مخدری جدید که از شیشه هولناک تر است

به گزارش دنیای راه راه، قیمت این روان گردان به نسبت شیشه های معمولِ موجود در بازار، به شدت پایین تر است و همین موضوع سبب شده تا قیمت شیشه در کشورمان، کاهش یابد و این احتمال وجود دارد که قیمت پایین این روان گردان، باعث گرایش معتادان زیادی از اعتیاد به مواد سنتی به سمت اعتیاد به مواد صنعتی گردد.

مخدری جدید که از شیشه هولناک تر است

به گزارش گروه اجتماعی دنیای راه راه، به تازگی خبر هایی مبنی بر ورود ماده مخدر جدیدی موسوم به شیشه افغانی به وسیله مرز های شرقی کشور به استان خراسان رضوی، رسانه ای شد. مخدری که به مراتب ارزان تر از شیشه های معمولِ موجود در بازار است، اما طبق اظهارات کارشناسان، تاثیرات مخرب آن می تواند چندین برابر شیشه های معمول باشد. مت آمفتامین که در بازار با نام شیشه یا کریستال شناخته می گردد، یک محرک قویِ سیستم عصبی مرکزی با قدرت اعتیادآوری است که مصرفش می تواند عوارض خطرناکی مانند تشنج، خونریزی مغزی و روان پریشی ایجاد کند و عواقب منفی جسمی، روانی و اجتماعی غیرقابل جبرانی برای مصرف نماینده در پی داشته باشد. منتها به تازگی گونه جدیدی از مت آمفتامین وارد بازار شده که قدرت تخریبش، چندین برابرِ شیشه معمولی است و از آن جا که به واسطه ناخالصی بسیار، با قیمتِ بسیار پایین عرضه می گردد، می تواند معتادان زیادی را به مصرف، وسوسه کنـد. تعدادی از مخاطبان صفحه حرف مردم روزنامه خراسان رضوی هم طی تماس تلفنی، با توجه به شایعه هایی که جسته گریخته به گوش شان رسیده بود، خواهان ارائه توضیحات تکمیلی از سوی مسئولان مربوط درباره مشخصات این مخدر، ترکیبات، تاثیرات و طرح های اداره مبارزه با موادمخـدر کشور برای مدیریت ماجرا شدند. یکی از مخاطبان می گوید: من پدر یک دختر و پسر نوجوانم و این روزها، در جمع های فامیلی و محبت آمیز، از این ماده مخدر جدید، حرف زیاد است. مهم است مسئولان و رسانه های مسلط بر جزئیات موضوع، با ارائه اطلاعات شفاف در این باره، مطلعی بخشی نمایند تا ما والدین بدانیم با چه تهدیدی روبه روییم و برای حفظ فرزندان خودمان و جوانان جامعه، کوشش کنیـم. مخاطب دیگری اظهار می نماید: لطفا درباره این ماده مخدر جدید و خطرات آن به مردم اطلاع رسانی کنید. شنیده ام این ماده مخدر به شدت خطرناک است و ارزانی اش، باعث شده تعداد زیادی از افراددرگیر اعتیاد، به سمت آن کشیده شوند و از تبعات مخربش در امان نباشند. این یعنی درگیر شدن تعداد زیادی از افراد جامعه. لطفا در این باره روشن گری کنید، شاید با مطلع سازی به وسیله رسانه، تعداد کمتری به سمت مصرف این مخدر بروند. همه این ها و ضرورت آنالیز موضوع، انگیزه ای شد تا از محمدحسین صالحی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی، درباره جزئیات این پدیده پرسش گری کنیم. صالحی، طی مصاحبه با خبرنگار روزنامه خراسان رضوی، درباره این مخدر توضیحاتی می دهد که باهم می خوانیم.

سابقه فراوری و توزیـع

این ماده، مخدر به نسبت جدیدی است که از سال 2014 در کشور افغانستان در حال فراوری است و به تدریج از مرز افغانستان و پاکستان به ایران وارد شده. طی دوسال اخیر ورود این مخدر به کشور ما افزایش داشته است.

میزان کشفیات در کشور و استان

از ابتدای سال تا امروز، بیش از 500 کیلوگرم شیشه در مرز های شرقی توسط پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا و مرزبانی کشف شده که بخشی از آن، این روان گردان جدید است.

شبیه شیشه، اما سرشار از ناخالصی

این مخدر از نظر ظاهری شبیه شیشه معمولی است و هیچ تفاوتی از نظر رنگ، بـو و ظاهر با دیگر شیشه ها ندارد؛ در اصل این مخدر، همان شیشه معمولی، ولی با ناخالصی های بیشتر است که تاثیرات سوء بهداشتی بسیاری، نسبت به دیگر مخدر ها بر مصرف نمایندگان می گذارد.

مخرب تر از دیگر مخدر ها

جدا از تمام بیماری هایی که هر ماده مخدری برای مصرف نماینده به همراه دارد، مصرف این نوع مخدر، تاثیر مستقیم بر ریـه، سیستم تنفسی و سیستم گوارشی مصرف نماینده دارد و به دلیل نوع ترکیباتی که در آن وجود دارد، آثاری به مراتب مخرب تر از دیگر مخدر ها بر بدن فرد مصرف نماینده به جا می گذارد.

مخدری که شیشه را ارزان کرد

قیمت این روان گردان به نسبت شیشه های معمولِ موجود در بازار، به شدت پایین تر است و همین موضوع سبب شده تا قیمت شیشه در کشورمان، کاهش یابد و این احتمال وجود دارد که قیمت پایین این روان گردان، باعث گرایش معتادان زیادی از اعتیاد به مواد سنتی به سمت اعتیاد به مواد صنعتی گردد.

هشدار!

غیر از این ماده مخدر مهلک، هم اکنون خوشبختانه مخدر جدیدی وارد استان نشده است. ولی هر از گاهی شاهد ورود و توزیع مخدر یا روان گردان هایی با ترکیب و شکل و نام جدید هستیم. گل که همان حشیش و گراس است یا پان پراگ که همان ناس است، دو نمونه از این موارد هستند که مقابله با آن ها، هوشیاریِ شهروندان را می طلبد تا گرفتار نشوند و در کنار این، نیروی انتظامی، مرزبانی و ستاد مبارزه با موادمخدر، نهایت کوشش خود را برای جلوگیری از ورود و شیوع انواع مخدر ها در کشور و جامعه، به کار خواهند بست.

منبع: خراسان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 291

به "مخدری جدید که از شیشه هولناک تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخدری جدید که از شیشه هولناک تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید