جریمه 200 هزار تومانی برای سود چند میلیونی

به گزارش دنیای راه راه، بررسی های میدانی از نانوایی های شرق تهران نشان می دهد که با وجود 4 نهاد (اتحادیه، اتاق اصناف، بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات) که متولی نظارت بر فعالیت نانوایان هستند، تخلفات آشکاری در این واحدها اجرا شده و جریمه ناچیز درمقابل سودهای چند میلیونی گرانفروشی بازدارنده نیست.

جریمه 200 هزار تومانی برای سود چند میلیونی

دنیای راه راه/ پریسا نوری: وزن چانه، کیفیت نان، رعایت بهداشت و رعایت نرخنامه مصوب، از جمله مواردی است که می توان عیار نانوایی ها را با آن سنجید، با این حال صرف نظر از 3 مورد اول که شاید نیازمند نگاه کارشناسی باشد، قیمت نان را در 6 نانوایی محدوده شمال شرق تهران بررسی کردیم که در 4 مورد با عدم رعایت نرخنامه مصوب و گرانفروشی مشهود روبرو شدیم.

جریمه محدود و سود نامحدود

اوایل مهرماه بود که طبق تصمیم کارگروه تنظیم بازار تهران، قیمت نان یارانه ای بربری 1000 تومان، سنگک 1200 تومان، تافتون 550 تومان و لواش 300 تومان و نرخ نان بربری در واحدهای آزادپز 1500 تومان، سنگک 1800 تومان، تافتون 850 تومان و لواش 450 تومان تعیین و همه واحدها مکلف به نصب نرخنامه در نانوایی شدند. با این حال برخی از نانوایان بی توجه به اعتراض مشتریان، نان را به قیمت دلخواه می فروشند و به دلیل سود کلان این گرانفروشی، ترسی از جریمه ناچیز سازمان تعزیرات و ... ندارند.

سود 16 میلیونی تخلف!

وقتی در نانوایی سنگک (آزادپز) خیابان فرجام نرسیده به بزرگراه باقری 2 نان از روی توری فلزی برداشته و 3600 تومان کارت کشیدم. شاطر نگاهی به برگه رسید دستگاه کارتخوان انداخت و در حالی که چپ چپ نگاه می کرد، با دلخوری گفت آبجی میشه 4 تومن. به دنبال تابلوی نرخ نامه، روی دیوار که با آگهی فروش عسل طبیعی کوه های سبلان زیر قیمت بازار و زعفران ناب مشهد ارزانتر از همه جا! پوشیده شده بود، نگاهی انداختم و گفتم: مگه قیمت سنگک آزادپز 1800 تومن نیست؟ پوزخندی زد و گفت اون برای آرد معمولیه ما با آرد گرگان نون می پزیم! بجای من، مرد میانسالی از توی صف گفت: حاجی آرد، آرده چه فرق داره؟ شما داری گرونفروشی می کنی! نون کنجددار رو هم بجای 2300 تومان داری میفروشی 3 هزار تومن! مجبورمون نکن زنگ بزنیم به 124 و ... شاطر که پیدا بود حوصله اش از این بحث سر رفته، دستی به کمر زد و با بی اعتنایی گفت: برید زنگ بزنید و شکایت کنید. اتفاقا همین دیروز از طرف تعزیرات 200 هزار تومن جریمه شدم اما اگه صد بار دیگه هم جریمه بشم قیمت همینه که هست! نمی خواید برید جای دیگه!

چند قدم از نانوایی فاصله گرفتم و تلفن همراهم را از کیفم درآوردم تا با 124 تماس بگیرم که خانم جوانی که در صف پشت سر من ایستاده بود و نان به دست از نانوایی خارج می شد، به طرفم آمد و گفت: خانم 200 تومن دیگه پولی نیست، ارزش نداره که اعصاب خودتو خورد کنی! نگاهش کردم و گفتم موضوع 200 تومن نیست. وقتی هر نان ساده را 200 تومان و نان کنجدی را 700 تومان گران تر می فروشند و به گفته خودشان روزانه هزار نان ساده و 500 نان کنجددار می پزند، یعنی روزی 550 هزار تومان گرانفروشی می کنند که می شود ماهی 16 میلیون و 500 هزار تومان! زن بعد از حساب سرانگشتی مکثی کرد و ناباورانه دور شد!

نان ساده حاضر نیست!

فروش اجباری نان کنجدی در برخی نانوایی ها هم از موضوعاتی است که گلایه شهروندان را به دنبال داشته است. مسعود اکرمی شهروند ساکن محله قنات کوثر با بیان اینکه نانوایان به بهانه حاضر نبودن نان ساده، مشتریان را معطل کرده و مجبور به خرید نان کنجدی می کنند، می گوید: نانوایان برای هر نان حدود 10 گرم کنجد می ریزند و آن را هزار تومان گرانتر از نرخ مصوب می فروشند. با توجه به اینکه قیمت یک کیلو کنجد 40 هزار تومان است و برای 100 عدد نان مصرف می شود، به فرض که هر نانوایی حداقل 500 نان کنجدی در روز بفروشد سودی معادل 9 میلیون تومان در ماه عاید می شود از این رو نانوایان اصرار به فروش نان کنجدی دارند.

با سر زدن به چند نانوایی آزادپز و یارانه ای پز و پرس و جو در محدوده شمال شرق تهران متوجه شدیم که عدم نصب تابلوی نرخنامه، اصرار به فروش نان کنجددار و گرانفروشی به دلایلی از جمله کیفیت آرد مصرفی یا پخت نان در تنور و ...، وجه مشترک اغلب آنهاست و این موضوع را با بیژن مقدم رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران در میان گذاشتیم. مقدم با بیان اینکه در هر صنف ممکن است واحدهایی وجود داشته باشد که از قوانین و مقررات تخلف داشته باشند، درباره تخفات مطرح شده می گوید: اولویت با فروش نان ساده است و فروش اجباری نان کنجدی تخلف است. همچنین نانوایان ملزم هستند تابلوی نرخ نامه را درجلوی دید مشتریان نصب کنند. او درباره بازدارنده نبودن جریمه ها با میزان تخلف می افزاید: جریمه را سازمان تعزیرات تعیین می کند ما فقط موظف هستیم به نانوایان متخلف اخطار بدهیم و آنها رابه سازمان تعزیرات معرفی کنیم، مقدار جریمه را این سازمان تعین می کند.

رئیس اتحادیه نانوایان در ادامه می افزاید: مدتی است در اتحادیه کارگروهی برای نظارت بر فعالیت نانوایان تشکیل شده که موارد تخلف را اعلام می کنند شهروندان هم علاوه بر شماره سازمان تعزیرات (124) می توانند شکایاتشان از واحدهای نانوایی را در روزهای شنبه تا چهارشنبه به بازرسی اتحادیه با شماره 77503318 اطلاع دهند تا در اولویت نظارت قرار بگیرد.

آرد گرگان گرانتر است

موضوع گرانفروشی نانوایی سنگک به دلیل مصرف آرد گرگان را با اتحادیه نانوایان سنگک درمیان گذاشتیم که یکی از مدیران اتحادیه در پاسخ گفت: آرد گرگان کیفیت خوبی دارد، از این رو کیسه ای 8 هزار تومان گران تر است و مردم و سازمان تعزیرات باید بپذیرند که نانی که با این آرد پخته می شود گرانتر است. این مسئول درباره چگونگی راستی آزمایی پخت نان با این آرد توسط شهروندان پاسخی نداد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 462

به "جریمه 200 هزار تومانی برای سود چند میلیونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه 200 هزار تومانی برای سود چند میلیونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید