بیماری هایی که باعث بی خوابی می شوند

به گزارش دنیای راه راه، بی خوابی، یک مشکل خواب شایع است که بر توانایی شما برای به خواب رفتن یا در خواب ماندن تأثیر منفی می گذارد. بی خوابی می تواند به وسیله عوامل مختلفی ایجاد گردد. بیماری های بسیاری وجود دارند که باعث بی خوابی می شوند، اغلب به این دلیل که علائم آن مسائل در خواب اختلال ایجاد می نمایند. علاوه بر این، داروهایی که برای بعضی از مسائل سلامتی تجویز می شوند نیز با بی خوابی مرتبط دانسته شده اند.

بیماری هایی که باعث بی خوابی می شوند

دیابت

دیابت یک مشکل سلامتی است که به خاطر نشانه ها و علائمش می تواند باعث بی خوابی گردد. اگر دیابت دارید، احتمالا دچار تکرر ادرار می شوید و باید دائما به دستشویی بروید. این مسأله می تواند شما را در شب بیدار کند و اجازه ندهد که به خواب تان ادامه دهید. یک راه برای جلوگیری از این مسأله، آن است که همواره درست قبل از خواب به دستشویی بروید. اگر با وجود میزان کمی ادرار در مثانه تان بخوابید، احتمالا در وسط شب مجبور می شوید برای دفع ادرار از خواب بیدار شوید. به علاوه شما باید 2 تا 3 ساعت قبل از رفتن به رختخواب از نوشیدن مایعات اجتناب نمایید.

درد مزمندسته دیگری از بیماری ها که با بیدار کردن شما در وسط شب باعث بی خوابی می شوند، بیماری هایی هستند که درد مزمن ایجاد می نمایند. برخی از اینها عبارتند از آرتریت، فیبرومیالژیا و … . درد مزمن در وهله اول به خواب رفتن را برای شما سخت می سازد و اغلب باعث می گردد در طول عود درد در شب از خواب بیدار شوید. متأسفانه بسته به نوع دردی که از آن رنج می برید، معمولا هیچ راه آسانی برای جلوگیری از این عودها وجود ندارد. یک راه چاره ممکن، آن است که درست قبل از خواب از یک داروی مسکن که برای تان تجویز شده است، استفاده نمایید تا با تسکین دردتان به شما اجازه دهد خواب راحت تری داشته باشید.

ریفلاکس اسیدریفلاکس اسید، مشکل دیگری است که می تواند به دلیل درد شدید، شما را در وسط شب از خواب بیدار کند. زمان اوج بدن شما برای فراوری اسید از 10 شب تا 2 صبح است. این بدان معناست که اگر بسیار نزدیک به زمان خواب تان غذا بخورید، غالبا در هنگام خواب دچار ریفلاکس اسید خواهید شد. اگر حس سوزش ناشی از ریفلاکس اسید، بسیار شدید باشد، می تواند شما را از خواب بیدار نموده و باعث بی خوابی گردد. برای جلوگیری از این شرایط، نزدیک زمان خواب تان از وعده های غذایی سنگین استفاده نکنید.1

اختلالات تیروئیدهم کم کاری و هم پرکاری تیروئید منجر به بروز مسائل مزمن در خواب می شوند. غده تیروئید هورمون هایی فراوری می نماید که سوخت و ساز بدن را تنظیم می نمایند و تأثیر گسترده ای بر سیستم های بدن دارند، از عملکرد مغز و اشتها و خلق و خو گرفته تا سطح انرژی و خواب.

بی خوابی یکی از نشانه های پرکاری تیروئید است. تیروئید پرکار می تواند خوابیدن را سخت کند. دیگر نشانه های پرکاری تیروئید عبارتنداز تپش قلب، لرزش دست، افزایش تعریق، ضعف عضلانی، اضطراب و زودرنجی.

کم کاری تیروئید هم می تواند باعث بروز مسائلی در خواب مثل بیدار شدن های مکرر گردد. دیگر نشانه های کم کاری تیروئید عبارتند از: احساس خستگی، افسردگی، سختی در تمرکز، خشکی پوست و احساس سرما.

یک تست خون ساده می تواند سطح تیروئید در بدن تان را معین کند، بنابراین اگر دچار مسائلی در خواب خود شده اید و دیگر نشانه های مربوط به تیروئید را هم دارید به پزشک مراجعه کنید.

سندروم پای بی قرارسندروم پای بی قرار یکی از انواع اختلالات خواب است که عموما به درستی تشخیص داده نمی گردد و باعث احساس ناخوشایند سوزش یا خارش، خزیدن یا کشش در پا ها می گردد. افراد مبتلا به این سندروم احساس می نمایند برای برطرف این حس های ناخوشایند باید پاهایشان را حرکت بدهند. نشانه های این سندروم معمولا در هنگام شب تشدید می گردد، در نتیجه این افراد نمی توانند بخوابند. تحقیقات نشان می دهد دو سوم افراد مبتلا به این سندروم در خواب خود دچار مشکل هستند. کمبود خواب مزمن ناشی از این سندروم باعث بروز خستگی می گردد و فرد به سختی می تواند برترین عملکردش را داشته باشد. حس های ناخوشایند ناشی از این سندروم در زمان نشستن یا دراز کشیدن بروز پیدا نموده و استراحت در هنگام روز یا شب را سخت می نمایند.

اگر این حس های ناخوشایند را در پا های خود دارید به پزشک مراجعه کنید.

اختلال وقفه تنفسی در خوابخستگی مزمن یکی از نشانه های اختلال وقفه تنفسی در خواب است. حتی اگر فکر می کنید خواب خوبی دارید هم این اختلال می تواند شما را از یک استراحت واقعی محروم کند. نشانه های این اختلال عبارتند از: سردرد و خشکی دهان در هنگام صبح، سختی در تمرکز و فراموشکاری، افسردگی، نوسانات خلقی و زودرنجی. تحقیقات نشان می دهد عمده کسانی که دچار بی خوابی هستند، دست کم نوع خفیفی از این اختلال را دارند. این افراد در هنگام خواب، گهگاه شکل سطحی یا منقطعی از تنفس را تجربه می نمایند. این مسأله می تواند باعث سبک شدن خواب و بیداری های مختصر در فرد گردد که در نتیجه آن شخص در طول روز احساس خستگی می نماید. بسیاری از چنین افرادی از مشکل خود بی خبرند و همسر یا دیگر اعضای خانواده آن هامتوجه این مشکل در آن ها می شوند. خروپف های بلند، تنفس منقطع یا ایجاد صدا های خفه، نشانه های شایع این اختلال هستند.

روش های مؤثری برای درمان این اختلال وجود دارد، بنابراین اگر خروپف می کنید و دچار مسائل مزمنی در خواب خود هستید، به پزشک مراجعه کنید.

تشویشطبق تحقیقات، کسانی که دچار بی خوابی هستند احتمال وجود اختلالات اضطرابی در آن ها هفده برابر بیشتر است. وقتی بدن وارد حالت جنگ یا گریز (واکنش اولیه و غریزی بدن در برابر یک تهدید یا حمله برای نجات جان ما) می گردد، سیستم عصبی بدن در حالت آماده باش قرار می گیرد، هورمون های اضطراب در بدن سرازیر می شوند، عضلات منقبض می شوند، ضربان قلب بالا می رود و خوابیدن سخت می گردد. تشویش مزمن شامل نگرانی ها و ترس هایی می گردد که دائمی هستند و در فکر شخص بزرگ نمایی شده اند. تشویش دائمی می تواند در عملکرد طبیعی فرد اختلال ایجاد کند و مانع از داشتن یک خواب مناسب گردد. در این حالت، افکار ناخوانده ای به فکر فرد هجوم می آورند که اجازه خوابیدن را به او نمی دهند. در اغلب موارد این افراد زودتر از خواب بیدار می شوند و بعد از خواب شبانه هم احساس خستگی می نمایند.

اختلالات اضطرابی شایع ترین نوع مسائل روحی هستند. اگر نگرانی یا هجوم افکار رقابتی بیشتر از دو هفته است که بی خواب تان نموده، به پزشک مراجعه کنید.

آلرژیتحقیقات نشان می دهد کسانی که دچار انواع شایع آلرژی هستند احتمال بی خوابی در آن ها دو برابر بیشتر است. نشانه های آلرژی یعنی گرفتگی بینی، سرفه، عطسه و خارش و آبریزش چشم ها، خوابیدن را سخت می نماید که نتیجه آن خوابی نامناسب و منقطع است و فرد هنگام صبح همچنان احساس خستگی می نماید. برخی نشانه های خیشومی آلرژی خطر خروپف و بروز اختلال وقفه تنفسی در خواب را افزایش می دهد. عوامل یروز آلرژی در خود را بشناسید، اتاق خواب تان را تمیز نگه دارید و همواره از ملافه های تمیز بهره ببرید تا عوامل آلرژی زا را در محیط خواب خود کم کنید.

اگر نشانه های آلرژی باعث بروز مسائلی در خواب شما شده اند به پزشک مراجعه کنید.2

افسردگیبی خوابی ممکن است از عوارض بیماری های روانی مانند افسردگی باشد. جدال های روحی و روانی خوابیدن را سخت می نمایند. خودِ بی خوابی، تغییراتی در روان ایجاد می نماید و تحولات هورمونی و فیزیولوژیکی می تواند هم زمان مسائل روانی و بی خوابی به وجود آورد.

اختلالات خواب ممکن است بیانگر علامتی از افسردگی باشد. احتمال بی خوابی شدید در بیماران مبتلا به افسردگی شدید، بسیار بیشتر است. مطالعات نشان داده است که بی خوابی حتی می تواند علائم افسردگی را بدتر کند.

باید بدانید که علائم افسردگی (مانند بی انرژی بودن، بی انگیزه و بی اشتیاق بودن، احساس اندوه یا ناامیدی) و بی خوابی می تواند به هم ربط داشته باشد و یک علامت، سایر علامت ها را تشدید کند. خوشبختانه هر دو قابل درمان است و فرقی نمی نماید کدام سبب دیگری شده است.

مسائل عصبیمسائلی که روی مغز اثر می گذارند، شامل اختلالات تخریب عصبی و رشد عصبی، می توانند با افزایش خطر بی خوابی مرتبط باشند.

اختلالات تخریب عصبی یا نورودژنراتیو (neurodegenerative) مانند زوال عقل و آلزایمر می توانند ساعت زیستی فرد و درک او از نشانه های روز را (که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می نماید) به هم بریزد. گیجی و سردرگمی شبانه نیز می تواند کیفیت خواب را بیشتر کاهش دهد.

اختلالات رشدی - عصبی (Neurodevelopmental disorders) مانند اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) موجب بیش انگیختگی می شوند و فرد نمی تواند به مقدار ای که احتیاج دارد بخوابد. در بچه ها مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (Autism Spectrum Disorder - ASD) بروز مسائل خواب رایج است و ممکن است تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند.

داروهاگاهی دلیل بی خوابی عوارض جانبی داروهایی است که مصرف می کنیم. برای نمونه می توان به داروهای فشار خون، ضدآسم و ضدافسردگی اشاره نمود. برخی از داروها نیز موجب خواب آلودگی در روز می شوند و این خواب آلودگی در روز برنامه خواب فرد را به هم می ریزد.

البته فقط مصرف داروها منجر به اختلال در خواب نمی گردد و گاهی توقف مصرف دارو نیز موجب می گردد که ترک مصرف دارو یا سایر جنبه های واکنش بدن مسائلی را برای خواب ایجاد کند.3

پی نوشت:

1.www.rastineh.com

2.www.yjc.ir

3.www.chetor.com

منبع: راسخون
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1593

به "بیماری هایی که باعث بی خوابی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری هایی که باعث بی خوابی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید