کتابخانه های عمومی استان مسائل اقتصادی دارند، درآمدهای کتابخانه با هزینه ها همخوانی ندارد

به گزارش دنیای راه راه، به گزارش خبرنگار خبرنگاران از قزوین، فاطمه محمد بیگی صبح امروز در جلسه هماهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان قزوین که با حضور عباس افلاطونی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین، منیره قوامی و سیده مهدیه قافله باشی، اعضای شورای شهر قزوین و جمعی از مدیران و مسئولین استانی برگزار گردید، اعلام کرد: کتابخانه های عمومی استان قزوین امروز با مسائل اعتباری روبرو هستند؛ اما هیچ وقت نگاه ما به کتابخانه نگاه درآمدزایی نبوده است و خود را موظف به تامین احتیاج کتابخوانان استان قزوین می دانیم.

کتابخانه های عمومی استان مسائل اقتصادی دارند، درآمدهای کتابخانه با هزینه ها همخوانی ندارد

وی بیان نمود: بر همین اساس دریافت حق عضویت از کتابخوانان در قزوین بیشتر نوعی ارزش گذاری و ایجاد مسئولیت در افراد در قبال امانت کتاب است و به هیچ عنوان حق عضویت سالیانه در کتابخانه ها با هزینه های آن برابری ندارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین توضیح داد: اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین امروز جزو ادارات فعال در کشور است و با وجود مسائل اعتباری فراوان کوشش نموده ایم تا اجازه ندهیم مسائل بر فرایند خدمت رسانی بر جامعه هدف ما تاثیر بگذارد.

حق عضویت در کتابخانه های عمومی استان قزوین افزایش می یابد

محمد بیگی اظهار داشت: در حال حاضر تعرفه ای که برای افزایش حق عضویت در کتابخانه های عمومی استان قزوین پیشنهاد شده است بسیار ناچیز است و کوشش شده تا بر اقشار مختلف مردم فشار اقتصادی وارد نکند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: رقم پیشنهادی ما برای حق عضویت یکساله در کتابخانه های عمومی استان قزوین 14 هزار تومان، کتابخانه های شهری 9 هزار تومان و کتابخانه های روستایی 5 هزار تومان است که به تناسب سال قبل افزایش قابل توجهی نداشته است.

وی توضیح داد: حتی با وجود افزایش میزان حق عضویت در کتابخانه های عمومی استان قزوین باز هم این میزان درآمد کمتر از 5 درصد از هزینه های کتابخانه را تامین می نماید؛ چرا که ما امروز حتی در زمینه پرداخت هزینه های انرژی در کتابخانه ها دچار مشکل هستیم.

کتابخوانی در ایام کرونا تعطیل نبوده است

محمد بیگی اضافه نمود: شاید به نظر برسد که چند ماهی از تعطیلی کتابخانه های عمومی گذشته است در حالی که ما در این زمان و حتی در اوج شیوع بیماری کرونا از حرکت متوقف نبودیم و در این مدت برنامه های فرهنگی، هنری و اجتماعی متعددی برنامه ریزی و اجرایی شده است.

وی اظهار داشت: در این مدت نشست های کتابخوانی به صورت مجازی در قزوین برگزار شده است و بیش از 133 کلیپ معرفی کتاب و کتابخوانی از سوی کتابداران استان قزوین تهیه شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین اضافه نمود: همچنین با ایجاد پویش در خانه بمانیم موجی در بین گروه های سنی مختلف استان قزوین در بخش های فرهنگی و هنری ایجاد شد که کتابخوانی، قصه گویی، نقاشی و داستان نویسی از بخش های این مسابقه عظیم بوده است.

حل معضلات نیازمند همراهی دستگاه های متولی در قزوین است

محمد بیگی گفت: امروز یکی از دغدغه ها و چالش های اساسی ما در کتابخانه های عمومی استان قزوین رسیدگی به شرایط کتابخانه شهدا است، کتابخانه ای که طی چند سال گذشته با ایجاد بخش ویژه نابینایان توانسته است خدمات حوزه کتاب و کتابخوانی را به این گروه ارائه کند.

وی اظهار داشت: با وجود این که این کتابخانه دو بخش ویژه نابینایان و بچه ها را برای خدمت رسانی به مخاطبین خود دارد اما واقع شدن آن در پارک شهدای قزوین که بنا به دلایلی در روزهایی خاص تبدیل به محل تجمع معتادین شده است قدری فرآیند خدمت رسانی به مردم را سخت نموده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین اضافه نمود: تامین امنیت و روشنایی از مهم ترین نیازهای خدمت رسانی به جامعه هدف ما در این کتابخانه است که امیدواریم با همراهی دستگاه های متولی بتوانیم برای برطرف این مسائل اقدام کنیم.

در ادامه در مورد پارک شهدا و کتابخانه شهدا و معضلات این کتابخانه که ویژه نابینایان است نیز صحبت شد تا اقداماتی برای امنیت و روشنایی آن انجام گردد.

مسئولین باید با دلسوزی برای برطرف مسائل حوزه کتاب اقدام نمایند

افلاطونی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین نیز در این جلسه اظهار کرد: طبیعتا دانش و آگاهی مبدا سعادت هر ملتی است و هر اندازه که یک کشور به بحث آموزش و توسعه علم بیشتر بپردازد مردم آن کشور سعادتمندتر خواهند بود و زندگی مرفه تری نیز خواهند داشت.

وی ادامه داد: این که امروز بعضی از مدیران نگاه همگانی و فراگیر دارند بسیار با ارزش است و امروز خوشحالیم که اعضای شورای شهر قزوین نظارت و دقت بر مسائل و مسائل شهرستانها و شهرهای اطراف قزوین هم دارند و این نشان می دهد خدمت به مردم به شکل واقعی مد نظر این افراد است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین گفت: این که مسئولین گاهی حتی پا را فراتر از محدوده می گذارند نشان از دغدغه مندی و دلسوزی این افراد است.

افلاطونی اظهار داشت: هفته مبارزه با مواد مخدر در پیش است و چه خوب بود اگر می توانستیم به آنالیز زندگی شهدای مبارزه با مواد مخدر بپردازیم و در مجموعه ای با هماهنگی بنیاد شهید زندگی این شهدا ر ا در قالب کتابی تدوین و برای مردم اطلاع رسانی کنیم.

وی اضافه نمود: در مورد مسائل محیطی کتابخانه شهدا مواردی مطرح شد که کاملا صحیح است و به علت شیوع بیماری کرونا برای مدتی دستگیری و جمع آوری معتادین متجاهر نیز متوقف شد که با شروع طرح جمع آوری معتادین متجاهر تا حدودی مسائل حوالی این کتابخانه برطرف می گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین گفت: قطعا این که انتظار داشته باشیم نیروی انتظامی با احداث کانکس جدید در این پارک برای تامین امنیت اقدام کند شاید غیر اجرایی باشد اما می توانیم درخواست تقویت تعداد نیروها و تشدید نظارت ها را در این پارک داشته باشیم.

افلاطونی اظهار داشت: راه اندازی و فعالیت زورخانه دایر در این پارک هم می تواند از رکود و خلوتی این پارک جلوگیری نموده و به طور طبیعی می تواند حضور معتادین متجاهر را کمرنگ کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین اضافه نمود: یکی از مواردی که در دنیای امروز می تواند به عنوان یک حامی عظیم برای فعالیت های فرهنگی مطرح باشد مسئله یاری های مردمی است که در دین مبین اسلام و کشور ما نیز با عنوان زیبای وقف و نذر شناخته می گردد.

افلاطونی گفت: در طی چند سال گذشته مسئله وقف و نذر در حوزه فرهنگی بسیار مورد توجه قرار گرفته است اما در استان قزوین به خوبی نتوانسته ایم به این ظرفیت بپردازیم.

وی عنوان نمود: ائمه جماعات ما باید در مورد اهمیت نذر کتاب در جامعه صحبت نمایند تا بتوانیم جهت رشد فرهنگی جامعه را مهیا کنیم و باید از این مطلب استفاده کنیم و به عنوان یک صدقه جاریه در جامعه ماندگار خواهد شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین اضافه نمود: فرهنگ ما امروز نیازمند حضور خیرین است و هر اندازه که بتوانیم سطح دانش و آگاهی و طبع آن مطالعه را بالا ببریم آسیب های اجتماعی کاهش جدی می یابد.

مظلومیت فرهنگ در کتابخانه های عمومی جدی تر است

مهدیه قافله باشی عضو شورای شهر قزوین نیز در بخش دیگری از این جلسه بیان نمود: امروز تعرفه خدمات فرهنگی در کشور بسیار ارزان است؛ چراکه عضویت در کتابخانه برای یکسال در نهایت قیمت 14 هزار تومان است، در حالی که برای عضویت در یک باشگاه ورزشی برای هر فرد ماهیانه بین 50 تا 100 هزار تومان حق عضویت دریافت می گردد.

وی اظهار داشت: مظلومیت حوزه فرهنگ در کتابخانه های عمومی جدیتر است و باید نگاه ما مسولین به این حوزه با دقت بیشتری همراه باشد.

عضو شورای شهر قزوین بیان نمود: زندگی در دوران کرونا نشان داده زندگی ما در بستر اینترنت هم قابل اجراست و ما نیز در این مدت تجربه خوبی داشتیم و توانستیم با فضای مجازی به زندگی روزمره خود بپردازیم.

قافله باشی ادامه داد: در همین دوران تجربه برگزاری جشنواره ها و مسابقات مختلف را داشتیم و شرکت نماینده نیز از شهرهای مختلف کشور داشتیم که نشان داد فضای مجازی محدود به محدوده فیزیکی نیست.

وی توضیح داد: فضای فرهنگی شهر نیازمند این است که خلاقیت را به برنامه های خود اضافه کنیم و قالب شکنی کنیم؛ چراکه به نظر بنده امروز روش های دیگری برای معرفی کتاب وجود دارد.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر قزوین توضیح داد: امروز اتفاقات خوبی در حوزه کتاب در کشور در حال اجراست و امیدواریم بتوانیم اتفاقاتی خوب برای استان قزوین رقم بزنیم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 819

به "کتابخانه های عمومی استان مسائل اقتصادی دارند، درآمدهای کتابخانه با هزینه ها همخوانی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه های عمومی استان مسائل اقتصادی دارند، درآمدهای کتابخانه با هزینه ها همخوانی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید