غریب آبادی: ایران قلمرو خود را بر مبنای ادعاهای دشمنانش به روی آژانس باز نمی کند

به گزارش دنیای راه راه، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی دو درخواست دسترسی آژانس را مبتنی بر اطلاعات غیرمعتبر و ادعایی خواند و شرح داد: ایران قلمرو خود را بر مبنای ادعاهای دشمنانش به روی آژانس باز نمی کند.

غریب آبادی: ایران قلمرو خود را بر مبنای ادعاهای دشمنانش به روی آژانس باز نمی کند

به گزارش گروه سیاست خارجی دنیای راه راه، کاظم غریب آبادی سفیر و کننده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در نشست فصلی شورای حکام با موضوع بررسی گزارش مدیرکل در خصوص موافقتنامه پادمان ان.پی.تی ایران که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار گشت، سخنرانی و مواضع جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

هیچ کنترلی در خصوص اینکه چه کسی هم اکنون در حال شنیدن، ضبط کردن، و افشای اطلاعات محرمانه می باشد، وجود ندارد

وی گفت: در ابتدا، مایلم نگرانی جدی جمهوری اسلامی ایران در خصوص احتمال در معرض مخاطره قرار دریافت محرمانه بودن این نشست را به ثبت برسانم. کارشناسان فنی هشدار داده اند که با برگزاری نشست در این قالب، بدون شک هیچ کنترلی در خصوص اینکه چه کسی هم اکنون در حال شنیدن، ضبط کردن، و افشای اطلاعات محرمانه می باشد، وجود ندارد.

غریب آبادی اضافه نمود: اجازه بدهید اعلام کنم که در صورت روی دادن چنین اتفاقی، دبیرخانه در قبال عدم رعایت دقیق اصول محرمانگی، جوابگوی عواقب آن خواهد بود؛ ضمن اینکه مسئولیت کشورهای عضو نیز به ویژه با توجه به اینکه چنین اطلاعات محرمانه ای به رسانه ها درز کرده و حتی توسط برخی موسسات منتشر شده است، نباید نادیده گرفته شود.

این دیپلمات ایرانی بیان نمود: بسیار اساسی است که آژانس تدابیر مناسب را برای تضمین حفاظت از محرمانگی اطلاعات، از جمله زمانی که چنین اطلاعاتی در اختیار دولت های عضو قرار می گیرد، اتخاذ کند.

غریب آبادی اضافه نمود: پس از انتشار گزارش مدیرکل در روز جمعه 5 ژوئن 2020، کنندگی دائم جمهوری اسلامی ایران مواضع اولیه را در این خصوص ارائه کرد که در تاریخ 9 ژوئن 2020 به عنوان سند آژانس نیز ثبت و توزیع شد سطح گسترده همکاری های فعلی بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس به آسانی حاصل نشده است که بخواهد به واسطه منافع سیاسی برخی کشورها کاهش یابد.

وی به برخی از مهمترین جنبه های برجسته این همکاری، اشاره کرد:

ایران، پروتکل الحاقی را در نتیجه برجام، به طور موقت و داوطلبانه اجرا می کند.

ایران، به تنهایی با 432 بازرسی در سال 2019، پذیرای بیش از 20 درصد از کل بازرسی های آژانس در سطح جهانی بوده است.

ایران در سال 2019، 33 دسترسی تکمیلی را برای آژانس فراهم کرد که 73 درصد از کل دسترسی های تکمیلی آژانس در بین دولت های دارای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و بدون جمع بندی گسترده تر (62 کشور) می باشد.

سهم بازرسی های ایران در بازه سال های 2010 تا 2019، از 4 درصد به 20 درصد در سطح جهانی افزایش یافت و تقریبا هفت بازرس به طور پیوسته و روزاه در طول سال در ایران حضور دارند.

علیرغم مسائلی که آژانس در چندین دولت عضو جهت اجرای پادمان در شرایط کرونا با آن روبرو بوده است، همانطور که توسط مدیرکل گزارش شد، فعالیت های راستی آزمایی در ایران حتی با پشتیبانی پروازهای چارتر بدون توقف ادامه داشت، که آژانس از آن به عنوان یک همکاری استثنایی یاد کرد.

در حالی که ایران اجرای برخی تعهدات خود تحت برجام را متوقف کرده است، فعالیت های راستی آزمایی آژانس تحت تأثیر این تدابیر جبرانی قرار نگرفته است.

وی با تأکید بر سیاست بنیادین ایران برای تداوم تعامل و همکاری با آژانس در راستای تعهدات خود ذیل موافقتنامه های پادمان گفت: با توجه به این امر، جمهوری اسلامی ایران به حق آژانس برای طرح سؤالات مشروع، درخواست شفاف سازی، یا درخواست دسترسی، بر اساس مأموریت خود و مطابق رویه های مصوب، اذعان می کند؛ ضمن اینکه همچنین بر حقوق خود به عنوان یک دولت عضو جهت درخواست ارائه دلایل متقن و اسناد و استدلال های پشتیبان از سوی آژانس در این زمینه تاکید می کند.

حقوق آژانس و تعهدات کشورهای عضو، دو طرف یک سکه هستند که تقویت کننده یکدیگرند

کننده ایران در آژانس گفت: ایران همچنین معتقد است که تعهدات کشورهای عضو، نامحدود نیستند و در چارچوب اسناد مربوطه تعریف شده اند. حقوق آژانس و تعهدات کشورهای عضو، دو طرف یک سکه هستند که تقویت کننده یکدیگر می باشند.

به گفته وی هم تضعیف حقوق آژانس و هم تضعیف حقوق یک کشور عضو نبایستی به عنوان یک گزینه مطرح شود.

دو دور بحث و مصاحبه در 29 آوریل و 16 می 2020 در تهران بین مقامات ذیربط جمهوری اسلامی ایران و هیأت آژانس بین المللی انرژی اتمی

به گزارش فارس غریب آبادی بیان نمود: در خصوص دو درخواست آژانس برای دسترسی، اجازه دهید تحولات را از مارس 2020 به طور خلاصه بیان کنم. ایران در طول دو ماه گذشته، تعامل سازنده خود با آژانس را با هدف حصول به یک درک مشترک بر روی جوانب مختلف درخواست ها ادامه داد تا راستا برای یافتن یک راه حل هموار شود.

وی اضافه نمود: به همین دلیل، دو دور بحث و مصاحبه در 29 آوریل و 16 می 2020 در تهران بین مقامات ذیربط جمهوری اسلامی ایران و هیأت آژانس بین المللی انرژی اتمی به سرپرستی معاون مدیرکل در امور پادمان برگزار گشت که طی آن، طرفین وارد بحث های محتوایی در خصوص چگونگی رسیدگی به موضوعات، به شیوه ای حرفه ای و سودمند شدند.

غریب آبادی گفت: ایران در این نشست ها صریحاً دو ابهام و نگرانی اصلی خود را بیان نمود که کاملاً قانونی و مشروع هستند و مطابق با مفاد موافقتنامه پادمان و پروتکل الحاقی هستند. اول اینکه، درخواست های آژانس مبتنی بر اطلاعات غیرمعتبر و بی ارتباط با پادمان است که چنین اطلاعاتی نه در دسترس عموم بوده (اطلاعات منابع باز)، و نه معتبر و قابل راستی آزمایی هستند. نیازی به گفتن نیست که هر اطلاعاتی که ادعا می شود از طریق به اصطلاح عملیات مخفی یا فعالیت های اطلاعاتی به دست می آید و هرگونه استفاده بعدی از آن ها به عنوان مبنایی برای درخواست ها، مطابق با اساسنامه آژانس نبوده و در نتیجه، نباید هیچ جایگاهی در فرآیند فعالیت های راستی آزمایی داشته و طبیعتا هیچ تعهدی برای ایران ایجاد نمی کنند.

این دیپلمات ایرانی اضافه نمود: در خصوص اطلاعات منضم به نامه 21 می 2020 آژانس که در گزارش به آن اشاره شده است نیز تأکید می شود که تصاویر ماهواره ای ارائه شده، حاوی اطلاعات منطقی و متقنی که بتواند به عنوان مبنایی برای اثبات مشروعیت درخواست های آژانس قرار گیرد، نیست.

وی اضافه نمود: بدیهی است که آژانس فاقد استدلال های منطقی کافی است؛ به عنوان مثال،گزارش آن سرشار از عباراتی مانند احتمال وجود ، استفاده یا ذخیره احتمالی و انجام احتمالی فعالیت های مرتبط هسته ای می باشد.

غریب آبادی ادامه داد: دوم، ایران همچنین نگرانی های جدی خود در خصوص تلاش ها برای باز کردن یک فرآیند بی سرانجام راستی آزمائی و رسیدگی به ادعاهای ساختگی مداوم را ابراز کرده است.

وی گفت: خاطر نشان می شود تمامی موضوعات باقی مانده گذشته در خصوص برنامه هسته ای ایران، توسط قطعنامه 72/2015 شورای حکام در تاریخ 15 دسامبر 2015 مورد بررسی قرار گرفته و بسته شده اند.

غریب آبادی اضافه نمود: در همین زمینه، مایلم نگرانی ها و مخالفت شدید ایران را در خصوص برخی اغراض و نیت ها برای تغییر راستا و بازگشایی مجدد ادعاهای گذشته که بسته شده اند، به بهانه های مختلف، اعلام کنم.

کننده ایران در آژانس ادامه داد: با توجه به ابهامات و نگرانی های قانونی فوق الذکر که هنوز نیاز به شفاف سازی بیشتری دارند، ایران معاون پادمان آژانس را برای انجام مباحث بیشتر به تهران و یا برگزاری یک جلسه در وین با هیئت ایرانی در مناسب ترین زمان برای آژانس، دعوت کرده است. در همین زمینه، و با توجه با همکاری گسترده بین ایران و آژانس و تعداد قابل توجه فعالیت های راستی آزمایی در حال اجرا در ایران، موضع ایران در خصوص چنین موضوع غیر فوری نبایستی به عنوان انکار یا رد خوانده شود.

انتشار گزارش فعلی توسط مدیرکل با تأسف و ناامیدی عمیق نگریسته می شود

به گزارش فارس، غریب آبادی بیان نمود: در حالی که ایران آمادگی خود را برای ادامه رایزنی ها با آژانس با هدف رسیدگی به اختلافات موضوعی و حل و فصل هر چه سریعتر مسائل جاری اعلام کرده است، انتشار گزارش فعلی توسط مدیرکل با تأسف و ناامیدی عمیق نگریسته می شود. در حالی که گزارش آژانس از اجرای پادمان در سال 2019 در جهان مسائل مختلفی را در زمینه اجرای پادمان در چندین دولت عضو برشمرده است، این یک تناقض آشکار است که آژانس به گونه ای رفتار می کند که گویی مسئله دیگری به جز ارائه گزارش در خصوص ایران وجود ندارد.

وی گفت: ما این رفتار را نه بی طرفانه و نه حرفه ای، بلکه یک استاندارد دوگانه تلقی می کنیم.

غریب آبادی بیان نمود: اگر به تحولات بعد از ماه مارس پیرامون این دو موضوع نگاه شود، واضح است که پیشرفت خوبی حاصل شده و این ناعادلانه و غیر واقعی است که بگوییم ما هنوز در همان شرایط قبلی قرار داریم.

کننده ایران گفت: نیازی به گفتن نیست که ایران آمادگی خود را برای رسیدگی به درخواست های آژانس، همانگونه که در گذشته هم اجرا شده است، حتی قبل از این نشست شورای حکام، در صورتی که دو نگرانی اصلی آن رفع شود، اعلام کرده بود. با این وجود، نادیده دریافت نگرانی های مشروع مطرح شده ایران، عدم ارائه دلایل متقن و منطقی برای توجیه پذیری چنین درخواست هایی از سوی آژانس، و درخواست سیستماتیک و مکانیک (رویه ای) دسترسی توسط آژانس، نمی بایست اتفاق می افتاد.

این ادعاها به بیش از 17 سال قبل بر می گردند و از هیچ فوریتی برخوردار نبوده

کننده ایران در آژانس گفت: همانطور که هیأت های محترم ممکن است به یاد بیاورند، در جلسات توجیهی فنی آژانس اظهار شد که این ادعاها به بیش از 17 سال قبل بر می گردند، اثبات نشده اند، از هیچ فوریتی برخوردار نبوده، و هیچ خطر اشاعه ای نیز ندارند. همچنین، توسط مقامات آژانس گفته شد که یکی از دو مکان مزرعه و دیگری یک بیابان است. احتمالاً ممکن است بپرسید که چرا ایران به طور اتوماتیک دسترسی به این دو مکان را ارائه نمی کند تا سیاسی بودن آن ها را اثبات کند. پاسخ، واضح است: به عنوان یک موضوع حاکمیتی، هیچ کشوری قلمرو خود را فقط بر اساس ادعاهای مستمر مطرح شده از سوی دشمن خود، به روی بازرسی ها باز نمی کند، حتی اگر بدیهی باشد که نتیجه، نادرست بودن این ادعاها را ثابت می کند.

وی اضافه نمود: مایلم از کشورهای عضو بخواهم که خود را جای ما قرار داده و ببینند آیا خودشان حاضرند صرفا براساس ادعاهای بی پایه و اساسی که هر از چندگاه از سوی دشمنانشان مطرح می شود، با آژانس وارد تعامل شوند؟!

آزمایشات تولید فلز اورانیوم در آزمایشگاه جابربن حیان

به گزارش فارس، غریب آبادی گفت: از آنجا که گزارش مدیرکل، همچنین به آزمایشات تولید فلز اورانیوم در آزمایشگاه جابربن حیان اشاره می کند، مایلم به اطلاع برسانم که آژانس به تمامی فعالیت های راستی آزمایی مرتبط گذشته، از جمله گزارش قبلی خود تحت عنوان GOV / 2015/68 در خصوص ارزیابی مجدد عدم تطبیق های احتمالی در این خصوص، کاملاً بی توجه بوده است.

وی اضافه نمود: این گزارش تأیید می کند که: آژانس در سال 2014 این اطلاعات را دوباره بررسی کرد و ارزیابی کرد که میزان اورانیوم طبیعی درگیر، مرتبط با عدم قطعیت های مربوط به حسابرسی مواد هسته ای و اندازه گیری های مرتبط می باشد. بایستی اضافه شود که مواد مرتبط با این پروژه، از زمان اولین روز راستی آزمایی در سال 2003، تحت مهر و موم آژانس واقع شده است.

وی اضافه نمود: اجازه دهید یک بار دیگر تأکید کنم که سطح فعلی همکاری های ایران و آژانس مثال زدنی است که برخی از جوانب آن را در این بیانیه توضیح داده ام.

کننده ایران گفت: این بر عهده همه ماست تا حافظ چنین منبع غرور و افتخاری برای همه، از جمله آژانس و کشورهای عضو باشیم و ما باید در برابر کسانی که می خواهند این دستاورد مهم را به خاطر امتیازات سیاسی کوتاه بینانه خود نابود کنند، متحد بایستیم.

این دیپلمات ایرانی گفت: این مسئولیت نمی تواند تنها توسط ایران برعهده گرفته شود، و اگر این امر خدشه دار شود، همه ما بایستی تأثیرات منفی آن را تحمل کنیم. در این چارچوب، صرف اینکه گفته شود مسائل مربوط به پادمان از برجام جداست، کاملاً اشتباه است. فراموش نکنیم که حجم وسیعی از بازرسی ها و دسترسی های تکمیلی در ایران، در نتیجه اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی ذیل برجام انجام می شود و حتی این دو درخواست دسترسی آژانس نیز به لطف اجرای پروتکل الحاقی اجرا شده است!

وی ادامه داد: بسیاری از جمله دبیرخانه می گویند که احترام به مأموریت آژانس و رژیم پادمان و راستی آزمایی نباید به خطر بیفتد. جمهوری اسلامی ایران نیز کاملاً با این اصل موافق است و معتقد است که دبیرخانه به عنوان متولی اصلی، باید خود را در خط مقدم این کمپین از طریق رعایت دقیق مفاد اساسنامه آژانس و موافقتنامه پادمان قرار دهد. احترام و اعتماد در طول زمان ایجاد می شوند، اما می توانند در عرض چند ثانیه در هم شکسته و از بین بروند.

هرگونه رویکرد سیاسی یا تصمیم از طریق سوء استفاده از شورای حکام، مطمئناً سطح فعلی همکاری ایران و آژانس را تضعیف خواهد کرد

غریب آبادی اضافه نمود: جمهوری اسلامی ایران مایل است مجدداً اعتقاد خود را مبنی بر اینکه اجرای فعالیت های راستی آزمایی نیازمند همکاری با حسن نیت دو طرف است، تکرار کند. با توجه به این موضوع، ایران قویا از دبیرخانه و اعضای آژانس می خواهد تا در برخورد با این موضوع، تدبیر و هوشیاری نشان دهند و از ورود به فرآیندها و رهیافت های عجولانه پرهیز کنند.

به گفته وی هرگونه رویکرد سیاسی یا تصمیم از طریق سوء استفاده از شورای حکام، مطمئناً سطح فعلی همکاری ایران و آژانس را تضعیف خواهد کرد و مسئولیت و عواقب آن نیز بر عهده حامیان آن خواهد بود.

غریب آبادی در سرانجام گفت: در این چارچوب، از آژانس خواسته می شود تا مأموریت خود را به طور حرفه ای، مستقل و بیطرفانه اجرا کند. هر گونه فشار یا دخالت در فعالیت های آژانس، به ویژه فرآیند راستی آزمایی با هدف پیگیری دستور کار سیاسی، کارآمدی و اعتبار آژانس را به مخاطره می اندازد، کاملا غیرسازنده بوده، و باید تقبیح شده و رد شود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 792

به "غریب آبادی: ایران قلمرو خود را بر مبنای ادعاهای دشمنانش به روی آژانس باز نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب آبادی: ایران قلمرو خود را بر مبنای ادعاهای دشمنانش به روی آژانس باز نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید