در فکر هرکسی تداعی می گردد، بالن سواری باشد. اگر شما از این دست هستید، بالن سواری می تواند برایتان مجذوب کننده باشد.
 • بیس جامپینگ: بیس جامپینگ یا پرش از ارتفاع بدون طناب، بسیار ترسناک است. اما اگر حاضرید بدون هیچ طنابی و فقط با یاری یک چتر نجات از لبه یک جای مرتفع بپرید می توانید تجربه اش کنید.
 • پل نوردی: توصیه ما به شما این است که این بار به شکل دیگری به پل های اطرافتان نگاه نموده و اگر به کسب تجربه های نو علاقه مند هستید، پل نوردی را امتحان کنید.
 • زیپ لاینینگ: زیپ لاینینگ تجربه پرواز بین درختان یک جنگل انبوه را برایتان فراهم می نماید. پس اگر می خواهید مثل تارزان با سرعت بین درختان جا به جا شوید، ما به شما این ورزش را پیشنهاد می کنیم.
منبع: علی بابا
انتشار: 6 خرداد 1401 بروزرسانی: 6 خرداد 1401 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1771

به "تفریحات هیجان انگیزی که می توانند جایگزین آفرود شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفریحات هیجان انگیزی که می توانند جایگزین آفرود شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید