آتش بس در مرحله دوم طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ واقع شده است

به گزارش دنیای راه راه، معاون وزیر خارجه با بیان اینکه برقراری آتش بس در مرحله دوم طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ واقع شده است، گفت: خیلی دقت کردیم که در تبیین این پیشنهاد واقعیت صحنه درگیری و اهداف هر دو طرف را در نظر بگیریم و به شکلی آن را طراحی کنیم که قابل پذیرش باشد.

آتش بس در مرحله دوم طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ واقع شده است

جهت دریافت خدمات ویلای یک طبقه مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عباس عراقچی فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران برای حل مناقشه قره باغ که به منظور معرفی این طرح به کشور های درگیر و همچنین کشور های تاثیرگذار در سفر منطقه ای حضور دارد، روز پنجشنبه در دومین مقصد این سفر رایزنی هایی را در مسکو داشت و با خبرگزاری ریانووستی مصاحبه کرد.

عراقچی درباره ابتکار تهران برای دستیابی به صلح در قره باغ و اینکه آیا این به معنای تشکیل فرمت جدید مذاکره ای برای حل و فصل در قره باغ با کشور هایی که شما به آن ها سفر می کنید، است؟ اعلام کرد: مهمترین ویژگی طرح ایران در این است که یک رویکرد منطقه ای دارد و به وسیله یک رویکرد منطقه ای و با مشارکت کشور هایی که در منطقه تاثیرگذار هستند با این بحران مبارزه و مواجهه بکنیم. طبیعتا روسیه از مهمترین این کشور ها است و همینطور ترکیه.

وی اضافه کرد: ویژگی دوم آن واقع بینی آن است و توجه به واقعیات. همانطور که می دانید تا به امروز سه دور آتش بس در قره باغ برقرار شده که شکست خورده است. به نظرم یکی از دلایلش این است که واقعیت منطقه و واقعیات میدانی در آن لحاظ نشده است. طرح جمهوری اسلامی ایران در واقعیت آتش بس را به مرحله دوم می برد و در قدم اول بر یکسری اصول تاکید می نماید و از کشور های درگیر می خواهد که آن ها هم پایبندی خودشان را ثابت نموده و عملا آن را نشان دهند و به آن احترام بگذارند.

معاون وزیر خارجه اعلام کرد: این اصول شامل اصول پذیرفته شده بین المللی به علاوه یکسری اصول خاص که مربوط به این بحران می گردد که شامل انتها اشغال، احترام به تمامیت ارضی، احترام به حاکمیتها، اصل تغییر ناپذیری مرز ها که خیلی مهم می باشد، احترام به حقوق اقلیت ها، احترام به حقوق بشردوستانه، عدم حمله به مراکز و افراد غیر نظامی، بازگشت آوارگان و اصولی از این دست که مورد پذیرش بین المللی قرار گرفته است. بر پایه این اصول است که می بایست مذاکرات شکل گیرد و حتی آتش بس نیز بر پایه این اصول شکل گیرد.

این دپیلمات ارشد ایرانی یادآور شد: ما خیلی دقت کردیم که در تبیین این پیشنهاد واقعیت صحنه درگیری را در نظر بگیریم، اهداف هر دو طرف را نظر بگیریم، هم آذربایجان و هم ارمنستان و به شکلی آن را طراحی کنیم که قابل پذیرش باشد، کشور های تاثیرگذار منطقه در آن حضور و مشارکت داشته باشند و امیدوار هستیم که این طرح بتواند راهی را برای صلح پایدار در منطقه قره باغ ایجاد کند.

وی متذکر شد: البته کار به این راحتی نیست و مسائل عدیده ای وجود دارد و دخالت هایی از خارج از منطقه و توسط کسانی وجود دارد که چندان تمایلی به صلح در این منطقه ندارند.

عراقچی اعلام کرد: کوشش ها و ابتکار جمهوری اسلامی ایران نافی سایر ابتکارات و کوشش ها برای حل و فصل این مناقشه نیست، اما ما معتقدیم بحران های منطقه ای راهکار منطقه ای دارند.

فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که آیا واقعا ایران آماده است در حل و فصل قره باغ میانجگیری کند؟ آیا شما این مسئله را با رودنکو معاون وزیر خارجه روسیه در میان گذاشتید؟ بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع و روابط خوبی که جمهوری اسلامی ایران با هر دو کشور ارمنستان و آذربایجان دارد و همچنین شرایط و حساسیت های خاص این منطقه، ایران به طور جدی همیشه آمادگی خود را برای برای برقراری آتش بس، شروع مصاحبه و استقرار صلح و آرامش اعلام نموده است. در مصاحبه هایی که در این سفری که به آذربایجان انجام شد و در مسکو، ایروان و آنکارا ابتکار و طرح جمهوری اسلامی ایران که مبتنی بر سازو کار های منطقه ای است را با مقامات عالی این کشور ها مطرح و مورد مصاحبه قرار خواهیم داد.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که چه قدم های مشخصی را ایران در راستای تشدید تنش نظامی در کنار مرزهایش برخواهد داشت؟ آیا ایران با در نظر داشتن اینکه چندی پیش پهپاد منهدم شده در خاک ایران فرود آمد، مرزهایش با آذربایجان و ارمنستان را با سیستم های ضد هوایی تقویت خواهد نمود؟ و اگر پاسخ مثبت است (یعنی ایران در نظر دارد استقرار سیستم های ضد هوایی را تقویت کند) آیا این کشور مذاکراتی را با روسیه در مورد خرید سیستم های S-400 صورت خواهد داد و یا سیستم های فراوری داخلی باور-373 را به کار خواهد گرفت؟ بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شروع این درگیری ها به دلیل همجواری با کشور های آذربایجان و ارمنستان اوضاع را مورد رصد قرار داده و اقدامات و تمهیدات لازم را به مورد اجرا گذاشته است.

وی گفت: ایران از توان دفاعی و نظامی خوبی برخوردار است و سیستم ها و تجهیزات نظامی بومی کشورمان از قابلیت های بالایی برخوردار می باشند. قطعا در هر کجا که احساس احتیاج گردد برای تامین و تهیه احتیاجهایمان اقدام خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 970

به "آتش بس در مرحله دوم طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ واقع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش بس در مرحله دوم طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ واقع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید