تپه الله قلی ملکان، ظرفیت ویژه تاریخی شمال غرب کشور

به گزارش دنیای راه راه، بهروز عمرانی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور در نشستی با فرماندار شهرستان ملکان در راستا بررسی ظرفیت های قلعه تاریخی بختک و تپه الله قلی لیلان، با اشاره به این که سایت موزه ها و محوطه های تاریخی مقصد اصلی گردشگران در دوران پسا کرونا خواهد بود، گفت: باید توجه داشت که سیاق گردشگری در دوران پسا کرونا با تحولات شگرفی همراه خواهد بود.

تپه الله قلی ملکان، ظرفیت ویژه تاریخی شمال غرب کشور

وی اضافه کرد: بطوریکه محوطه های تاریخی و سایت موزه ها در راس توجه گردشگران قرار خواهند گرفت، لذا در این راستا تپه الله قلی و قلعه بختک لیلان از جمله محوطه های تاریخی خواهد بود که بنابه قدمت و ارزش تاریخی آن ها گردشگران بسیاری را به سمت شمال غرب کشور راهی خواهد کرد.

وی با اشاره به این که مراحل لایه نگاری و تعیین عرصه و حریم تپه تاریخی الله قلی آغاز شده، ادامه داد: مطالعات و کاوش های اولیه در این محل آغاز شده، همچنین در راستای مطالعه جامع و دستیابی به شواهد تاریخی بیشتر در این تپه تاریخی همکاری با هیئت باستانشناسی کشور آلمان نیز در دستور کار قرار گرفته است.

عمرانی تاکید کرد: با توجه به این که تپه الله قلی یکی از گنجینه های تاریخی و ارزشمند شمال غرب کشور است، لذا حفاظت، صیانت و همچنین مطالعه دقیق بر یافته های حاصل از آن در راستا معرفی در سطح ملی و بین المللی امری است که توسط اداره کل میراث فرهنگی استان و پژوشگاه میراث فرهنگی کشور بصورت جدی در حال پیگیری است.

نقی محمدی، فرماندار شهرستان ملکان نیز در این نشست ضمن قدردانی از اقدامات موثر اداره کل میراث فرهنگی استان در راستا صیانت از آثار و ابنیه تاریخی این شهرستان، گفت: امروز به دنبال اقدامات موثر اداره کل میراث فرهنگی استان شاهد فعالیت مجدد پایگاه ملی قلعه بختک لیلان و همچنین اجرا حدس های تپه تاریخی الله قلی در راستا تعیین عرصه و حریم آن هستیم که به عنوان دو اثر شاخص و گواهی بر قدمت تاریخی شهرستان ملکان، شناخته شده اند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه با اتمام بازسازی پل های تاریخی ملکان، تکمیل بزرگترین مرکز اطلاع رسانی گردشگری استان در این شهرستان و استقرار غرفه های صنایع دستی هنرمندان آن در این محل، شاهد رونق بیش از پیش گردشگری فرهنگی و تاریخی در این شهرستان خواهیم بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز در این جلسه اضافه کرد: در راستا حفاظت و صیانت از آثار تاریخی شهرستان ملکان، دو پل تاریخی لیلان و قلی کندی بهصورت کامل مورد بازسازی قرار گرفت.

احمد حمزه زاده گفت: از دیگر ظرفیت های تاریخی شهرستان ملکان مجموعه تاریخی قلعه بختک لیلان و تپه الله قلی است که خوشبختانه مجموعه تاریخی این قلعه به پایگاه ملی تبدیل و مراحل تعیین عرصه و حریم تپه الله قلی نیز آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، وی از تکمیل بزرگ ترین مرکز اطلاع رسانی استان در شهرستان ملکان خبر داد و گفت: شهرستان ملکان به عنوان دروازه ورودی آذربایجان شرقی اهمیت ویژه ای دارد، به همین منظور بزرگ ترین مرکز اطلاع رسانی استان در این شهرستان در حال اجرا و با پیشرفت 90 درصدی همراه است.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1077

به "تپه الله قلی ملکان، ظرفیت ویژه تاریخی شمال غرب کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه الله قلی ملکان، ظرفیت ویژه تاریخی شمال غرب کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید