شبکه ملی اطلاعات نیازمند 200 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است

به گزارش دنیای راه راه، رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای با بیان اینکه تکمیل شبکه ملی اطلاعات نیازمند 200 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است، خواستار استفاده از بخش خصوصی برای طراحی اجرایی این پروژه شد.

شبکه ملی اطلاعات نیازمند 200 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است

حسین اسلامی رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با بیان اینکه برآورد ما این است که 200 هزار میلیارد تومان نیاز است تا شبکه ملی اطلاعات ظرف 4 سال آینده تکمیل شود، گفت: بخش خصوصی می تواند در لایه های مختلف زیرساخت، دسترسی و محتوا، ظرفیت های مناسبی برای این پروژه ملی ایجاد کند.

وی با اشاره به فعالیت بخش خصوصی فاوا در حوزه هایی مانند اینترنت و شبکه، مراکز داده، خدمات ابری و افتا در لایه زیرساخت و خدمات تجارت الکترونیکی، فین تک، هوش مصنوعی و علوم داده در لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات گفت: از این منظر به نظر می رسد که باید از ظرفیت بخش خصوصی برای طراحی های دقیق اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات استفاده کرد و اجرای این شبکه با کمک بخش خصوصی قائل انجام است.

اسلامی با تاکید بر اینکه بسکمک از اهداف شبکه ملی اطلاعات در لایه های مختلف نیازمند سرمایه گذاری است، گفت: در بهترین حالت اگر تمام ظرفیت های دولت در حوزه فاوا تجمیع شود، برآوردمان این است که حداکثر 50 هزار میلیارد تومان طی چهار سال از سوی دولت به این پروژه شود. این در حالی است که بیش از 3 برابر این مبلغ نیازمند حضور و تأمین اقتصادی از طریق بخش خصوصی در این پروژه ملی است.

رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با اشاره به اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه شبکه ملی اطلاعات به معنای محدود کردن اینترنت و بستن آن نیست، گفت: بخش خصوصی اگر مطمئن شود که شبکه ملی اطلاعات تبعات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برایش در پی ندارد، در این پروژه ملی سرمایه گذاری می کند. اما موضوع این است که دولت و وزارت ارتباطات از حضور بخش خصوصی برای طراحی سند اجرایی این پروژه نیز استفاده کند.

اسلامی گفت: این طور نباشد که تمامی طراحی های مربوط به اجرای شبکه ملی اطلاعات در داخل وزارت ارتباطات انجام شود و پس از آن بگویند که بخش خصوصی در تهیه لیست سخت افزارهای مورد نیاز اقدام کند. این مدل به مشارکت بخش خصوصی منجر نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ما اعتقاد داریم که پیشبرد شبکه ملی اطلاعات نیازمند مشارکت واقعی بخش خصوصی از ابتدای طراحی طرح عملیاتی و اصلاح طرح های قبلی است، گفت: با توجه به نگاه دکتر زارع پور وزیر تازه ارتباطات و حکم خاصی که ایشان برای مهندس انصاری به عنوان معاون وزیر و دبیر پروژه شبکه ملی اطلاعات زده اند، امیدواریم که از مشارکت و سرمایه گذاری و نظرات بخش خصوصی برای پیشبرد این پروژه در لایه های دسترسی و زیرساخت استفاده شود.

اسلامی با اشاره به اینکه طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات به عنوان کلیات و سیاستگذاری این طرح در شورای عالی فضای مجازی مصوب شده است، گفت: وزارت ارتباطات باید برای اجرایی و عملیاتی شدن این شبکه، طرح اجرایی ارائه کند. در این زمینه بخش خصوصی خواستار استفاده از نظراتش در این طرح اجرایی است. ما معتقدیم که تمام مجموعه ها و فعالان سازمان نظام صنفی رایانه ای چه در لایه زیرساخت و چه در لایه خدمات دسترسی، ظرفیت حضور در این پروژه ملی را دارند و مطابق با اهداف مصوب، می توان از این توانمندی ها استفاده کرد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1613

به "شبکه ملی اطلاعات نیازمند 200 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه ملی اطلاعات نیازمند 200 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید