گردشگری ایران 72درصد رشد منفی داشته است

به گزارش دنیای راه راه، بحران جهانی شیوع ویروس کرونا، صنعت گردشگری بین المللی را با پرچالش ترین سال ممکن روبه رو کرده و فرایند افزایشی آمار مبتلایان در بیشتر نقاط جهان و محدویت های سفر ناشی از آن موجب شده این صنعت پرسود و تاثیرگذار در اقتصاد جهانی در هشت ماه نخست سال 2020 با متوسط رشد منفی 70درصد در سطح جهان همراه شود.

گردشگری ایران 72درصد رشد منفی داشته است

طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری (WTO)، در ماه ژانویه که همزمان با آغاز بحران کرونا بود، گردشگری جهان تنها رشد منفی یک درصد را در مقایسه با سال گذشته آن به ثبت رساند اما به تدریج سایه کرونا بر گردشگری جهان سنگین تر شده و در ماه فوریه و مارس این سیر نزولی به منفی 16 و منفی 65درصد می رسد و در ماه های آوریل و می نیز رکورد رشد منفی 97درصدی ثبت شده است. صنعت گردشگری بین الملل در ماه های ژوئن، جولای و اوت نیز به ترتیب رشد منفی 91، 81 و 79درصد را نشان می دهد.

صنعت گردشگری ایران نیز تحت تاثیر این بحران جهانی با شرایط سخت مشابهی دست و پنجه نرم می کند و بر اساس آمار منتشرشده، متوسط رشد این صنعت در ایران طی هشت ماه نخست سال جاری میلادی، منفی 72درصد برآورده شده است.

در سه ماه نخست 2020 (ژانویه، فوریه، مارس)، گردشگری ایران به ترتیب رشد منفی 90، 92 و 94 درصد را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته آن ثبت کرده و این رشد منفی در ماه آوریل و می با منفی 96 و 97 درصد به اوج خود می رسد. در ماه ژوئن نیز منفی 84 درصد ثبت می شود. اما نکته جالب توجه در آمار منتشرشده از سوی سازمان جهانی شیب تند بهبود شرایط گردشگری ایران در دو ماه اخیر است به طوری که این رشد در جولای و اوت به منفی 35 درصد رسیده است.

ایسنا نوشت، مقایسه نمودارهای شرایط گردشگری جهانی و ایران حاکی از آن است که رشد منفی ورود گردشگران بین المللی به ایران در دو ماه گذشته با شیب تندتری در مقایسه با مقیاس جهانی رو به بهبود است و باید منتظر ماند و دید چه آینده ای در انتظار ویروس کرونا، ساکنان جهان و صنعت گردشگری در ماه های آینده خواهد بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1047

به "گردشگری ایران 72درصد رشد منفی داشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری ایران 72درصد رشد منفی داشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید