کشف یک کتیبه تاریخی سرقت شده در یزد

به گزارش دنیای راه راه، دستگیری سارقان و کشف کتیبه تاریخی اصفهان در یزد

در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر کشف کتیبه تاریخی اصفهانی در یزد توسط پلیس اعلام شد و سارقان این کتیبه هم توسط پلیس دستگیر شده اند. نیروهای یگان حفاظت ادره کل میراث فرهنگی خبر دستگیری سارقان این کتیبه را به خبرگزاری های رسمی کشور اعلام کردند و همچنین از ضبط کتیبه تاریخی اسلامی سرقت شده در شهرستان سمیرم هم نیز خبر دادند. با توجه به اهمیت این موضوع تیم خبری خبرنگاران گزارشی در مورد کشف کتیبه تاریخی اصفهان در یزد تهیه نموده است، که می توانید در ادامه از آن آگاه شوید.

کشف یک کتیبه تاریخی سرقت شده در یزد

مطابق با آنچه که درباره کشف کتیبه تاریخی اصفهان در یزد گفتیم، شهریور ماه سال 94 خبری مبنی بر سرقت کتیبه دوران اسلامی در شهرستان سمیرم در خبرگزاری های رسمی کشور مطرح شد. اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان اعلام نموده بود: این کتیبه تاریخی هیچ نوع خطوط یا نشانه مشخصی نداشته است و تنها تخته سنگی بیش نبوده است، اما در اوایل دهه 90 توسط اداره کل در کاوش های باستان شناسی کشف شد، که چون در دل کوه قرار داشت، عوامل طبیعی باعث فرسایش آن شده و خطوط آن خوانا نیست.

بعد از آنالیزِ خطوط مبهی که بر روی این کتیبه وجود داشته بر روی کتیبه، این نتیجه گیری به دست آمد که خطوط موجود به خط کوفی بوده و متعلق به سده های اولیه دوران اسلامی بوده است. در آن موقع یک متر مربع از این کتیبه سرقت شد. سارقان به صورت کاملا حرفه ای و با استفاده از تجهیزات و امکانات، این اثر تاریخی را که قرار بود در فهرست آثار ملی به ثبت برسد از کوه برش داده و به سرقت برده اند. این موضوع در متاسفانه با توجه به تمامی دلخراش بودنش اما رخ داده بوده است.

اما در 25 اسفند ماه سال 97 بعد از گذشت حدودا 3 سال روابط عمومی یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با انتشار خبری از کشف این کتیبه خبر داده است.

فرمانده یگان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سردار امیر رحمت الهی در شرح خبر کشف کتیبه تاریخی اصفهان گفت: به دنبال اخبار به دست آمده از همیاران میراث فرهنگی، مبنی بر ردیابی کتیبه سرقت شده قلعه سنگی شهرستان سمیرم در سال 94 و معرفی بعضی عاملان سرقت، موضوع در دستور کار نهاده شد و بلافاصله نیروهای یگان حفاظت استان اصفهان بعد از تحقیقات اولیه، هماهنگی های لازم را انجام دادند و با همکاری مراجع قضایی و انتظامی دو نفر از عاملان سرقت در شهرستان سمیرم را دستگیر کردند.

وی همچنین ادامه داد: پیرو اعتراف های اولیه ای که متهمان بر مبنای فروش این اثر تاریخی در استان یزد اعلام نمود نیروهای یگان حفاظت استان اصفهان با همراهی ماموران انتظامی در یزد، با توجه به تحقیقات گسترده ای که به محض شناسایی محل دقیق نگهداری کتیبه در عملیاتی غافلگیرانه این اثر تاریخی استان اصفهان را کشف و ضبط کردند و دیگر متهمان پرونده نیز دستگیر و به مرجع قضایی فرستاده شدند.

او شرح داد: به دنبال اعتراف اولیه متهمان مبنی بر فروش این اثر تاریخی در استان یزد، نیروهای یگان حفاظت استان اصفهان با همراهی ماموران انتظامی در یزد، با انجام تحقیقات گسترده و به محض شناسایی محل دقیق نگهداری کتیبه، در عملیاتی غافلگیرانه، این اثر تاریخی استان اصفهان را کشف و ضبط کردند و دیگر متهمان پرونده نیز دستگیر و به مرجع قضایی فرستاده شدند.

بنابر گفته کارشناسان باستان شناسی اصفهان، این کتیبه تاریخی قبل از اینکه به سرقت برود بر اثر قرار داشتن در معرض عوامل طبیعی در سال های گذشته به شدت آسیب دیده و متن هایی که بر روی آن قرار دارند نیز به صورت ناشیانه توسط سارقان این کتیبه با تعرض به این بنای تاریخی از بین رفته است. به اندازه ای که بعد از سرقت کتیبه، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اعلام نمود: کتیبه به سرقت رفته از قلعه سمیرم صرفا ارزش فرهنگی دارد و فاقد هرگونه ارزش مادی است.

منبع: الی گشت
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 670

به "کشف یک کتیبه تاریخی سرقت شده در یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک کتیبه تاریخی سرقت شده در یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید