کشنده ترین حیوان دنیا، پشه مسئول یک میلیون مرگ در سال!

به گزارش دنیای راه راه، تب دنگی یک مشکل جدی است و سالانه 400 میلیون نفر را آلوده می نماید و پس از یک بار ابتلا، احتمال عفونت مجدد هم وجود دارد. علائم آن شامل تب، حالت تهوع و بثورات پوستی است. در تعداد کمی از موارد ابتلا می تواند منجر به خونریزی داخلی یا حتی مرگ گردد.

کشنده ترین حیوان دنیا، پشه مسئول یک میلیون مرگ در سال!

همشهری آنلاین نوشت: پشه ها در واقع، آنها کشنده ترین حیوان دنیا هستند و بیماری های منتقل شده به وسیله پشه مسئول بیش از یک میلیون مرگ در سال است.

این فقط نیش آنها نیست که باید نگرانش باشیم. تحقیقات نو نشان می دهد که چگونه بزاق یک پشه حامل ویروس عمل تب دِنگی با ماده ای پر شده که ممکن است پاسخ سیستم ایمنی بدن ما را سرکوب کند و خطر عفونت را افزایش دهد.

به وسیله سه روش تجزیه و تحلیل جداگانه، دانشمندان نوع خاصی از RNA ویروسی یا پیغام رسان شیمیایی به نام sfRNA را در بزاق پشه آلوده شناسایی کردند که مکانیسم های دفاعی بدن انسان در برابر عفونت را سرکوب می نماید. این یافته ها دیدگاه های نوی درباره چگونگی مقابله با عفونت های ویروس دنگی از همان اولین نیش پشه ارائه می نمایند.

sfRNA در بخش های غشایی به نام وزیکول های خارج سلولی بارگذاری می گردد و آماده تحویل است. به گفته محققان، به نظر می رسد ویروس دنگی بیولوژی پشه ها را زیر و رو می نماید تا شانس بیشتری برای انتشار داشته باشد.

دنگی یک مشکل جدی است و سالانه 400 میلیون نفر را آلوده می نماید و پس از یک بار ابتلا، احتمال عفونت مجدد هم وجود دارد. علائم آن شامل تب، حالت تهوع و بثورات پوستی است. در تعداد کمی از موارد ابتلا می تواند منجر به خونریزی داخلی یا حتی مرگ گردد.

در حال حاضر هیچ راهی برای درمان این ویروس وجود ندارد و فقط به روش هایی می توان علائم بیماری را مدیریت کرد. در حالی که هنوز از ساخت دارو برای درمان تب دنگی فاصله داریم، دانش بیشتر از آن و نحوه انتشارش برای مبارزه با این ویروس لازم است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 30 فروردین 1402 بروزرسانی: 30 فروردین 1402 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1958

به "کشنده ترین حیوان دنیا، پشه مسئول یک میلیون مرگ در سال!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشنده ترین حیوان دنیا، پشه مسئول یک میلیون مرگ در سال!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید