خطر حفظ اشتغال با اجرای طرح یارانه دستمزد

به گزارش دنیای راه راه، یک کارشناس بازار کار پیشنهاد کرد به جای اجرای طرح یارانه دستمزد، حمایت از بنگاه ها در دستور کار قرار گیرد و معافیت های بیمه ای و مالیاتی برای کارفرمایان درنظر گرفته شود.

خطر حفظ اشتغال با اجرای طرح یارانه دستمزد

حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با دنیای راه راه، اظهار کرد:در شرایطی که بیش از 95 درصد نیروهای کار در کشور قراردادی هستند طرح هایی مثل یارانه دستمزد به بازار کار لطمه می زند. چون در زمانی که تعادل در بازار کار از نظر عرضه و تقاضا وجود ندارد، کارفرمایان برای دریافت 30 درصد یارانه دستمزد اقدام به جذب نیروی کار جدید می کنند.

وی ادامه داد: شخصا نسبت به تخصیص اعتبار نقدی به بنگاهها و افراد مخالفم و تجربه دو دهه گذشته نشان داده این روشها روشهایی است که به توسعه بازار کار منجر نمی شود.از آنجا که نظارتها و مکانیسم های نظارتی در کشور ما دقیق نیست معمولا این قبیل کارها با انحراف همراه است و می تواند مسائل زیادی را در بازار کار و برای منابع کشور ایجاد کند لذا توزیع پول چه به صورت یارانه، چه به شکل کمک یا دستمزد به کارگران و کارجویان و فارغ التحصیلان اثرمثبتی در بازار کار نمی تواند داشته باشد.

خطر حفظ اشتغال موجود با اجرای طرح یارانه دستمزد

این کارشناس بازار کار اعلام نمود: شاید این طرح با نیت به کارگیری و جذب شغل اولی های دانشگاه دنبال شود ولی مشابه چنین طرحی را به شکل جدی تر در طرح کاج (کارانه اشتغال جوانان) برای جوانان و فارغ التحصیلان به اجرا درآوردیم که چندان پیروز نبود و نتوانست اهداف دولت را تامین و ورود تحصیلکردگان به بازار کار را تسهیل کند.

به گفته حاج اسماعیلی، در شرایطی که میزان بیکاری بالا و فضای کار محدود است، این قبیل طرح ها موثر نیست چون بسکمک از بنگاه ها ممکن است از جذب نیروی کار جدید سوء استفاده کنند و اشتغال موجود و نیروهای کار قبلی آسیب ببینند و لذا اجرای طرح هایی که با توازن و تعادل عرضه و تقاضا در بازار کار همراه نیست، به صلاح نیست.

وی با تاکید بر اعمال نظارت دقیق بر شرکت های اجرا کننده این طرح گفت: در حال حاضر در بازرسی از کارگاه ها دچار ضعف هستیم و این طرح نیز به لحاظ شفافیت، اهرم های نظارتی و مکانیسم های حفظ اشتغال موجود ابهام جدی دارد لذا در اجرای طرح باید دقت کرد تا منشا انحرافات نباشد.

حمایت از بنگاهها با معافیت مالیاتی و بیمه ای

این کارشناس بازار کار در انتها با بیان اینکه حفظ اشتغال موجود در بنگاهها باید از طریق طرح های دیگری صورت گیرد، گفت: به جای یارانه دستمزد حمایت از بنگاهها باید در دستور کار قرار گیرد و معافیتهای بیمه ای و مالیاتی برای کارفرمایان در نظرگرفته شود.کارفرمایان شرکت هایی که نیروی کار جدید را به خدمت می گیرند در قالب یارانه، سهم بیمه کارفرمایی را مستقیم از سوی دولت و نه سازمان تامین اجتماعی دریافت کنند تا باری بر دوش تامین اجتماعی نباشد.

به گزارش دنیای راه راه،طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه های مهم وزارت کار در راستای توسعه فضای کار و گشایس بازار کار است که در حال حاضر در هشت استان کشور که دارای بیشترین میزان بیکاری هستند به اجرا درآمده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 71

به "خطر حفظ اشتغال با اجرای طرح یارانه دستمزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر حفظ اشتغال با اجرای طرح یارانه دستمزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید