رمزگشایی از پشت پرده فیگور تهاجمی آمریکایی ها در عراق

به گزارش دنیای راه راه، در مورد اهداف و مقاصد تحرکات اخیر آمریکا در عراق سناریو های مختلفی مطرح است که در این مطلب به موارد مهم آن اشاره می گردد.

رمزگشایی از پشت پرده فیگور تهاجمی آمریکایی ها در عراق

به گزارش ، تحرکات اخیر آمریکا در عراق یک فیگور تهاجمی همراه با یک پیوست عملیات روانی و رسانه ای گسترده است که عمدتاً با هدف تغییر فرایند تحولات سیاسی عراق به نفع آمریکا، به وسیله به کرسی نشاندن عدنان الزرفی به نخست وزیری و ارتقاء قدرت بازدارندگی و کاهش آسیب پذیری اش در روبروه با گروه های مقاومت، از جمله حشدالشعبی است.

در روز های اخیر آمریکایی ها بر حجم تحرکات نظامی، امنیتی، سیاسی، دیپلماتیک و مالی شان در عراق و انتقال حجم سنگینی از تجهیزات و نیرو های انسانی از پایگاه های بسمایه، القائم، القیاره و التاجی به پایگاه هوایی عین الاسد و پایگاه حریر در کرکوک افزوده اند.

باید توجه نمود که این تحرکات همزمان با سه رویداد مهم منطقه ای و بین المللی، در حال اجرا در عراق است: نخست، مطرح بودن بحث نخست وزیری عدنان الزرفی که اتفاقاً دارای شخصیتی متمایل به آمریکاست. دوم، گسترش ویروس کرونا که این پدیده تا حدود زیادی توان و کوشش دولت ها را در سایر حوزه ها تضعیف کرده و بخش عمده ای از کوشش داخلی و خارجی را بر روی مهار این بیماری واگیر متمرکز کرده است. سوم، تحولات داخلی در عراق و حملات پی در پی راکتی در هفته های گذشته به بعضی پایگاه های نظامی آمریکا از جمله پایگاه التاجی.

در مورد اهداف و مقاصد تحرکات اخیر آمریکا در عراق سناریو های مختلفی مطرح است که در ادامه به موارد مهم آن اشاره می گردد:

تمام تحرکات آمریکا در چند روز گذشته بی ارتباط با تحولات مربوط به بحث انتخاب نخست وزیر عراق نیست. آمریکا به وسیله تحرکات گسترده در عراق در جهت ایجاد شرایط مطلوب برای ایجاد فشار های لازم سیاسی و نظامی بر تمام گروه ها و جریانات سیاسی و نیز گروه های همسو با ایران برای موافقت با نخست وزیری عدنان الزرفی در عراق است. آمریکا با اقدامات خود می خواهد این پیغام را به گروه های مخالف بدهد که در صورت ممانعت و یا مخالفت با نخست وزیری الزرفی باید منتظر عواقب آن باشند.

در این راستا به نظر می رسد که تمامی تحولات بعد از 17 مارس یعنی 27 اسفند در حمایت از نخست وزیر جدید به منظور تشکیل کابینه اش اجرا شده باشد. الزرفی دارای تابعیت آمریکایی است و از سال 1992 تا 2003 در آمریکا فعالیت مالی می کرد. عدنان الزرفی استاندار پیشین نجف هیچ گاه گزینه مطلوب جریان های شیعی و گروه های مقاومت برای نخست وزیری نبوده است. وی دارای گرایشات آمریکایی است و در مقام استاندار اسبق نجف، تاریخی پرتنش با احزاب اسلام گرای شیعی و شاخه های نظامی آن ها داشته است.

آنچه که این روز ها بیشتر بر روی آن تمرکز رسانه ای وجود دارد، تحرکات اخیر آمریکا را در راستای انجام حملات سنگین نظامی علیه مواضع نیرو های مقاومت از جمله کتائب حزب الله و حشدالشعبی قلمداد می نماید. باید توجه داشت اخیراً آمریکا در خارج از خاک عراق دست به انجام رزمایش مشترک با امارات متحده عربی در پایگاه نظامی الحمرا واقع در بیابانی خشک و برهوت در 200 کیلومتری جنوب غربی شیخ نشین ابوظبی زد که در آن رزمایش، یک شهر فرضی و ماکتی از یک ضریح وجود داشت که بعضی آن را مرقد حرم امام راحل در تهران و بعضی هم آن را بارگاه امامین در شهر مقدس کاظمین و یا مرقد امام علی (ع) در شهر نجف اشرف پنداشتند.

فارغ از اینکه در این رزمایش شهر و ماکت به کار گرفته شده مرقد امام بوده است یا حرمین ائمه علیهم السلام در نجف و کاظمین، آمریکا درصدد است تا به وسیله انجام سلسله عملیات های روانی پیچیده و هوشمندانه، در راستای پیشبرد فرضیه نخست، از فشار روانی لازم بر روی گروه های مقاومت و جریانات شیعی عراق جهت تحقق نخست وزیری عدنان الزرفی برخوردار باشد.

آمریکا در هفته های گذشته در روبروه با گروه های مقاومت عراق دچار انفعال شده است. براساس این فرضیه تحرکات اخیر آمریکا همچنان که در گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز نیز آمده بود، حکایت از انجام حملات سنگین به مراکز و مواضع گروه های مقاومت، به ویژه کتائب حزب الله و نابودی آن ها دارد. این سناریو در شرایط فعلی با موانع عمده ای روبرو است. اولاً شرایط نابسامان داخلی در آمریکا بر اثر تشدید بیماری کرونا، افزایش تنش های نظامی و امنیتی در عراق را برای آمریکا بسیار پرهزینه می نماید؛ لذا بعید است ترامپ وارد ماجراجویی نظامی آن هم در شرایط فعلی داخلی و بین المللی در عراق گردد.

ثانیاً، هنوز در تیم ترامپ بر روی این طرح، یعنی حملات شدید به مراکز گروه های مقاومت در عراق، اختلافات شدیدی وجود دارد. به گونه ای که مایک پمپئو، وزیر خارجه و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید به شدت خواهان عملیاتی شدن این طرح و نابودی کامل کتائب حزب الله در عراق هستند، ولی در آن سو کسانی، چون مارک اسپر، وزیر دفاع و ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیرو های آمریکایی با در نظر دریافت واقعیت های میدانی و تبعات ناشی از عملیانی شدن چنین طرحی، مخالف انجام آن هستند.

با توجه به اینکه پایگاه های کوچک آمریکا در عراق در روبروه با حملات موشکی و خمپاره ای آسیب پذیر است، لذا به نظر می رسد دولت آمریکا آنهم در آستانه انتخابات2020 که حملات گروه های مقاومت و خسارات ناشی از آن به شدت می تواند بر سرنوشت ترامپ در انتخابات آینده اثر بگذارد، تصمیم گرفته است برای در امان ماندن از حملات موشکی، در شرایطی که کرونا به یک بحران فراگیر در آمریکا تبدیل شده است، تمام نیرو ها و تجهیزاتش را در دو پایگاه عین الاسد که به علت استقرار سامانه های پاتریوت و حریر و قرار دریافت در اقلیم کردستان و دسترسی سخت نیرو های حشدالشعبی به آن از شرایط بهتر و استحکام بیشتری برخوردار هستند، متمرکز کند.

حاصل جمع سناریو های مذکور این است که تحرکات اخیر آمریکا در عراق یک فیگور تهاجمی همراه با یک پیوست عملیات روانی و رسانه ای گسترده است که عمدتاً با هدف تغییر فرایند تحولات سیاسی عراق به نفع آمریکا، به وسیله به کرسی نشاندن عدنان الزرفی به نخست وزیری است. کمااینکه آمریکا به وسیله تحرکاتی که در عراق انجام می دهد به نوعی در پی ارتقاء قدرت بازدارندگی و کاهش آسیب پذیری اش در روبروه با گروه های مقاومت، از جمله حشدالشعبی است؛ لذا اینکه گفته می گردد آمریکا در صدد انجام حملات هوایی و زمینی سنگین در عراق است، در تعارض با ظرفیت های خاورمیانه و اقتضائات کنونی داخل آمریکا و واقعیات جاری عراق است؛ ضمن اینکه حمله به عراق با پاسخ محکم حشدالشعبی و سایر گروه های مقاومت که از قدرت میدانی و لجستیکی بسیار بالایی برخوردارند، روبرو خواهد شد که این شرایط می تواند به شروع درگیری های گسترده آن هم در منطقه ای که آمریکا از موضع ضعف در آن برخوردار است، بینجامد. این در حالی است که حملات اخیر بالستیکی انصارالله یمن به ریاض نیز نشان داد که جبهه مقاومت در هر شرایطی ولو در بحبوحه شیوع بحران بیماری های واگیر، مستحکم بوده و آماده مقابله با هر نوع تهدیدی است.

منبع: سایت بصیرت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 639

به "رمزگشایی از پشت پرده فیگور تهاجمی آمریکایی ها در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از پشت پرده فیگور تهاجمی آمریکایی ها در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید