همزمان با روز جهانی موزه؛ باب عالی ، قدیمی ترین در کاخ گلستان باز شد

به گزارش دنیای راه راه، باب عالی درِ شرقی کاخ گلستان است که با ارگ سلطنتی تهران همسن بوده و بیشتر از 60 سال است که بسته مانده. نخستین بار سال 1389 وعده بازگشایی ورودی شرقی کاخ، از خیابان ناصرخسرو داده شد که بدتعهدی ها آن را تا امروز به تاخیر انداخت.

همزمان با روز جهانی موزه؛ باب عالی ، قدیمی ترین در کاخ گلستان باز شد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

با بازگشایی این در، دسترسی به کاخ گلستان از خیابان ناصرخسرو و بازار تهران امکان پذیر می شود.

آفرین امامی، مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان گفته است: برای بازگشایی این در، نمای باب عالی پاک سازی شده و پرده سمت خیابان ناصرخسرو آویخته شده و برای در امان ماندن نما از فضولات پرندگان، ساختاری فراهم شده، سیستم بلیت فروشی الکترونیکی ایجاد شده و ساعت شمس العماره نیز به کار افتاده است.

به گفته او، با بازگشایی در شرقی کاخ گلستان، در جنوب غربی همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و بسته نمی شود.

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از افتتاح باب عالی که همزمان با روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی، سه شنبه 28 اردیبهشت ماه انجام شد، گفت: کاخ گلستان یکی از مراکز مهم بازدید گردشگران خارجی است. به عنوان یک شهروند همیشه برام سوال بود درِ مهم این جا چرا بسته مانده است. بازدیدی انجام شد و متوجه شدیم به خاطر بسته بودن این در، از بخش هایی از کاخ بازدید نمی شود، مشکلاتی هم وجود داشت.

او اضافه کرد: بازگشایی این در حتما موجب رونق بیشتر مجموعه می شود. بعد از ورود از این در، به باغ صفوی دسترسی پیدا می کنیم. ان شاء الله با باز شدن باب عالی کل مجموعه در دسترس قرار می گیرد.

مونسان درباره هزینه بازسازی و گشایش باب عالی، گفت: حدود یک و نیم میلیارد تومان برای بازسازی این باب خرج شده است. البته کاخ گلستان به عنوان مجموعه جهانی، بودجه ثابتی برای نگهداری دارد.

وزیر میراث فرهنگی با اشاره به واگذاری برخی بناهای تاریخی به بخش خصوصی اظهار کرد: با توجه به بودجه محدودی که داریم یک سری از بناهای تاریخی که فاخر نبودند به بخش خصوصی واگذار شدند تا تمرکز ما روی بناهای فاخر باشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1374

به "همزمان با روز جهانی موزه؛ باب عالی ، قدیمی ترین در کاخ گلستان باز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همزمان با روز جهانی موزه؛ باب عالی ، قدیمی ترین در کاخ گلستان باز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید