چه کسانی باید دز چهارم واکسن را حتما بزنند؟

به گزارش دنیای راه راه، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید براینکه دز چهارم واکسن کرونا برای افراد عادی تزریق نمی شود، گفت: دز چهارو واکسن کرونا فقط برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و یا برخی بیماران خاص انجام خواهد شد.

چه کسانی باید دز چهارم واکسن را حتما بزنند؟

به گزارش ایرنا، محمد مهدی گویا افزود: افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و برخی بیماران خاص به دلیل اینکه در معرض خطر ابتلای شدید به کرونا هستند، باید دز چهارم واکسن را تزریق کنند.

وی گفت: در حال حاضر موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا 2 تا 3 هفته اخیر در کشور کاهش یافته و البته این شرایط در همه استان ها یکسان نیست، اما بطور کلی شاهد سیر نزولی فرایند بیماری هستیم، اما باید در نوروز مراقب باشیم تا کرونا اوج نگیرد.

گویا شرح داد: از مردم می خواهیم شیوه نامه های بهداشتی را بویژه در ایام نوروز بیشتر رعایت کنند تا همچنان شاهد فرایند کاهش بستریها، ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا باشیم و به روز های گذشته تلخ برنگردیم.

سویه تازه در چین مشاهده نشده است

وی در مورد شیوع سویه تازه کرونا در کشور چین، گفت: آنچه در این کشور مشاهده شده، امیکرون است و سویه تازه نیست، البته چین با موارد طغیان بیماری کرونا با اجرای قوانین سخت گیرانه، برخورد می کند و اگر مشاهده کنند که بیماری در حال شعله ور شدن است، قوانین شان سخت گیرانه تر می شود.

واکسینه شدن بیش از چهار میلیون مهاجر در برابر کرونا

گویا در این نشست با بیان اینکه چهار میلیون و 129 هزار دز واکسن کرونا به مهاجران در کشور تزریق شده است، این دستاورد را موفقیت توصیف کرد و گفت: از این تعداد حدود 2 میلیون 600 دز واکسن از طریق اهدایی سازمان ملل به ایران بوده و مابقی را وزارت بهداشت تامین کرده و مهاجران واکسینه شدند.

وی شرح داد: در کشور های اروپایی که مهاجران و پناهندان زیادی دارند، چنین خدمتی ارایه نشده است و از مجموع چهار میلیون و 129 هزار دز واکسن تزریق شده، 2 میلیون و 196 هزار یک نوبت و یک میلیون و 627 هزار 2 نوبت و مابقی در 3 نوبت در برابر کرونا واکسینه شدند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در بسیاری از مواقع برنامه واکسیناسیون با مراجعه به منازل اجرا شده، زیرا متقاعد کردن آن ها با توجه به اهمیت واکسیناسیون سخت بوده و ما مرتب در حال اطلاع رسانی بودیم که جمعیت مهاجر کشور در برابر کرونا واکسینه شوند.

گویا گفت: برای تشخیص کرونا حدود یک میلیون و 94 هزارنفر از این اتباع مهاجر که دارای علائم بودند مورد آزمایش قرار گرفتند و از این تعداد حدود 103 هزارمورد تست مثبت کرونا بوده و حدود 57 هزار و 900 نفر در بیمارستان بستری شدند و تحت درمان قرار گرفتند.

وی در سرانجام به چگونگی کنترل سلامت و واکسیناسیون مسافران نوروزی از طریق پلاک خودرو های شخصی اشاره کرد و گفت: اطلاعات کافی در این زمینه ندارد و باید مسوولان مربوطه پاسخ دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1782

به "چه کسانی باید دز چهارم واکسن را حتما بزنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی باید دز چهارم واکسن را حتما بزنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید