مصیبت های قطعی برق برای بیماران و بیمارستان ها

به گزارش دنیای راه راه، روزهای داغ تابستان امسال برای بسیاری از شهرها و کلانشهرهای ایران تاریکی و گرما آورده اند؛ ارمغان نامبارکی که می تواند منجر به بروز اختلالات جدی در بیمارستان ها و البته به خطر افتادن جان بیمارانی شود که در منزل از دستگاه های اکسیژن ساز برقی استفاده می کنند؛ به طوری که چندی پیش دکتر علیرضا زالی - فرمانده عملیات مقابله با کرونا تاکید کرد که قطع برق نگرانی هایی را در عرصه بهداشتی و درمانی ایجاد کرده است.

مصیبت های قطعی برق برای بیماران و بیمارستان ها

به گزارش خبرنگاران، هوای این روزهای تابستان بسیار داغ است و با این وجود ماجرای قطع مکرر برق، آن هم بدون برنامه و اعلام قبلی به ویژه در کلان شهرها و مرکز همچنان ادامه دارد و مردم را کلافه کرده است. در عین حال در برخی منطقه ها قطع همزمان برق و آب و البته اختلال در اینترنت چالش مضاعفی را برای بسکمک از فعالیت های شغلی، اجتماعی و... ایجاد کرده است. البته این تمام ماجرا نیست، بلکه مهمترین قسمت ماجرای قطع برق این روزها، این است که قطع مکرر برق می تواند سلامت بیماران زیادی را در کشور تحت تاثیر قرار داده و فاجعه آفرین شود؛ آن هم در این روزهایی که کرونا با موج پنجمش در حال توسعه است.

قطعی برق و خطر جانی برای بیمارانی که در منزل از اکسیژن ساز استفاده می کنند

باید توجه کرد که در این اوضاع و احوال کرونایی حیات و نفس بیماران بسکمک به دستگاه های کمک تنفسی وابسته است. آن هم نه فقط در بیمارستان ها، بلکه در منازل. البته بیمارستان های کشور به سیستم های ژنراتورها و برق اضطراری مجهزند و تا حدی مشکل در آن ها با تمهیداتی قابل رفع است، اما در منازل برخی بیمارانی تحت مراقبت قرار دارند که به دلیل شدت آسیب های ریوی از دستگاه های کمک تنفسی برقی استفاده می کنند. همچنین طبق طرح درمان در منزلی که وزارت بهداشت از ابتدای موج چهارم بیماری کرونا برای مدیریت بار بیماری در بیمارستان ها و افزایش تخت های خالی برای بستری بیماران بدحال تر پیش گرفته است، بسکمک از بیماران مبتلا به کرونا به جای بیمارستان، در منزل تحت مراقبت قرار دارند و حتی ممکن است به دستگاه اکسیژن ساز برقی هم متصل باشند و بر این اساس قطع ناگهانی برق می تواند ضربه غیرقابل جبرانی به سلامت آنها زده و حتی حیات شان را با مشکل روبرو کند.

عوارض قطعی مکرر برق برای بیمارستان ها

البته باید توجه کرد که قطع مکرر برق حتی در بیمارستان ها هم می تواند عوارض بسکمک به دنیا داشته باشد؛ چراکه اولا طبق گفته کارشناسان و پزشکان فعال در حوزه سلامت و بیمارستان ها، هرچند که بیمارستان ها به ویژه در کلان شهرها اغلب به برق اضطراری و دیزل ژنراتور مجهز هستند، اما خروج برق از برق شهری و ورود به برق اضطراری مدتی زمان می برد و تا زمانیکه این اتفاق بیفتد، یک کاهش محسوس در فشار اکسیژن ایجاد می کند. زیرا برق یک لحظه می رود و مجددا برقرار می شود. همین موضوع باعث می شود که اولا سطح فشار لازم اکسیژن خصوصا برای آی سی یوها کاهش یافته و گاهی همین اتفاق می تواند به بیماران آسیب برساند.

بنابراین نکته بسیار مهم این است که حداقل برای قطع برق بیمارستان ها و مراکز درمانی باید برنامه ای معین وجود داشته باشد و برای بیمارستان ها معین باشد که در چه ساعتی برق قطع می شود تا بتوانند به سرعت برای اتصال به برق اضطراری اقدام کنند.

در عین حال نکته دوم این است که توجه به تهویه مناسب در بیمارستان ها، آن هم در فصل گرم سال و در شرایطی که بیماران مبتلا به کرونای بسکمک با علائمی نظیر تب، سرفه و... در بیمارستان ها بستری هستند، امری ضروری است. به هر حال نمی توان به بیمارستان ها گفت که در ساعات معینی کولر یا وسیله تهویه هوا را خاموش کنند؛ چراکه در این صورت حرارت بدن بیمار بالا رفته و به بیمار ضربه می زند. در عین حال وجود تهویه در بیمارستان ها ضرورت دارد تا بیماری های تنفسی نظیر کرونا به سایر افراد و بیماران دیگر منتقل نشود.

علاوه بر این، معضل سومی که قطع مکرر و بی برنامه برق در بیمارستان های ایجاد می کند، نگرانی از تخریب زیرساخت ها و تجهیزات بیمارستانی و دستگاه هایی مانند سی تی اسکن، سونوگرافی و... است که بعضا با هزینه های میلیاردی و با شرایط سخت آن هم در زمانی که کشور از تحریم های آمریکایی در حوزه تجهیزات پزشکی و دارو رنج می برد، تهیه شدند و با هر بار قطعی برق ممکن است خسارات اقتصادی بسیار زیادی به اقتصاد سلامت کشور تحمیل شود.

بر همین اساس بود که چندی پیش دکتر علیرضا زالی-فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، گفت که قطع برق نگرانی هایی را در عرصه بهداشتی و درمانی ایجاد کرده است. تعداد قابل توجهی از بیماران نیازمند استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز هستند که این موضوع فشار مضاعفی را به بیمارستان ها تحمیل می کند.

وی گفته بود که علاوه بر این اتاق های عمل و بخش های اورژانس هم در حیطه بخش های پرخطر در روبروه با نوسانات برقی هستند. برخی دستگاه ها هم که قیمت گرانی دارند در نوسانات برق دچار مشکل می شوند.

زالی همچنین گفته بود که علاوه بر این ها در حوزه واکسیناسیون زنجیره سرد از اهمیت بسزایی برخوردار است که همین موضوع موجب نگرانی هایی شده است. این نگرانی ها از طریق استاندار تهران به مسئولان حوزه برق انتقال داده خواهد شد.

قطع برق و شرایط اکسیژن رسانی به بیماران کرونایی در بیمارستان ها

همچنین چند روزی است که فیلمی در فضای مجازی دست به دست می چرخد که در آن گفته می شود جان بیماران بستری در آی سی یو بیمارستانی به دلیل قطعی برق، در مخاطره قرار گرفته است و کاری هم از دست کسی ساخته نیست؛ هرچند که تماس خبرنگار خبرنگاران با مسوولان معاونت درمان وزارت بهداشت برای راستی آزمایی این ویدیو به نتیجه ای نرسید، اما همانطور که پیشتر گفته شد، قطع برق در بیمارستان ها و اتصال دوباره برق از طریق تجهیزات برق اضطراری لحظه ای زمان می برد و همین موضوع می تواند منجر به کاهش سطح اکسیژن شود، اما قطعا بیمارستان ها می توانند تمهیداتی را برای این موضوع بیندیشند و با کنترل مداوم شرایط تجهیزات برق اضطراری از ایجاد آسیب در بیماران پیشگیری کنند. بر همین اساس هم چندی پیش دکتر نادر توکلی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره قطع مکرر برق در تهران و احتمال آسیب به بیماران بستری در آی سی یو و به ویژه بیماران مبتلا به کرونا، گفت که برق اضطراری و ژنراتورهای تمام بیمارستان ها را در تهران بررسی کردیم و خوشبختانه در سیستم تمام بیمارستان ها تدابیر لازم برای این موضوع اندیشیده شده است.

در عین حال دکتر فرشاد علامه-معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در این زمینه به خبرنگاران، گفت: خدا را شکر تا به امروز با قطع برق مسئله ای نداشتیم. زیرا از قبل به بیمارستان ها اعلام و تمام ژنراتورها و دیزل ها چک شده است. مسئله ای در این زمینه نداشتیم. البته ممکن است با قطعی برق، در بیمارستانی یک مانیتور دچار مشکل شود یا وسیله ای بسوزد، اما مسئله ای برای هیچ یک از بیماران ایجاد نشده است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه همیشه احتمال قطع برق وجود داشته، تمام بیمارستان ها تجهیزات برق اضطراری دارند. مگر اینکه در بیمارستانی که چک نکرده باشند و اتصالات انجام نشود. ما در دانشگاه علوم پزشکی تهران در موارد اولیه ای که مساله قطعی برق پیش آمد، گفتیم که تمام سیستم های بیمارستان هایمان چک شود، ذخیره گازوئیل شان برای دیزل ژنراتورهایشان مناسب باشد و دیزل ها را چک کنند و بر این اساس هم ما در این زمینه مسئله ای نداشتیم.

علامه گفت: بنابراین از آنجایی که در پدافند غیرعامل یکی از وظایف بیمارستان ها این است که این تجهیزات را چک کنند و بر این اساس هم ما دائما این موارد را چک می کنیم و حتی اتصال سیستم را به برق اضطراری و تعداد دیزل ژنراتورها و.... را چک می کنیم. اخیرا هم این موارد مجددا چک شده و بازدید میدانی شده و خوشبختانه تا به امروز مسئله ای در بیمارستان های ما برای بیماران ایجاد نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1470

به "مصیبت های قطعی برق برای بیماران و بیمارستان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصیبت های قطعی برق برای بیماران و بیمارستان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید