راهکارشهرداری برای حل شن چاله منطقه 18

به گزارش دنیای راه راه، تهران (پانا)- شهردار تهران گفت که برای حل مشکل شن چاله منطقه 18 یک طرح فرامنطقه ای از طریق معاونت خدمات شهری، معاون شهرسازی و منطقه 18 دنبال می شود .

راهکارشهرداری برای حل شن چاله منطقه 18

علیرضا زاکانی شهردار تهران در چهلمین جلسه شورا حضور پیدا کرد و در پاسخ به اظهارات اعضا گفت: حدود 4ماه و 17روز است که در شهرداری در خدمت مردم هستم. با تاسی از راستا مورد تاکید شورا چند اتفاق بزرگ را رقم زده ایم و برای این کارها نیاز بود که من ها تبدیل به ما شود. چرا که این مسأله بزرگترین مسئله ای بود که در دوره قبل از ما وجود داشت. مجموعه ای را تحویل مدیریت شهری دادند که قابل دفاع نیست و باید با جمع خودمان این کاستی ها را با تاکید به پیوستگی شورای شهر و شهرداری و تسری آن به عناصر مختلف در شهر جبران کنیم.

شهردار تهران سپس در پاسخ به پرسش های اعضا نخست در خصوص هوای پاک، ایمنی، سلامت و طرح رصد گفت: در حوزه هوای پاک 23دستگاه مسئولند اما قرار شد محور آن در تهران، شهرداری باشد و دستگاه های دیگر قرارگاه ایجاد کنند. در حوزه مسائل ایمنی به عنوان قائم مقام وزیر کشور این راستا را دنبال می کنیم. البته شهرداری به تنهایی کار را پیش نمی برد و جمع ظرفیت های تهران باید برای ایمنی پای کار بیاید. همچنین در حوزه سلامت جلسه ای با حضور روسای دانشگاه های تهران و معاون وزیر بهداشت برگزار شد تا این ظرفیت ها به هم گره بخورد تا یک کار بزرگ امکان پذیر شود. چرا که تهران از نظرسلامت جزو فقیرترین نقاط کشور است و از پایین ترین سرانه ها در این بخش برخوردار است. وی ادامه داد: طرح رصد در کنار قرار خدمت درکنار مسئولیت منطقه ها و نواحی و توجه به ظرفیت های مردم و ظرفیت پیوستگی با متن جامعه، اشراف به دغدغه های مردم، در معرض نقد دیگران قرارگرفتن و خود را اصلاح کردن این امکان را بیشتر فراهم می کند؛ البته هنوز در ابتدای راهیم.

زاکانی با اشاره به فقر تهران مطرح کرد: نیازها در شهر بیش از ظرفیت ها است و جبران آن جز از طریق همت، تلاش و خلاقیت و مدیریت انقلابی و جهادی میسر نیست. در واقع این گامی است که بعد از شناخت باید رقم بخورد. اما مرحله بعد، شناخت ظرفیت های مردم و محول کردن کار به آنها است. بار اصلی را باید مردم بردارند. شانه های باربر ما محدودیت دارند اما با بازوان قدرتمند و فکر پویای مردم می توان این راستا را دنبال کرد.

وی افزود: در جلسه امروز به هزار و 141 طرح موضعی و 30 طرح موضوعی اشاره شده است که منابع مالی آن تثبیت شده است و گام دوم طرح نگهداشت شهر است که 35هزار عارضه در محلات به عنوان مسئله ای که مثل تیغی در چشم مردم بود، شناسایی شد و دو ماه فرصت گذاشته شد. مثلا در بحث تیرهای چراغ برق، 900 تیر را شناسایی کردیم و 200 مورد آن جابجا شده است . ناظر به موضوع خودروهای رها شده در شهر، 2500 خودرو شناسایی و 800 مورد آن جابجا شد.

شهردار تهران ادامه داد: در بحث فضاهای بی دفاع شهری و روشنایی نیز جلساتی با مدیران استانی برگزار شد و توافق نامه هایی امضا شد که یک بند آن مربوط به 370 هزار شعله چراغی است که باید از گازی به LED تبدیل شود. این کار علاوه بر تامین روشنایی مطلوب، باعث صرفه جویی 200 هزار مگاواتی در مصرف برق می شود و شهرداری نیز برای این اقدام هزینه ای انجام نمی دهد.

وی در خصوص سازمان ورزش نیز متذکر شد که سیاست های گذشته را دنبال می کنیم اما باید منطقه ها و نواحی را تقویت کنیم و منطقه ها باید ید کاری ما باشند و برای این کار هم منعی داریم و مصوبه شوراست. درواقع باید با همکاری شورای شهر این تمرکز بشکند تا به سمت منطقه ها برویم و مجموعه های ورزشی را احیا و سرانه های ورزشی شهر را افزایش دهیم . در حال حاضر تمرکز بر 200مجموعه ورزشی امکان عملیاتی کردن ظرفیت ها را نمی دهد.

شهردار تهران ادامه داد: باید بحث تطویل فرایند صدور پروانه ساختمانی را از طریق مجلس دنبال کنیم. همچنین درخصوص چاله ها و گودبرداری های شهر، لایحه ای به شورا آورده ایم که شن چاله منطقه 18 حدود 158 هکتار است که هم یک فرصت طلایی و هم خطر عظیمی برای شهر تهران است. اگر رودخانه کن در این شن چاله بیفتد و سست شود خطر جدی برای مجموعه مسکونی بالا دست خود ایجاد می کند. برای حل مشکل این شن چاله هم یک طرح فرامنطقه ای از طریق معاونت خدمات شهری، هم پیگیری های معاون شهرسازی و هم ماموریت منطقه 18 را داریم.

زاکانی در خصوص آبیاری فضای سبز هم افزود: میزان مصرف آب ما در این زمینه 175میلیون مترمکعب است که درصد کمی از آن از طریق پساب می باشد. در حال حاضر 750 مخزن برای جمع آوری آب های سطحی تهیه شده است و مابقی آن از طریق قنات و سایر روش ها تامین می شود. همچنین تحقق این مسأله که تا افق 1410 باید صددرصد آبیاری از طریق پساب باشد را نیز دنبال می کنیم.

او بیان کرد: در بحث شهرسازی باید نوع عوارضی که پیشنهاد می دهیم متفاوت از شرایط فعلی باشد. در خیلی از نقاط نباید عوارض بگیریم و در منطقه ها کم برخوردار نیز باید این راستا را تسهیل کنیم. چرا که میزان عوارض در منطقه ها بالای شهر شاید 4 تا 5 برابر منطقه ها جنوبی شهر باشد اما سود آن در بخش های شمالی شهر چند ده برابر با منطقه ها جنوب شهر تفاوت دارد.

شهردار تهران درخصوص بانوان هم مطرح کرد: در حال حاضر 7 پارک ویژه بانوان داریم و 5 پارک هم در سال جاری تاسیس می شود و علاوه بر آن در 352پارک محلی نیز تمام یا بخشی از آن را به زنان و مادران و بچه ها اختصاص می دهیم که برای این کار مناسب سازی می شوند.

زاکانی در خاتمه گفت: در 347 سرای محله ای که وجود دارد طبق قاعده ای که سال 93 ابلاغ شده بود، عمل می شود. البته باید قراردادهای آنها در سامانه ثبت شود تا به موضوعات این سرای محله ها اشراف پیدا کنیم و باید این سراها به قرارگاه های محلی تبدیل شوند تا خدمات ویژه ای را ارائه دهند. با این حال اما خدمات فعلی در سرای محله ها استمرار پیدا می کند و نیتی برای جلوگیری از آن وجود ندارد .

علیرضا زاکانی در حاشیه جلسه امروز شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: طرح بازدیدهای میدانی از منطقه ها تحت عنوان قرار خدمت در روزهای پنجشنبه با طرح رصد شورا به هم پیوستگی دارد.

او ادامه داد: طرح رصد و قرار خدمت فهم نیازهای بطن جامعه و دغدغه های مردم را دنبال می کند و موضوعات کلی تهران نیز که به کلان پروژه ها اختصاص پیدا می کند در بازدیدهای میدانی روزهای پنجشنبه و طرح نگهداشت شهرداری تهران مورد توجه قرار می گیرد؛ لذا هر یک از این طرح ها جای خود را دارد.

زاکانی با بیان اینکه در بودجه سال آینده رقم 2100 میلیارد تومان برای حل مسائل به همین علت احصاء شده است، گفت: این یک فرصت طلایی برای ما است و از آن استقبال می کنیم چرا که یک هم آفرینی است.

زاکانی در پاسخ به سوالی درباره مجوز ساخت و ساز در مجاورت باغ گیاه شناسی گفت: قطعا با هر ساخت و ساز غیرمجاز برخورد خواهیم کرد. مجموعه شهرداری تهران در چارچوب قوانین، پروانه های ساخت و ساز و نکاتی را که دنبال می کند کاملا واضح است که با ساخت و ساز غیرقانونی سر سازگاری ندارد؛ لذا هر ساخت و ساز غیرمجازی برای برخورد در دستور کار ما قرار می گیرد.

شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که چطور برای باغ گیاهشناسی که یک مجموعه در سطح ملی است چنین مجوزی داده شده گفت: مواردی وجود دارد که بخشی از آنها حقوق مکتسبه ای در راستای صدور مجوزهای دوره های گذشته ایجاد کرده است. در دوره ما هنوز در کمیسیون ماده پنج هیچ مجوزی ندادیم و این موارد میراثی است که به ما رسیده است.

زاکانی گفت: مقولات اینچنینی در منطقه 22 وجود دارد و این منطقه از نظر سرانه در رنج است و نیاز به توسعه زیرساخت ها دارد که هدف گذاری لازم اجرا شده تا این کار به جدیت دنبال شود. اگر مجوزی هم هست، از قبل داده شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1710

به "راهکارشهرداری برای حل شن چاله منطقه 18" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارشهرداری برای حل شن چاله منطقه 18"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید