2 سم پرخطر حذف شد ، اکثر سموم وارداتی به چین اختصاص دارد

به گزارش دنیای راه راه، سرافرازی گفت: طی یک سال گذشته کوشش سازمان حفظ نباتات منجر به حذف 2 سم پر خطر دیازینون و بوتاکلر و جایگزینی آن ها با سم های کم خطر شده است.

2 سم پرخطر حذف شد ، اکثر سموم وارداتی به چین اختصاص دارد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار ، علیمراد سرافرازی معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور در نشست خبری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران رویکرد سازمان حفظ نباتات را جایگزینی سموم پرخطر با سموم کم خطر اظهار داشت و گفت: طی یک سال گذشته کوشش سازمان حفظ نباتات منجر به حذف 2 سم پر خطر دیازینون و بوتاکلر و جایگزینی آن ها با سم های کم خطر شده است.

وی توسعه استفاده از عوامل بیولوژیک برای مبارزه با آفات را یکی دیگر از عوامل برگزاری نمایشگاه اظهار داشت.

سرافرازی با تاکید بر اینکه برای توسعه استفاده از عوامل بیولوژیک تسهیلاتی برای بخش خصوصی در نظر گرفته ایم، اعلام کرد: سازمان حفظ نباتات شرایطی را فراهم نموده که ثبت عوامل بیولوژیک بسیار آسان تر از سموم شیمیایی باشد، ضمن اینکه کارشناسان این سازمان در خدمت بخش خصوصی برای مشاوره فنی خواهند بود.

معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور از راه اندازی مرکز بزرگ فراوری عوامل بیولوژیک مختص گلخانه در آینده نزدیک اطلاع داد و گفت: در این مرکز شناسی عوامل بیولوژیک و فراوری آن انجام خواهد شد چرا که یکی از مهمترین دغدغه های امروز ما باقی مانده سموم شیمیایی در محصولات گلخانه ای است.

این مقام مسئول ادامه داد: آمارها حاکی از آن است که ظرف یکسال گذشته بیش از 20 درصد استفاده از عوامل بیولوژیک توسط گلخانه داران افزایش یافته که این امر بیانگر استقبال خوب گلخانه داران برای جایگزینی سموم شیمیایی با عوامل کم خطر است.

به گفته وی، ما برای تسهیل در تامین احتیاج کشور به سموم کشاورزی از انجمن کنترل مواد شیمیای چین دعوت نموده ایم تا به اینجا بیایند چرا که بیشترین تعاملات ما برای واردات سموم با چین است.

سرافرازی با اشاره به اینکه سال جاری دو کارگاه آموزشی به منظور آشنایی بیشتر شرکت های واردنماینده سموم با مسائل روز برگزار نموده ایم، گفت: یکی از پیشنهادات ما این است که در نمایشگاه های تخصصی واردنمایندگان از کشاورزان نمونه برای حضور در این نمایشگاه ها دعوت نمایند چرا که کشاورزان نمونه نقش ویژه ای در انتقال دانش و آگاهی سایر بهره برداران دارند، به عبارت دیگر کشاورزان نمونه پل ارتباطی بین دولت، بخش خصوصی و 4 میلیون و 30 هزار بهره بردار کشور هستند.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه سهم استفاده از عوامل بیولوژیک در قیاس با آفت کش ها کمتر است، افزود: تاکید ما به ویژه برای استفاده از این سموم در فضای گلخانه بوده و کشاورزان نیز از آن استقبال نموده اند.

وی ادامه داد: به ویژه در محصولات صادراتی از جمله گوجه فرنگی، خیار و فلفل که در گلخانه فراوری می گردد تاکید داریم از عوامل بیولوژیک برای کنترل آفات استفاده گردد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه پروژه ای در این زمینه طراحی شده است، شرح داد: قرار است با تاکید بر عوامل بیولوژیک داخلی مرکز بزرگی را با همکاری بخش خصوصی راه اندازی کنیم که در این مرکز عوامل بیولوژیک داخلی تکثیر و در اختیار گلخانه داران قرار داده می گردد.

به گفته سرافرازی در یک سال گذشته استفاده از عوامل بیولوژیک در کشور 20 درصد افزایش داشته است.

معاون فنی سازمان حفظ نباتات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی گفت: این مساله به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مربوط است اما بحثی که وجود دارد، یکی مصرف آفت کش بد و دیگری مصرف بد آفت کش هاست. یکی از وظایف سازمان حفظ نباتات نظارت بر کیفیت آفت کش هاست که در تمام جهت فرآیند ثبت این کار انجام می گردد.

این مقام مسئول با بیان اینکه 85 درصد آفت کش ها در داخل کشور فراوری می گردد، گفت: بخشی از مواد اولیه و تکنیکال این آفت کش ها وارد و در داخل فرموله می گردد و مابقی نیز به وسیله واردات تأمین می گردد.

وی افزود: جز بذر سبزی خوردن و بخشی از سبزی خورشتی، مابقی بذرها به وسیله واردات تأمین می گردد.

در ادامه این نشست، هاشمی عضو هیأت مدیره انجمن واردنمایندگان بذر با اشاره به اینکه بذر مهمترین قسمت فراوری در بخش کشاورزی است، گفت: بذرهایی که جدیداً وارد کشور می شوند، عملکرد بالایی دارند به طوری که هم احتیاج داخل را تأمین می نمایند و هم می توانیم بخشی از محصول را صادر کنیم.

وی با اشاره به اینکه سالیانه 120 میلیون دلار صرف واردات بذر می گردد، گفت: در ازای این مساله چندین میلیارد دلار محصول کشاورزی از کشور صادر می کنیم.

در ادامه این نشست مهدی حسینی یزدی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی واردنمایندگان سم و کود اظهار کرد: تاکنون 6 دوره نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی برگزار شده و در تمام این ادوار سعی شده است که با فراهم کردن وسایل مناسب برند های معتبر داخلی و بین المللی بروزترین نهاده های مورد احتیاج دام که در ارتقای سطح کمی و کیفی محصولات سالم تاثیرگذار هستند در معرض دید و انتخاب کشاورزان قرار گیرد.

وی افزود: این نمایشگاه فرصتی را در اختیار کشاورزان قرار می دهد تا انواع آفت کش ها، علف کش، کود و بذر باکیفیت را شناسایی و تامین نمایند.

حسینی یزدی تعداد شرکت نمایندگان حاضر در این نمایشگا ه را 75 شرکت داخلی و 12 شرکت خارجی عنوان نمود.

به گفته وی، شرکت های خارجی و داخلی بیش از 300 برند مختلف از کشور های اروپایی، چین، هند، ژاپن و ... در این نمایشگاه عرضه می نمایند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی واردنمایندگان سم و کود در ادامه از ایجاد کمپین دانش جهانی برای کشاورزی ایران اطلاع داد و گفت: از آنجا که حفاظت از محیط زیست و فراوری محصولات نهایی سالم حق طبیعی هر ایرانی نه مصرف نماینده است تصمیم بر آن گرفته شد که ایجاد کمپین دانش جهانی برای کشاورزی ایران را در دستور کار قرار دهیم.

حسینی یزدی افزود: اطلاع رسانی این کمپین در حاشیه نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران انجام خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه برنامه های جانبی دیگری برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده است، افزود: نشست آموزشی با حضور کارشناسان سازمان حفظ و نباتات، برگزاری فسیتوال نوآوری صنعت کشاورزی، حضور استارت آپ های صنعت کشاورزی، نشست آموزشی گمرک و امور بازرگانی از دیگر برنامه های جانبی هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران است.

این گزارش می افزاید: هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران با شعار دانش جهانی برای کشاورزی ایران از 17 تا 20 دی ماه برگزار می گردد و در این نمایشگاه 75 شرکت داخلی و 12 شرکت خارجی ثبت نام نموده اند و حضور دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 307

به "2 سم پرخطر حذف شد ، اکثر سموم وارداتی به چین اختصاص دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 سم پرخطر حذف شد ، اکثر سموم وارداتی به چین اختصاص دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید