خانه های خالی وارد بازار اجاره می شوند؟

به گزارش دنیای راه راه، در شرایطی که هنوز سامانه املاک و اسکان با توجه به عدم اتصال به دستگاه های مرتبط، فعالیت خود را شروع نکرده، معاون وزیر راه و شهرسازی از راهنمایی خانه های خالی به بازار اجاره در صورت راه اندازی این سامانه خبر داده است.

خانه های خالی وارد بازار اجاره می شوند؟

جهت دریافت خدمات اجرای عایق روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش دنیای راه راه، جدا از لایحه مالیات بر عایدی املاک که هنوز از دولت به مجلس نرفته، سامانه املاک و اسکان نیز با وجود رونمایی در بهمن ماه سال گذشته، تا به امروز به دلیل عدم اتصال به دستگاه های مرتبط مثل سازمان امور مالیاتی و شهرداری ها، راه اندازی نشده است.

با این وجود محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی از راه اندازی نظام قریب الوقوع اجاره داری خبر داده و گفته است: یکی از اهداف راه اندازی سامانه املاک و اسکان و کوشش برای تکمیل اطلاعات آن توسط سازمان ها و دستگاه های مختلف، شناسایی خانه های خالی و راهنمایی آن ها به بازار اجاره است.

وی درباره ساماندهی بازار اجاره بها و سیاست گذاری وزارت راه و شهرسازی در این خصوص، ضمن تاکید بر اینکه بازار اجاره همیشه توسط بخش خصوصی ساماندهی می گردد، گفت: پیش تر نهاد اجاره داری در کشور وجود نداشت که موضوع اجاره داری حرفه ای به جد توسط معاونت مسکن و ساختمان در حال پیگیری است.

معاون وزیر راه و شهرسازی راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای را راهکاری قابل اطمینان برای نظم دادن به بازار اجاره مطرح نمود و شرح داد: از دیگر موضوعاتی که توسط وزارتخانه درخصوص بازار اجاره در دست پیگیری قرار گرفته است، تکمیل اطلاعات سامانه املاک و اسکان است که در نیمه بهمن 98 رونمایی شد.

محمودزاده ادامه داد: اطلاعات سامانه املاک و اسکان توسط سازمان ها، وزارتخانه ها و نهادهای دیگر در حال جمع آوری است تا تحویل سازمان امور مالیاتی گردد.

وی توضیح داد: هدف ما در وزارت راه و شهرسازی از کوشش برای راه اندازی این سامانه و تکمیل اطلاعات آن توسط سازمان ها و دستگاه های مختلف، شناسایی خانه های خالی و راهنمایی آنها به بازار اجاره است.

محمودزاده گفت: راهنمایی خانه های خالی به سمت بازار اجاره موجب خواهد شد تا شاهد تاثیر مثبت در بازار اجاره باشیم. با توجه به وضعیتی که هم اکنون برای مستاجران وجود دارد و کاملا قابل درک است که بخش عمده ای از آنها به دلیل بحران کرونا، از عهده مخارج و هزینه کرایه واحدهای مسکونی برنمی آیند، امید است تا بتوانیم کمکی انجام دهیم و شاهد فرایند کاهشی اجاره بها به جای افزایش آن باشیم.

پیش از این نیز پروانه اصلانی ـ مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ـ با تاکید بر اینکه ساخت واحدهای استیجاری توسط بخش خصوصی و با حمایت دولت، طرحی میان مدت است، گفته بود: هم اکنون پروژه های مسکونی نیمه تمام و تمام شده هستند که قابلیت الحاق به طرح اجاره داری حرفه ای را دارند. در این بخش، پیشنهاد می گردد تا بخش خصوصی واحدهای ساخته شده و یا در حال تکمیل خود را با دولت تهاتر کند و با ارایه واحدهای مسکونی، از دولت زمین برای احداث واحدهای جدید بگیرد.

بر این اساس واحدهای مسکونی تکمیل شده و در دست تکمیل در طرح اجاره داری حرفه ای به استیجار برای گروه های مختلف درآمدی که توان تامین مسکن خود را ندارند و یا بخش عمده درآمد آنها به اجاره بها اختصاص یافته است، با بهای متناسب با درآمد، اجاره داده می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 490

به "خانه های خالی وارد بازار اجاره می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه های خالی وارد بازار اجاره می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید