تظاهرات گسترده علیه دولت برزیل، اعزام ارتش برای کمک به مهار آتش سوزیِ آمازون

به گزارش دنیای راه راه، در پی نقدها بین المللی و تهدید دولت برزیل به تحریم، رئیس جمهور این کشور از ارتش خود خواست تا برای کمک به مهار آتش سوزی گسترده در جنگل های آمازون وارد عمل شوند.

تظاهرات گسترده علیه دولت برزیل، اعزام ارتش برای کمک به مهار آتش سوزیِ آمازون

به گزارش گروه بین الملل دنیای راه راه، ژائیر بولسانارو رئیس جمهور برزیل به نیروهای مسلح این کشور دستور داد برای کمک به مهار چندین آتش سوزی بی سابقه در جنگل های آمازون وارد عمل شوند.

شبکه بی بی سی گزارش کرد، طبق حکم رئیس جمهور برزیل، نظامیان این کشور مجوز استقرار در ذخایر طبیعت، زمین های بومی و مناطق مرزی منطقه را دریافت کردند.

بولسانارو ضمن انتقاد از واکنش کشورهای دیگر تأکید کرد که آتش سوزی نمی تواند بعنوان بهانه ای برای تحریم یک کشور مورد استفاده قرار گیرد.

اقدام اخیر برزیل در استقرار نظامیان برای کمک به مهار آتش سوزی جنگل های آمازون بعد از آن صورت گرفت که فرانسه و ایرلند هشدار دادند تا زمانیکه برزیل، اقداماتی را برای مهار شعله های آتش در آمازون انجام ندهد، قراردادهای بزرگ تجاری با این کشور آمریکای جنوبی را مورد تأیید قرار نخواهند داد.

بر اساس این گزارش، بسکمک بر این باورند که این آتش سوزی های گسترده به صورت عمدی آغاز شده است و انگشت ظن به سوی کشاورزانی است که احتمالاً از این آتش سوزی منفعت کسب می کنند و می توانند به زمین های بیشتری دست پیدا کنند.

بی بی سی ادامه داد، بولسانارو از پاکسازی مناطقی از آمازون برای کشاورزی و استخراج معادن حمایت کرده است و با انتقاد شدید کارشناسان و فعالان محیط زیست روبرو شده است که می گویند دولت وی چراغ سبزی را برای تخریب جنگل های انبوه نشان داده است.

گزارش ها حاکی از آن است که بولسانارو همچنین با تحریم های احتمالی جامعه بین الملل روبرو است و پیش از این وزیر دارایی فنلاند، از اتحادیه اروپا درخواست کرده است که مسئله تحریم واردات گوشت برزیلی را مورد بررسی قرار دهد.

با اینحال، رئیس جمهور برزیل در یک سخنرانی تلویزیونی شرح داد که آتش سوزی جنگل یک امر طبیعی در سراسر جهان است و نمی توان از آن بعنوان بهانه ای برای وضع تحریم های بین المللی سوء استفاده کرد.

از طرف دیگر، گروههای حامی محیط زیست روز گذشته (جمعه) تظاهرات های گسترده ای را در سراسر شهرهای برزیل برگزار کردند و خواستار اقداماتی برای مقابله با آتش سوزی شدند و معترضان همچنین در مقابل سفارتخانه های برزیل در سراسر جهان تجمع کردند.

روزنامه انگلیسی گاردین در خصوص این تظاهرات های گسترده نوشت، صدها نفر از معترضان در مقابل سفارت برزیل در مرکز لندن تجمع کردند و پلاکاردهایی را به دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: سیاره زمین شایسته رفتار بهتر است و خانه ما در آتش است.

این گزارش ادامه می دهد که معترضان مقابل سفارتخانه های برزیل در سراسر جهان تجمع کردند تا به ناکامی بولسانارو در محافظت از آمازون اعتراض کنند.

یکی از رهبران بومی از برزیل در خصوص عدم مدیریت دولت برزیل گفت: بولسانارو خواستار تخریب جنگ است...و ما چنین چیزی را نمی خواهیم.

طبق این گزارش، تظاهرات کنندگان همچنان مقابل سفارتخانه های برزیل در مکزیکو ستی و پاریس با به دست دریافت پرچم هایی تجمع کردند که روی آن نوشته شده بود: بولسانارو، برو (از قدرت کناره گیری کن).

معترضان همچنین مقابل کنسولگری برزیل در ژنو تظاهرات برگزار کردند و همچنین طبق برنامه قرار بود تظاهرات هایی اعتراض آمیز در شهرهای آدلاید، لیسبون، استکهلم، بوستون و فلوریدا نیز برگزار شود.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 43

به "تظاهرات گسترده علیه دولت برزیل، اعزام ارتش برای کمک به مهار آتش سوزیِ آمازون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات گسترده علیه دولت برزیل، اعزام ارتش برای کمک به مهار آتش سوزیِ آمازون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید