با این نوشیدنی کلسترول بد خون را کاهش دهید

به گزارش دنیای راه راه، مطالعات نو مبتنی بر شواهد ژنتیکی، تأثیر نوشیدن شیر بر بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 را نشان می دهد. بر این اساس گفته می گردد نوشیدن شیر می تواند کلسترول بد خون را کاهش دهد.

با این نوشیدنی کلسترول بد خون را کاهش دهید

به گزارش خبرنگاران، نتایج یک مطالعه بزرگ روی 2 میلیون نفر نشان داد، مصرف زیاد شیر باعث افزایش سطح کلسترول نمی گردد. در این پژوهش تعیین شد، کسانی که هر روز شیر می نوشیدند، سطح کلسترول بد یا LDL کمتری نسبت به افرادی که شیر نمی نوشیدند، داشتند.

علاوه بر این، تعیین شد مصرف بیشتر شیر با کاهش 14 درصدی خطر بیماری عروق کرونر قلب و 11 درصدی کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه بود. این موضوع در حالی است که بر اساس باورهای عامیانه، افزایش مصرف لبنیات پرچرب به علت داشتن چربی اشباع شده ممکن است اثرات منفی بر سلامت قلب و عروق داشته باشد. با این حال، نتایج چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف شیر و محصولات لبنی کم چرب منجر به کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می گردد.

این مطالعه با استفاده از رویکرد ژنتیکی با نگاهی به نوع ژن لاکتاز، تأثیر مصرف شیر بر ریسک متابولیک قلبی (عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت) را آنالیز کرد. لاکتاز یک آنزیم گوارشی است که لاکتوز، قند موجود در شیر و فرآورده های شیر را تجزیه می نماید.

محققان طی مطالعات خود دریافتند: افرادی که مقادیر بیشتری شیر می نوشند دارای تنوع ژنتیکی هستند که لاکتوز را هضم می نماید.

پروفسور ویمال کارانی، نویسنده ارشد این مطالعه، در رابطه با موضوع فوق گفت: ما متوجه شدیم که در میان شرکت کنندگان با تنوع ژنتیکی که شیر بیشتری مصرف می کردند، سطوح پایین تری از کلسترول خوب و بد داشتند. ما بعلاوه دریافتیم خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب در افرادی که دارای تنوع ژنتیکی هستند، به طور قابل توجهی کمتر است.

همه اینها نشان می دهد که کاهش مصرف شیر ممکن است برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی ضروری نباشد. دلایلی که مصرف زیاد شیر می تواند سطح کلسترول را کاهش دهد ممکن است به موارد زیر مرتبط باشد:

کلسیم و لاکتوز موجود در شیر بر متابولیسم چربی تأثیر می گذارد. در مقایسه با سایر غذاهای لبنی، شیر کم چربی است.

دریافت کلسیم از غذاهایی مانند شیر باعث افزایش دفع اسیدهای صفراوی شده و در نتیجه باعث فراوری اسیدهای صفراوی به وسیله کلسترول کبدی می گردد و در نتیجه این فرآیند منجر به کاهش سطح کلسترول می گردد.

تخمیر میکروبی کربوهیدرات های غیرقابل هضم مانند لاکتوز در روده می تواند بر فراوری کلسترول تأثیر بگذارد و باعث کاهش سطح کلسترول گردد. دکتر ویمال کارانیس دستیار ارشد این مطالعات در رابطه با موضوعات فوق می گوید:

مطالعه ما مطمئناً نشان می دهد که مصرف شیر موضوع مهمی برای خطر بیماری های قلبی عروقی نیست، حتی اگر افزایش اندکی در شاخص توده بدنی و چربی بدن در بین مصرف کنندگان شیر مشاهده گردد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که تعیین نیست آیا محتوای چربی موجود در لبنیات است که در کاهش سطح کلسترول نقش دارد یا این موضوع به علت یک عامل ناشناخته رخ می دهد. به طور کلی کلسیم و لاکتوز موجود در شیر بر متابولیسم چربی تأثیر می گذارد.

منبع: سیناپرس

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 دی 1401 بروزرسانی: 5 دی 1401 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1906

به "با این نوشیدنی کلسترول بد خون را کاهش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این نوشیدنی کلسترول بد خون را کاهش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید