طرح ملی مسکن شما را هم صاحب خانه می کند؟

به گزارش دنیای راه راه، روز گذشته ثبت نام متقاضیان در طرح اقدام ملی مسکن آغاز شد اما طرح ملی مسکن چگونه می تواند شما را خانه دار کند؟

طرح ملی مسکن شما را هم صاحب خانه می کند؟

اقتصادآنلاین: اواخر سال گذشته پایان نابسامانی های اقتصادی کشور به بازار مسکن هم سرایت کرد و با افزایش قیمت و کاهش معاملات، این بخش را دچار مشکل ساخت.

بسیاری از کارشناسان کمبود خانه و توقف ساخت وساز را دلیل اصلی این مشکل در بازار مسکن عنوان کردند در نتیجه دولت اواخر سال گذشته تصمیم گرفت تا در کنار اتمام ساخت500هزار مسکن مهر در طرحی به نام اقدام ملی مسکن دست به ساخت 400هزار واحد مسکونی تا خاتمه سال 1400 بزند.

تفاوت طرح ملی مسکن با مسکن مهر چیست؟

گفته می شود بزرگترین ایراد مسکن مهر انتخاب زمین هایی بوده است که غیرقابل دسترس و فاقد امکانات لازم برای زندگی بوده اند. اما در طرح ملی مسکن مناطق شهری، بافت های فرسوده و حتی روستاهایی برای ساخت خانه انتخاب شده اند که به نظر می رسد با این کار مسائل مسکن مهر دوباره پیش نخواهد آمد.

همچنین در طرح ملی مسکن خبری از ساختمان های 10 تا 15 طبقه نیست و ساختمان ها نهایت 7 طبقه خواهند بود.

مبلغ و سود وام طرح اقدام ملی مسکن چقدر است؟

در طرح ملی مسکن که برای ساخت خانه طراحی شده است اولویت با کسانی است که زمینی دارند اما توانایی ساخت وساز در آن را ندارند. دولت به این افراد 75تا100میلیون تومان وام 10ساله با سود 18 درصد می دهد. اقساط این وام ماهانه حداقل 1.5میلیون تومان است که پس از یک تنفس دوساله آغاز می شود. تسهیلاتی که بخش زیادی از مردم جامعه معتقدند توانایی پرداخت آن را ندارند.

همچنین کسانی که زمین ندارند می توانند از اراضی دولتی استفاده کنند اما چون این اراضی محدود است اولویت با زمین داران است و قیمت تمام شده خانه را بپردازند که برای هر متر دو تا دوونیم میلیون تومان خواهد بود. یعنی یک خانه دویست متری در طرح ملی مسکن 200میلیون تومان آب می خورد.

شرایط ثبت نام در طرح ملی مسکن چیست؟

گفته می شود کسانی که می خواهند در طرح ملی مسکن ثبت نام کنند باید ابتدای مبلغی جزیی پرداخت کنند و پس از نهایی شدن فرایند ثبت نام در طرح ملی مسکن مبلغی بین 30 تا 50 میلیون را در بانک مسکن سپرده گذاری کنند تا بتوانند از وام طرح ملی مسکن استفاده کنند. البته گفته شده است دهک های اول و دوم یعنی افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی احتیاجی به سرمایه گذاری اولیه در بانک ندارند.

اولین شرط برای ثبت نام در طرح ملی مسکن این است که شما پیش از این از هیچ تسهیلات یا وام دولتی برای مسکن استفاده نکرده باشید یا به عبارتی فرم ج شما سبز باشد.

اگر مجرد هستید هم امکان ثبت نام در طرح ملی مسکن وجود ندارد و باید سرپرست خانوار یا متاهل باشید. زنان سرپرست خانوار هم حتما باید بالای 35سال سن داشته باشند.

شهری که در آن قصد ساخت خانه را دارید باید شهری باشد که حداقل 5 سال گذشته را در آن زندگی کرده باشید. همچنین دولت باید اطمینان حاصل کند که شما توانایی تامین بخش دیگر هزینه ساخت مسکن که به عهده خودتان است را دارید؛ دلیل سرمایه گذاری 30 تا 50 میلیونی در بانک هم همین است.

خبر دیگری که توسط وزیر راه اعلام شده بود این است که کسانی که سپرده ای در صندوق مسکن یکم برای دریافت وام داشتند می توانند از همان برای دریافت وام طرح ملی مسکن استفاده کنند و در اولویت قرار خواهند گرفت.

چه ایراداتی به طرح ملی مسکن وارد است؟

بسیاری معتقدند با شرایط فعلی مصالح و ساخت و ساز امکان ساخت 400هزار واحد مسکونی، 200هزار خانه در روستاها و اتمام 500هزار خانه ناتمام مسکن مهر تا خاتمه سال 1400 وجود نخواهد داشت.

همچنین سود بالایی که بابت تسهیلات طرح ملی مسکن باید پرداخت شود بسیاری را از دریافت آن منصرف می کند زیرا معتقدند دریافت وام ساخت مسکن بسیار به صرفه تر خواهد بود.

علاوه بر این دو موضوع، دولت گفته است خانه ها را در طرح ملی مسکن با همکاری بخش خصوصی خواهد ساخت اما انبوه سازان ایرادات زیادی به طرح دولت و نحوه قراردادی که بین این دو بخش منعقد خواهد شد وارد دانسته و حتی می گویند تا زمانی که دولت این نواقص را برطرف نکند همکاری بین آن ها در طرح ملی مسکن صورت نخواهد گرفت.

با همه این تفاسیر باید دید آیا طرح ملی مسکن مورد استقبال قرار می گیرد و دولت می تواند تا خاتمه سال 1400، 11میلیون و 100واحد مسکونی آماده را در اختیار مردم قرار دهد؟

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 254

به "طرح ملی مسکن شما را هم صاحب خانه می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح ملی مسکن شما را هم صاحب خانه می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید