منبع اقتصادی جدید برای توسعه خطوط مترو پایتخت فراهم شد

به گزارش دنیای راه راه، مدیرعامل مترو تهران با بیان اینکه تخصیص تبصره TOD به عنوان درآمدی پایدار برای توسعه خطوط مترو محقق شد، گفت: بر اساس این مصوبه تمام درآمدهای حاصل از صدور پروانه برای زمین های اطراف ایستگاه های مترو و بی آر تی باید برای توسعه حمل و نقل عمومی انبوه بر توسط شهرداری تهران هزینه گردد.

منبع اقتصادی جدید برای توسعه خطوط مترو پایتخت فراهم شد

به گزارش خبرنگاران، علی امام با اشاره به تخصیص تبصره TOD در فرآیند تصویب متمم بودجه سال 98 شهرداری تهران برای توسعه خطوط مترو تهران، اعلام نمود: این تبصره یک ظرفیت ویژه و درآمدی پایدار برای توسعه خطوط مترو است.

وی گفت: با توجه به این که شهروندان برای ساخت وساز باید نسبت به دریافت پروانه ساختمانی اقدام نمایند، آن دسته از منابع مالی که از صدور پروانه حاصل می گردد در صورتی که در شعاع 300 متری ایستگاه های مترو و بی آر تی باشد باید برای توسعه حمل و نقل عمومی انبوه بر با تاکید بر سهم بالای مترو توسط شهرداری تهران هزینه گردد.

امام با تاکید بر این که موضوع این تبصره توسعه حمل و نقل با موضوع شهر است، عنوان نمود: پیش بینی می گردد هر سال از محل این تبصره مبلغی بالغ بر 500 تا یک هزار میلیارد تومان به صورت متغیر و متناسب با شرایط، علاوه بر منابع مصوب در بودجه برای توسعه خطوط محقق گردد.

وی تاکید نمود: انتظار ما تخصیص این مبلغ برای امسال است اما شرایط بد مالی به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش درآمدهای شهرداری، بر عدد حاصل از این درآمد و نیز زمان تخصیص آن اثرگذار است.

وی با اشاره به این که تحقق این موضوع در تعامل و همکاری معاونت شهرسازی شهرداری تهران و شرکت مترو صورت می گیرد، گفت: هر چند که این مبلغ در سال گذشته به دلیل در نظر نگرفتن این ردیف در جداول بودجه اجرایی نشد اما با تصویب متمم بودجه در بهمن 98 پیروز شدیم برای اولین مرتبه ردیف منابع حاصل از TOD را وارد بودجه کنیم.

مدیرعامل شرکت مترو در انتها گفت: امیدواریم بر اساس درآمدهای واقعی، تخصیص های لازم برای توسعه خطوط از محل این تبصره انجام گردد زیرا تحقق موارد مذکور یکی از راه های بهینه جهت ایجاد درآمد پایدار برای توسعه خطوط مترو در سال های آینده است.

تصویب تبصره TOD به معنی پرداخت وجه اضافه از سوی شهروندان نیست و صرفاً شهرداری منابع حاصل از صدور پروانه ساختمانی شعاع 300 متری ایستگاه های مترو و بی آر تی را برای توسعه حمل و نقل عمومی انبوه بر اختصاص می دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 655

به "منبع اقتصادی جدید برای توسعه خطوط مترو پایتخت فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منبع اقتصادی جدید برای توسعه خطوط مترو پایتخت فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید