معرفی شاخص ترین خودروهای آلفا رومئو موجود در بازار ایران

به گزارش دنیای راه راه، شرکت ایتالیایی آلفا رومئو بیش از هر چیز با تولید خودروهای اسپورت و لوکس شناخته می شود. خودروهایی که به طور معمول از قیمت قابل توجهی برخوردارند و مسلما هر راننده ای توان در اختیار داشتن آنها را ندارد. با این حال می توان برخی خودروهای لوکس این برند را در بازار خودروی ایران نیز جستجو کرد.

معرفی شاخص ترین خودروهای آلفا رومئو موجود در بازار ایران

در مطلب پیش رو قصد داریم به سه مدل از شاخص ترین خودروهای شرکت آلفا رومئو که در بازار ایران قابل یافتن و معامله کردن هستند بپردازیم و توضیحاتی در رابطه با آنها ارائه دهیم. اما پیش از پرداختن به خودروهای مذکور بد نیست به طور مختصر با تاریخچه این شرکت خودروسازی ایتالیایی آشنا شویم.

تاریخچه شرکت آلفا رومئو

قدمت شرکت خودروسازی آلفا رومئو به بیش از یک قرن قبل باز می شود. در سال 1906 میلادی یک بازرگان فرانسوی به نام الکساندر داراک با کمک تعدادی از سرمایه گذاران ایتالیایی اقدام به تاسیس یک بنگاه فروش اتومبیل نمود. این بنگاه تا حدود سه سال بعد از تاسیس توفیق چندانی در امر فروش خودروهای خود نداشت. تا آن که سرمایه گذاران ایتالیایی این بنگاه تصمیم به استخدام یکی از هموطنان خود در سال 1909 میلادی گرفتند. یک طراح اتومبیل به نام جوزپه مروسی که پس از شروع همکاری با داراک و یارانش اقدام به طراحی خودروهای جدیدی برای بنگاه آنان نمود.

در سال 1910 میلادی شرکت جدیدی تحت نام آلفا در شهر میلان ایتالیا تاسیس شد تا به همکاری با بنگاه بنیان قرار گرفته توسط الکساندر داراک بپردازد. این شرکت حدود پنج سال بعد تحت مدیریت فردی به نام نیکلا رومئو قرار گرفت و پنج سال پس از آن نیز به آلفا رومئو تغییر نام داد. در واقع شرکتی که اکنون تحت نام یاد شده شناخته می شود همان شرکتی است که در سال 1910 میلادی تاسیس شد و در سال 1920 میلادی هم تحت نام جدید خود به فعالیت پرداخت. گفتنی است که عمده فعالیت های این شرکت از همان ابتدای کار بر تولید خودروهای لوکس و اسپرت در کنار طراحی اتومبیل های مختص به مسابقه تمرکز داشت.

البته تغییر نام مذکور چندان برای سران این شرکت ایتالیایی خوش یمن نبود. چرا که حدود یک سال پس از این فعل و انفعال سران آلفا رومئو با ورشکستگی و مسائل مالی روبرو شدند و ناگزیر تحت حمایت دولت ایتالیا قرار گرفتند. در سال 1925 میلادی فعالیت های مرتبط با راه آهن از شرکت آلفا رومئو جدا شد و فعل و انفعال های مشابه سبب شد تا عاقبت نیکلا رومئو این شرکت را در سال 1928 میلادی ترک کند.

پس از آن گردانندگان آلفا رومئو شاهد روزهای سختی بودند. سلطه فاشیسم بر ایتالیا روزهای تاریکی را برای تاجران و صنعتگران رقم زده بود و افتادن ابتکار عمل این شرکت خودروسازی به دست دولت بنیتو موسولینی هیچ نکته مثبتی را برای گردانندگان آن به ارمغان نیاورد. با این حال پس از انتها جنگ جهانی و شکست ایدئولوژی فاشیسم و نازیسم، شرکت آلفا رومئو توانست به روزهای خوب گذشته باز شود. هرچند که ترکش های جنگ موجب شده بود تا سران این شرکت خودروسازی کار اصلی خود یعنی تولید خودروهای لوکس را به طور موقت متوقف کرده و به ساخت خودروهای کوچک و نه چندان گران قیمت به شکل انبوه روی بیاورند، اما آلفا رومئو توانست پس از پشت سر نهادن چند سال رکود بالاخره سوددهی مجدد را تجربه کند.

پس از آن شرکت آلفا رومئو چندین پستی و بلندی مشابه را تجربه کرد و گهگاه از اوج سوددهی به حضیض دست و پنجه نرم کردن با مسائل مالی در غلتید. تا این که در سال 1986 میلادی کمپانی بزرگ و چند ملیتی فیات کرایسلر اتومبیلز، که در حال حاضر به عنوان هشتمین شرکت خودروسازی بزرگ جهان شناخته می شود، شرکت آلفا رومئو را تحت اختیار خود گرفت. در واقع از سال 2007 میلادی به بعد، این شرکت ایتالیایی رسما به عنوان یکی از شرکت های تابع فیات به فعالیت می پردازد. به طور کل می توان این گونه ادعا کرد که شرکت آلفا رومئو پس از خریداری شدن توسط فیات توانست ثبات بهتری را نسبت به سال های دورتر تاریخچه پر فراز و نشیب خود تجربه کند.

در این میان خودرو دوستان ایرانی هم طی سال های اخیر شاهد حضور خودروهای ساخت این شرکت ایتالیایی در بازار خودروی داخل بوده اند. محصولاتی نظیر آلفا رومئو 4C، آلفا رومئو جولیتا و آلفا رومئو میتو که در ادامه این متن به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

خودرو آلفا رومئو 4C

این خودروی لوکس و چشم نواز که حدود چهار سال از زمان تولید آن سپری می شود را می توان در بازار خودروی ایران با قیمتی در حدود 750 تا 800 میلیون تومان خریداری کرد. البته بازه قیمتی یاد شده مربوط به پیش از فرا رسیدن تعطیلات نوروز امسال است و با توجه به اطلاعات موجود به نظر می رسد که قیمت این خودرو در حال حاضر رقمی نزدیک به صد میلیون تومان (به صورت حداقلی) افزایش یافته است. البته در صورت بهره مندی از بخت مناسب شاید بتوان نمونه دست دوم این خودرو را با قیمتی زیر 700 میلیون تومان در بازار جستجو نمود.

در هر حال خودرو آلفا رومئو 4C از وجود یک موتور چهار سیلندر 16 سوپاپ با گنجایش 1742 سی سی بهره می برد و علاوه بر برخورداری از حداکثر قدرت 240 اسب بخاری خود (با احتساب رقم 6000 دور در دقیقه) حداکثر گشتاوری معادل 350 نیوتن متر با احتساب 2100 دور در دقیقه را به نمایش می گذارد.

مسلما حداکثر سرعت قابل دست یابی مدل 4C که رقمی معادل 258 کیلومتر در ساعت است بسیار وسوسه انگیز به نظر می رسد و اگر آن را در کنار شتاب صفر تا صد 4.5 ثانیه ای این خودرو و همچنین جعبه دنده 6 سرعته دو کلاچه آن قرار دهیم، نتیجه حاصل چیزی جز بیش از پیش هیجان انگیز جلوه نمودن این خودرو در نظر خودرو دوستان نیست.

شکل ظاهری ظاهر مدل 4C نیز نیاز چندانی به تعریف ندارد و با شمایل اسپورت و کشیده خود عقل و هوش از هر سر راننده عاشق و شیفته ای می رباید. با این حال مسلما قیمت گزاف این خودرو آن را برای بسکمک از خودرو دوستان ایرانی در قامت لیلی نیک صورت اما غیر قابل وصال برای مجنون قرار می دهد.

خودرو آلفا رومئو جولیتا

آن دسته از خودرو دوستان ایرانی که به هیچ وجه دستشان به آلفا رومئو 4C نمی رسد شاید بتوانند با قیمت مدل جولیتا بیشتر کنار بیایند. هر چند که برای خرید این خودرو نیز باید کم و بیش در ردیف از ما بهتران قرار داشته باشید. مدل صفر کیلومتر آلفا رومئو جولیتا در صورت یافت شدن در بازار ایران هم اکنون با قیمتی حول و حوش دویست میلیون تومان (رقمی مابین 180 تا 200 میلیون تومان) قابل خریداری است. با این حال مدل های دست دوم این خودرو در بازار راحت تر یافت می شود و با توجه به کیفیت و میزان کارکردشان از قیمتی مابین 135 تا 167 میلیون تومان (با مقداری کم و زیاد) برخوردار هستند.

در مجموع شاید بتوان گفت که آلفا رومئو جولیتا چه به لحاظ سر و شکل ظاهری و چه از دیدگاه مشخصات فنی به طرز محسوسی زیر سایه مدل 4C قرار می گیرد. با این حال مدل جولیتا همچنان از قابلیت های ریز و درشت فراوانی برخوردار است که می تواند این خودرو را در دیدگاه خودرو دوستان خواستنی و جذاب جلوه دهد.

حداکثر سرعت 218 کیلومتر در ساعتی این خودرو در کنار شتاب صفر تا صد 7.7 ثانیه ای آن ارقامی نیستند که عاشقان سرعت بتوانند به همین راحتی از آنها چشم بپوشند. ارقامی که به لطف موتور 4 سیلندر و 16 سوپاپ این خودرو قابل دستیابی است. گفتنی است که این موتور از گنجایشی معادل 1368 سی سی برخوردار بوده و حداکثر قدرتی معادل 170 اسب بخار با احتساب 5500 دور در دقیقه را در کنار حداکثر گشتاور 250 نیوتن متری (با احتساب 2500 دور در دقیقه) به نمایش می گذارد.

در هر حال این رخش سریع و خوش سیمای هفت ساله قادر است به راحتی توجه بسکمک از خودرو دوستانی که دستشان حسابی به دهانشان می رسد و حتی از آن فراتر می رود را به سوی خود جلب کند.

خودرو آلفا رومئو میتو

در بخش انتهای این مطلب به خودرو آلفا رومئو میتو می رسیم. محصولی که اگرچه از ظاهری نزدیک به مدل جولیتا برخوردار است، اما از مشخصات فنی نسبتا ضعیف تری نسبت به آن بهره می برد و مسلما قیمت پایین تری را هم نسبت به مدل یاد شده به نمایش می گذارد.

در حال حاضر مدل 2016 این خودرو به طور متوسط با قیمتی مابین 120 تا 125 میلیون تومان در بازار ایران به فروش می رسد. البته مدل های قدیمی تر صفر کیلومتر یا نمونه های دسته دوم این خودرو را حتی می توان با قیمت هایی زیر صد میلیون تومان یافت و معامله کرد. به این ترتیب آن دسته از خودرو دوستان ایرانی که مایل به در اختیار داشتن خودروهای خارجی بوده و توان پرداخت مبلغی حول و حوش صد میلیون تومان را دارند، می توانند به جای خودروهای چینی هم قیمت موجود در بازار به سراغ خودروی بسیار با کیفت تری به نام آلفا رومئو میتو بروند. در واقع اگر بتوانید یک مدل دست دوم تمیز از این خودروی خوش نام و خوش سیما را بیابید به وضوح خواهید دید که بسیار بیشتر از یک خودروی صفر کیلومتر چینی به شما رضایت خواهد بخشید.

مدل پایه آلفا رومئو میتو از وجود یک موتور 4 سیلندر 16 سوپاپ با گنجایش 1368 سی سی به عنوان قلب تپنده خود بهره می برد که از حداکثر قدرتی معادل 135 اسب بخار با احتساب 5250 دور در دقیقه برخوردار است و حداکثر گشتاوری معادل 206 نیوتن متر را با احتساب 1750 دور در دقیقه به نمایش می گذارد. ضمن آن که حداکثر سرعت قابل دستیابی این خودرو رقم 207 کیلومتر در ساعت است و در مدت زمان متوسط 8.2 ثانیه می توان توسط این خودرو از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت رسید.

در هر حال شاید بتوان مدل میتو را در مجموع یکی از قابل دستیابی ترین خودروهای برند آلفا رومئو در بازار خودروی ایران برای خودرو دوستان لقب داد.

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1164

به "معرفی شاخص ترین خودروهای آلفا رومئو موجود در بازار ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی شاخص ترین خودروهای آلفا رومئو موجود در بازار ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید