نی انبان ثبت ملی شد، تلاش برای جهانی شدن

به گزارش دنیای راه راه، محسن شریفیان در مصاحبه با خبرنگاران ضمن ارائه خبر ملی شدن ساز نی انبان، توضیح داد: روز چهارشنبه 22 مهرماه پیروز شدیم ساز ارزشمند نی انبان را در فهرست میراث ناملموس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت ملی کنیم. ثبت ملی این ساز با عنوان پرونده مهارت ساخت و نواختن نی انبان در گستره ملی به شماره 783 در تاریخ 22 مهرماه صورت گرفته است که من از اینکه تدوین کننده این پرونده بودم بسیار خوشحالم.

نی انبان ثبت ملی شد، تلاش برای جهانی شدن

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ساز نی انبان به صورت جدی در استان های بوشهر، هرمزگان، کرمان و خوزستان حضور موثری دارد، این فضا وجود داشت که بتوانیم آن را ثبت ملی کنیم زیرا این موضوع به نوعی پیش نیاز ثبت جهانی نی انبان در فهرست میراث معنوی سازمان یونسکو خواهد بود. البته در این جریان که واقعا برای ثبت آن تلاشی زیادی انجام گرفته، جناب فرهاد نظری از سازمان میراث فرهنگی تلاش بسکمک را انجام داد که این پرونده خارج از نوبت در کمیته تایید قرار گیرد و امیدوارم این فضای ایجاد شده بتواند به ما برای ثبت جهانی نی انبان کمک قابل توجهی کند. همین که توانستیم بعد از مدت ها تلاش، ساز نی انبان را با ثبت ملی به ایران معرفی کنیم باعث خوشحالی و افتخار ماست.

این نوازنده نی انبان خاطرنشان کرد: ساز نی انبان از قدمت تاریخی طولانی در ایران برخوردار است، به طوری که بسکمک از تاریخ نویسان و پژوهشگران سابقه تاریخی نواختن این ساز ملی را به قرن 19 مربوط می دانند که در قالب عنوان ها و اسامی مختلف توسط هنرمندان شهرهای مختلف کشور نواخته می شده است. البته تعدادی مخالفان از سر نا آگاهی سابقه تاریخی این ساز را مربوط به کشورهای دیگر می دانستند اما در یک نقاشی از سر ویلیام اوسلی که طی سفر اخیرم به کانادا در یک جلسه پژوهشی رونمایی کردم، هم در آنجا و هم در ایران نشان دادم که ساز نی انبان از 210 سال گذشته در ایران سابقه داشته که در کشورهای دیگر پیشرفت کرده است.

سرپرست گروه لیان بوشهر در بخش دیگری از صحبت های خود شرح داد: این ثبت ملی زمانی اتفاق می افتد که در بسکمک از اماکن برگزاری جشن ها و مراسم عروسی اجازه نواختن ساز نی انبان را نمی دهند اما سازهای الکترونیکی اجازه هرگونه عرض اندامی دارند. به هر ترتیب همه باید به این موضوع واقف باشیم این ساز محلی تاریخچه ای دارد که بیانگر احساس مردم است و ساز مشترک پذیرفته شده ای است که حتی در تهران هم طرفداران زیادی دارد. به اعتقاد من ثبت ملی این ساز برای موسیقی فولک ایران قبل از اینکه به ناحق به اسم جای دیگری غیر از ایران ثبت شود، دستاورد مهمی است.

این پژوهشگر با اشاره به فعالیت های دیگر خود در حوزه موسیقی نواحی گفت: با توجه به فرا رسیدن ایام محرم و صفر خیلی دلم می خواست کتاب اهل ماتم برای بار سوم تجدید چاپ شود اما با توجه به اینکه من ناشر این اثر نیستم، نمی توانم درباره آن تصمیم گیری کنم. البته تا آنجا که می دانم با توجه به اتمام نوبت دوم چاپ کتاب، اثر نایاب شده است اما من به سهم خود تلاشم را انجام می دهم بتوانم مقدمات نوبت سوم انتشار کتاب را فراهم کنم.

وی تاکید کرد: پرداختن به موسیقی عزاداری به ویژه موسیقی محرم ادای دین من به عنوان یک پژوهشگر در عرصه موسیقی نواحی بوشهر است که نباید از آن غافل نشد. من تا آخر عمر به این موسیقی می پردازم و با احساس مسوولیت کامل نسبت به آداب و رسوم منطقه بوشهر در اشاعه فرهنگ آن تلاش های خودم را انجام می دهم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 146

به "نی انبان ثبت ملی شد، تلاش برای جهانی شدن" امتیاز دهید

1 کاربر به "نی انبان ثبت ملی شد، تلاش برای جهانی شدن" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نی انبان ثبت ملی شد، تلاش برای جهانی شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید