آذری جهرمی: تنها دو درصد جمعیت ایران به اینترنت دسترسی ندارند

به گزارش دنیای راه راه، تهران (پانا) - محمد جواد آذری جهرمی در جلسه آنالیز مسائل ارتباطی و کنترل پیشرفت مصوبات سفر خرداد ماه 1399 استان فارس اعلام نمود در حال حاضر تنها دو درصد جمعیت ایران به اینترنت دسترسی ندارند. واین اتفاق کار بسیار بزرگی برای تحقق عدالت ارتباطی در کل کشور بود.

آذری جهرمی: تنها دو درصد جمعیت ایران به اینترنت دسترسی ندارند

به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی در جلسه آنالیز مسائل ارتباطی و کنترل پیشرفت مصوبات سفر خرداد ماه 1399 استان فارس که با حضور عنایت اله رحیمی استاندار و نمایندگان مجلس و مدیران اجرایی این استان برگزار گردید، گفت: کارهای اجرایی توسعه ارتباطات در استان پیشرفت های خوبی داشت، بنا بود آخر امسال در جمع مردم مراسم رونمایی تکمیل شبکه ارتباطی در کل استان فارس را برگزار کنیم.

وی اضافه نمود: چون قبلا قول داده بودیم که آخر اسفند ماه به شیراز بیاییم آمدیم ولی چون کار تمام نشده بود من صلاح ندانستم مراسم رونمایی و افتتاح برگزار شود. زیرا بر اساس تجربه پس از برگزاری مراسم افتتاح، تکمیل پروژه پیگیری نمی شود.

وزیر ارتباطات ادامه داد: بنابراین درخواست کردم تا جلسه کنترل پروژه برگزار کنیم تا ببینم دلایل عقب افتادگی چیست؟ کار تا چه اندازه پیش رفته است و تا پوشش صد درصدی شبکه ارتباطی در شهرها و روستاهای استان چقدر زمان احتیاج هست؛ هر چند حداکثر زمانی که می توانیم در نظر بگیریم اردیبهشت ماه سال 1400 است.

وی توضیح داد: بنابراین باید یک برنامه جبرانی بگذاریم تا کار را تمام کنیم و طبیعتا باید از مردم به خاطر تکمیل نشدن پوشش صد درصدی ارتباطات در استان تا اسفند ماه عذرخواهی کنیم و قول می دهیم تا اردیبهشت ماه این پروژه تکمیل شود.

در ادامه این جلسه وزیر ارتباطات پس از استماع گزارش مدیران استانی درباره موانع تکمیل پروژه گفت: یکبار دیگر اواخر فروردین ماه به صورت ویدئو کنفرانس جلسه کنترل پروژه دیگری برگزار می کنیم تا میزان پیشرفت کار را آنالیز کنیم.

وی اضافه نمود: از همه دست اندرکاران می خواهیم کوشش نمایند تا پروژه استان فارس را تکمیل کنیم در هر صورت فارس قلب الکترونیک کشور بوده، مدت زیادی عقب افتادگی داشته که با تکمیل پروژه های ارتباطی، فارس به جایگاهی که شایسته اش است می رسد.

وزیر ارتباطات توضیح داد: همین جا قرار می گذاریم روز 27 اردیبهشت ماه که روز جهانی ارتباطات است، با پوشش صد درصدی شبکه ارتباطی، جشن روز ارتباطات را در شیراز برگزار کنیم.

آذری جهرمی در ادامه گفت: یک خبر خوب هم برای مردم استان داریم و آن اینکه دیروز کلنگ احداث مرکز داده عظیم جنوب کشور در شیراز با سرمایه گذاری 1000 میلیارد تومانی همراه اول به زمین خورد. این مرکز داده 5 برابر عظیمتر از مرکز داده فعلی شیراز است که می تواند هم به مرکز اصلی فناوری اطلاعات کشور تبدیل خواهد شد و هم زیر ساخت های لازم برای کسب و کارهای حوزه اقتصاد دیجیتال را فراهم می نماید.

وزیر ارتباطات در پایان با بیان اینکه قطعا راه اندازی این مرکز داده به دوره استقرار ما بر نمی شود گفت: این مرکز داده کار عظیمی است که برای استان تاثیرگذار است و جدا از آن برای کل کشور هم مفید است.

آذری جهرمی، با اشاره به اهداف سفر خود به این استان گفت: شش ماه پیش برنامه فشرده ای را تنظیم نموده بودیم تا شرایط ارتباطی در شهرها و روستاهای استان فارس را بهبود ببخشیم.

وی اضافه نمود: بنا بود که تا پایان امسال این برنامه تنظیم شده را محقق کنیم. با این حال در آستانه سفر متوجه شدیم که هنوز اتصال 8 درصد روستاهای استان باقی مانده است تا پوشش ارتباطات در استان فارس صد درصدی شود. بنابراین جلسه افتتاح در سفر استان فارس را تبدیل به جلسه کنترل پروژه کردیم و کوشش می کنیم تا پوشش ارتباطات در سرتاسر استان فارس اعم از شهری و روستایی را تا اردیبهشت سال 1400 به صد در صد برسانیم.

وزیر ارتباطات در ادامه درباره اینکه 5G چه زمانی در استان فارس کاربردی می شود گفت: همین الان هم نسل پنجم ارتباطی در شیراز کاربردی و قابل استفاده است منتهی پوشش آن کامل نیست. اخیرا ایرانسل سایت 5G خود را در مجاورت ارگ تاریخی کریم خانی برای استفاده عمومی راه اندازی نموده است.

وی اضافه نمود: در برنامه توسعه نسل پنجم، همراه اول هم به زودی در محدوده باغ ارم سایت خود را به بهره برداری می رساند. همچنین تا پایان اردیبهشت ماه یکی از نمادهای استان فارس یعنی مجموعه تاریخی تخت جمشید و همچنین آرامگاه احمد بن موسی هم تحت پوشش نسل پنجم قرار می گیرند و شهروندان شیرازی می توانند از این خدمات استفاده نمایند.

آذری جهرمی در ادامه درباره اقداماتی که در سال جهش فراوری در استان فارس انجام گرفته است گفت: بعد از اینکه وزیر شدم خدمت مرحوم آقای ایمانی امام آدینه فقید استان فارس رسیدم. در آن ملاقات ایشان فرمودند: زمانی که نقشه صنعتی شدن ایران را طراحی کردند گفتند استان فارس قطب الکترونیک ایران شود. اما کل الکترونیک کشور به چین واگذار شد و فارس بدون صنعت باقی ماند. انصافا حرف بی راهی هم نبود.

وی اضافه نمود: یک زمانی شرکت کارخانجات مخابراتی ایران خیلی فعال بود و حتی تیم فوتبالی تحت عنوان کمای شیراز داشت. جدا از آن صنایع قطعات الکترونیک شیراز یا خود صاایران در مجموعه استان فارس، کارخانه های عظیمی بودند که صنعت الکترونیک در ایران را پیگیری می کردند اما این صنایع کم کم در استان رو به افول گذاشت.

وزیر ارتباطات ادامه داد: یکی از کارهای ما در این دوره بازیابی کارخانجات مخابراتی ایران (ITMC) با کوشش و همت مسوولان استانی بود. امروز یکی از عظیمترین کارخانه های نوآوری ایران در ITMC با دستور رئیس جمهوری افتتاح شده است. خود مجموعه ITMC به چرخه فراوری برگشته است و در حال کار در حوزه اینترنت اشیا و سنسورهای اینترنت اشیا فعالیت می نماید. صا ایران نیز در حال راه اندازی خط فراوری گوشی تلفن همراه است. به نظرم در سال جهش فراوری شرایط صنعت الکترونیک در استان فارس جهش خوبی پیدا نموده است.

وی توضیح داد: امیدوارم تفاهم ITMC و ایران خودرو برای فراوری قطعات الکترونیکی خودرو هم به پایان برسد تا این صنعت حرکت خوبی را شروع کند. بنابراین شیراز ظرفیت این را دارد که به قطب فراوریات اینترنت اشیا در ایران تبدیل شود.

آذری جهرمی در ادامه درباره تاثیر کرونا در استفاده از فضای مجازی در کشور گفت: سال گذشته همین موقع ها همه در خانه ها نشسته بودند و یکی از ابزارهای سرگرمی آنها نیز فضای مجازی بود. بنابراین ظرف مدت یک ماه میزان استفاده از ظرفیت شبکه دو برابر شد و سرعت اینترنت موبایل و شبکه خانگی افت کرد. مردم هم در خانه دائما از اینترنت استفاده می کردند پس هزینه هایشان افزایش پیدا کرد. همان موقع ما به منظور تشویق مردم به در خانه ماندن یک بسته 100 گیگی هدیه دادیم.

وی اضافه نمود: بنابراین فشار مضاعفی به بخش ارتباطات وارد شد اما با کار گروهی همکاران من شبکه ارتباطی را بهبود بخشیدیم. برای این منظور در ایام نوروز کل خانواده ارتباطات شبانه روز نداشتند تا بتواند ارتقا پانزده ماهه را ظرف مدت یک ماه انجام دهند.

وزیر ارتباطات ادامه داد: در انتهای فروردین ترافیک کاهش پیدا کرد و استفاده ترافیک از سرگرمی به آموزش منتقل شد. پس از این بود که مسائل تازه شروع شد. اولین مسئله این بود که در روستاها شاهد شکاف دیجیتال و شکاف عدالت آموزشی بودیم. بنابراین برای اتصال تمام روستاهای بالای 20 خانوار کار بسیار عظیمی شروع شد. یعنی تازه از افزایش ظرفیت شبکه فارغ شده بودیم که اتصال روستاها را شروع کردیم.

آذری جهرمی توضیح داد: بنابراین با سرعت بسیار بالایی اتصال تمامی روستاهای بالای 20 خانوار را به شبکه ارتباطی شروع کردیم به طوری که الان در بشاگرد به عنوان یکی از محروم ترین مناطق کشور، در حالی که آب آشامیدنی مناسب وجود ندارد اما اینترنت برقرار است و در حال حاضر تنها دو درصد جمعیت ایران به اینترنت دسترسی ندارند. این اتفاق کار بسیار عظیمی برای تحقق عدالت ارتباطی در کل کشور بود.

وی در ادامه با اشاره به برنامه های وزارت ارتباطات برای کاهش هزینه های استفاده از اینترنت نیز گفت: برای تقریبا 13 میلیون نفر از دانش آموزان کشور استفاده از شبکه شاد را رایگان کردیم، به یک میلیون معلم در سه مرحله اینترنت رایگان داده شد. به دانشجویان هم بسته های اینترنتی 60 گیگی هدیه داده شد. یعنی در کنار کوشش برای برقراری عدالت ارتباطی دغدغه کاهش هزینه های ارتباطی را داشتیم.

آذری جهرمی اضافه نمود: فقط در یک مورد دولت روزی یک و نیم میلیارد تومان یارانه برای استفاده دانش آموزان از شبکه شاد پرداخت می نماید. بنابراین نه تنها اینترنت را گران نکردیم بلکه برای بخش عظیمی از جمعیت کشور یعنی 18 میلیون نفر از مردم ایران، اینترنت را رایگان کردیم.

وزیر ارتباطات در انتهای این برنامه با تاکید بر اینکه سال 99 سال بسیار دشواری برای مردم ایران بود ضمن تقدیر از فداکاری های کادر درمان برای حفاظت از جان مردم ایران در این سال، ابراز امیدواری کرد با شروع سال 1400 سختی ها از بین برود و امید و نشاط به جامعه بازشود و سال نو سال گشایش باشد و در یک کلام نوروز سرشروع پیروزی باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ظرفیت بالای استان فارس در حوزه صنعت الکترونیکی تاکید نمود که شیراز می تواند به قطب فراوریات اینترنت اشیا تبدیل شود.امروز از این روستا پروژه های ارتباطات روستایی استان را افتتاح کنیم ولی چون مقداری شاهد عقب ماندگی در تکمیل پروژه ها بودیم از انجام این افتتاح صرف نظر کردیم .

وی اضافه نمود: اگر امروز این پروژه را افتتاح می کردیم، نگرانی وجود داشت که شاهد تاخیر بیشتری در تکمیل پروژها باشیم؛ به همین دلیل از آقای استاندار خواستیم تا به جای افتتاح، پروژه های باقی مانده را کنترل کنیم.

آذری جهرمی توضیح داد: همانطور که اینترنت روستای حسین آباد و سبز آباد یک ساعت پیش افتتاح شد باید نزدیک 270 روستای دیگر هم به شبکه ارتباطی متصل شوند تا ارتباطات روستایی در استان فارس 100 درصد شود.

وزیر ارتباطات در ادامه با تشکر از استاندار و مدیران استانی و تمامی دست اندرکاران توسعه ارتباطات روستایی استان فارس گفت: شش ماه پیش 62 درصد روستاهای استان به شبکه ارتباطی متصل شده بودند اما امروز بیش از 90 درصد روستاهای استان از نعمت ارتباطات پایدار برخوردار هستند.

وی در پایان گفت: امیدواریم اردیبهشت ماه سال 1400 جشن تکمیل پروژه های روستایی استان فارس را برگزار کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1277

به "آذری جهرمی: تنها دو درصد جمعیت ایران به اینترنت دسترسی ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذری جهرمی: تنها دو درصد جمعیت ایران به اینترنت دسترسی ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید